عضویت در خبرنامه الکترونیک
دبیرجامعه مهندسان شهرساز ایران:

فاجعه ای هزاران برابر پلاسکو در راه تهران

کد خبر: 85011
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۱ ب.ظ

بافت فرسوده واژه ای است که براساس شاخص های مصوب در سال١٣٨٤در شــورای عالی معماری و شهرســازی به محدوده هایی از شهر گفته می شود که با سه شاخصه ریزدانگی(مساحت عرصه ساختمان کم تر از ٢٠٠متر)، نفوذناپذیری (معابر دارای عرض کمتر از ٦ متر)و ناپایداری(عدم استحکام کافی)مشخص می شوند، اما امروز شاخصها و دستورالعمل جدیدی(مانند زیرســاخت ها، خدمات زیر بنایــی و روبنایی، فضاهــای فرهنگی اجتماعی، امنیت، ایمنی)برای تشخیص این بافتها مطرح شده و در قالب سند ملی احیاء، بهسازی و نوسازی شهری به تصویب هیات دولت رسیده است.

به گزارش نداي مردم ،نگاهی به وضعیت موجود بافت تهران نشان می دهد بافت فرسوده شهر تهران که سه شاخصه تعریف بافت فرسوده را دارند، با مساحتی حدود ۳۲۶۸ هکتارکه۱۴ % جمعیت شهر تهران در آن ساکن هستند را در برمی گیرد وبا حوادث طبیعی مانند زلزله تخریب خواهند شد. در صورت وقوع حادثه، خدمات نیروهای کمکی به خاطر نبود دسترسی مناسب به حداقل ممكن مي رسد و باعث افزايش چشم گير تلفات و خسارت مي شود.

این در شرایطی است بافت های منطبق با معيار ناپایداری مساحتی حدود ١٤٧٩٢ هکتاری که حدود ٣٥% جمعیت شهر تهران را در بر می گیرد که طبق برآورده های به عمل آمده با زلزله ی به شدت ٧ ریشتر،حداقل ٦٠% ساختمان های آن آسیب می بیند.

به نظر می رسد یکی از موضوعات اساسی در شورای شهر پنجم تهران كه بايد در اولويت قرار بگيرد، بررسی و ایجاد کمیسیون مستقل به نام بافت های فرسوده در شورای شهر تهران با هم اندیشی صاحبنظران و با استفاده ازتجربه کشور های دیگر است و بايد از تلفیق آن با موضوعاتی دیگر مانند میراث فرهنگی جلوگيري كنند،چراكه موضوعات با جنس های کاملا متفاوت از نظر هویتی، مساله و راه حل در یک فضای کاری قرار نمی گیرند.

دیدگاه کاربران