عضویت در خبرنامه الکترونیک
یک مدرس دانشگاه در البرز مطرح کرد :

ضرورت توجه بیشتر به نگاه علمی در مدیریت شهری کرج

کد خبر: 85017
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۸ ب.ظ

یک مدرس دانشگاه در استان البرز گفت: مدیریت یک علم است و متاسفانه در نگاه علمی در مدیریت شهری کرج مغفول مانده است.

به گزارش نداي مردم ،جواد علی‌اکبری  اظهار داشت: در دنیای امروز برای اداره هر جامعه در بخش‌های مختلف، دانش علمی مورد استفاده قرار می‌گیرد که مجموع این موارد را علم مدیریت می‌گویند.

وی با اشاره به تفکیک بخش‌های مدیریتی گفت: یکی از بخش‌های اصلی مدیریت هر جامعه‌ای مربوط به مدیریت شهری است که اگر در این حوزه دانش کافی را نداشته باشیم، مشکلات مردم چند برابر می‌شود.

این مدرس دانشگاه افزود: به عنوان نمونه با افزایش خودروهای شخصی، معضلی به نام معضل ترافیک در کلانشهرها و شهرستان‌های بزرگ و پر جمعیت مشاهده می‌شود که این ترافیک ناشی از عدم برنامه‌ریزی صحیح و نداشتن نگاه علمی در مدیریت شهری است.

علی‌اکبری تصریح کرد: ممکن است برخی از کارشناسان معتقد باشند که افزایش جمعیت، رشد روز افزون مهاجرت‌ها به کلانشهرها به ویژه کلانشهر کرج و کمبود منابع و امکانات در افزایش ترافیک نقش اصلی را دارد که دیدگاه صحیحی است، اما اگر ما با برنامه‌ریزی و نگاه علمی به این موضوع دقت کنیم، می‌توانیم گره‌های ترافیکی بسیاری را در معابر اصلی باز کنیم.

وی گفت: متاسفانه به دلیل عدم رعایت نگاه علمی در مدیریت شهری شاهد ساخت‌وسازهای بی‌رویه در کلانشهرها از جمله کرج، احداث معابر و خیابان‌ها به صورت غیر اصولی، عدم توسعه و نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی و … شاهد افزایش مشکلات مردم در زندگی روزمره هستیم.

این کارشناس مدیریت شهری بیان داشت: این در حالی است که در صورت رعایت اصول معماری و مهندسی شهرسازی، بخش زیادی از مشکلات امروز را شاهد نبودیم و مردم در زندگی روزمره با سختی‌های کمتری روبه‌رو بودند.

* ضرورت تعامل بخش خصوصی با مدیریت شهری

علی‌اکبری در بخش دیگری از سخنان خود یکی از مشکلات مدیریت شهری کرج را عدم بهره‌مندی مناسب از ظرفیت‌های بخش خصوصی توصیف کرد و گفت: باید با شناخت دقیق از ظرفیت‌ها، استعدادها و توانمندی‌های استان البرز و کلانشهر کرج، این ظرفیت‌ها را برای بخش خصوصی به درستی تبیین کرده و شرایط مشارکت آنها را در مدیریت شهری فراهم کنیم.

وی افزود: تحقق این مهم به طور قطع در حوزه‌هایی چون رونق اقتصادی نیز موثر بوده و می‌توانیم با رونق‌ اقتصادی کرج، مشکلات اقتصادی شهر را نیز به درستی مدیریت کنیم.

این مدرس دانشگاه در پایان گفت: رسیدن به اهداف پیش‌بینی شده نیازمند بهره‌مندی از دانش روز مدیریت شهری است و متاسفانه این مهم در کرج مغفول مانده است.

دیدگاه کاربران