عضویت در خبرنامه الکترونیک
دبیر کمیته میراث فرهنگی شورای شهر :

گام موثر در شورای شهر چهارم از منظر کارشناسان شهری کدام است؟

کد خبر: 85068
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۲ ق.ظ

​یکی از تفاوت های اساسی شورای چهارم شهر تهران با شوراهای پیش از خود، تشکیل کمیته ها و کمیسیون های جدید به موجب تبصره ماده بیست و سوم آیین نامه داخلی شورای اسلامی شهر تهران و اصلاحات آن بوده است.

به گزارش نداي مردم ،زهره آشتیانی دبیر کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای شهر چهارم نوشت:از جمله مهم ترین این کمیته ها که بر اساس مصوبه شورا در تاریخ ۲/۷/۱۳۹۲ شکل گرفت، «کمیته میراث فرهنگی، گردشگری و بافت های تاریخی» می­باشد. این کمیته با هماهنگی، سیاستگذاری، برنامه ریزی، کنترل و نظارت کلیه فعالیت های اجتماعی و فرهنگی مدیریت شهری، بالاخص عملیات مربوطه به حوزه های میراثی- تاریخی و گردشگری کلانشهر تهران و حسن اجرای کلیه قوانین، مقررات، طرح ها و لوایح و آئین نامه های اجرایی و اسناد بالادستی اعم از طرح های جامع و تفصیلی، برنامه پنجساله ، برنامه و بودجه سالیانه ، کلانشهر تهران را رصد نموده و بر ان است تا با انجام وظایف محوله در خصوص تصمیم سازی و تصمیم گیری با رویکرد توسعه و توجه به میراث فرهنگی، گردشگری و بافت های تاریخی به شورا و کمیسیون فرهنگی و اجتماعی و مجموعه مدیریت شهری، کمک نماید.

از جمله وظایفی که برای این کمیته در نظر گرفته شده، می­توان به مواردی همچون؛ بررسی سیاست­ها، تدوین راهبردها و فعالیت های میراث فرهنگی، گردشگری و بافت های تاریخی و ارائه پیشنهاد به کمیسیون فرهنگی و اجتماعی ، تدوین طرح ها و اظهار نظر کارشناسی نسبت به لوایح مرتبط با حوزه مربوطه جهت بررسی و تصویب ، انجام بازدیدهای نظارتی از فعالیت اجتماعی و فرهنگی مدیریت شهری، اعم از معاونت ها، مناطق، دفاتر و ادارات ستادی، سازمان ها و شرکت های زیر مجموعه شهرداری تهران در حیطه وظایف و فعالیت های مرتبط با عنوان کمیته و نیز تعامل موثر و هدفمند با تمامی دستگاه های دولتی و غیردولتی و سمن های مرتبط (تشکل های مردم نهاد، اتحادیه ها و انجمن های صنفی میراث فرهنگی و گردشگری و …)، به منظور استفاده از توانمندی ایشان در مدیریت شهری، اشاره نمود.

در همین راستا، کمیته مذکور ظرف سال های اخیر به انجام فعالیت پرداخته و دستاوردهای قابل ملاحظه ای را برای شهر تهران به ارمغان آورده است. به گونه ای که فارغ از جناح بندی های سیاسی، کارشناسان و اعضا شورای چهارم، این کمیته را یکی از کمیته های کارآمد ، فعال و پویا دانسته اند. از جمله این دستاوردها میتوان به ارائه طرح های کاربردی و کیفی، از جمله «اصلاحیه مصوبه لایحه تقویت و عملیاتی نمودن سیستم مدیریت بحران تهران» و تصویب طرح با اکثریت بالا اشاره داشت. این طرح در نتیجه بازدید میدانی به عمل آمده از بازار تاریخی تهران به عنوان یکی از نمادها و المان های هویتی این شهر، ارائه شد. همچنین در خصوص برج آزادی که از دیرباز در زمره نمادهای اصلیِ شهر تهران محسوب میشده و نگهداری صحیح از آن محل دغدغه اهالی میراث فرهنگی بوده است، علی رغم آنکه وزارت ارشاد مسئولیت حفاظت از آن را عهده دار است، کمیته میراث فرهنگی با انجام رایزنی های متعدد با شهرداری منطقه ۹ و معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران، منابع مالی قابل توجهی را به منظور مرمت این برج اختصاص داده است و طی ۴ مرحله متناوب از بازدیدها، بر روند عملیاتی پروژه اعمال نظارت نموده و برای حل کامل مشکلات گریبان گیر این یادمان تاریخی شهر تهران، با پیگیری های خود، ردیف بودجه خاصی را تحت عنوان «کمک به مرمت برج آزادی» در حوزه معاونت فنی و عمرانی شهرداری منطقه ۹ منظور داشته است.

یکی دیگر از مواضعی که از نقطه نظر جذب گردشگر، برای کلانشهر تهران بسیار حائز اهمیت است، برج میلاد می­باشد. برای استفاده بهینه از ظرفیت برج و در راستای جذب درآمد پایدار برای شهر تهران، کمیته میراث فرهنگی نسبت به برنامه ها و منابع و مصارف این مجموعه حساسیت زیادی به خرج داده و از آنجا که یک از مهمترین موانع بهبود ظرفیت نهادی این مجموعه فقدان اساسنامه­ی مصوب برای آن است، با اعمال فشار و درخواست های مکرر ، زمینه تدوین اساسنامه متناسب و در شان این المان ارزشمند شهری را فراهم آورده است.

همچنین از آنجا که تنها اثر ثبت جهانی شده در پهنه شهر تهران، کاخ گلستان میباشد، کمیته میراث فرهنگی، گردشگری و بافت های تاریخی به شدت نسبت به هرگونه ساخت و ساز در حریم کاخ مذکور واکنش نشان داده است. از جمله این ساخت و سازها، ساخت و ساز خارج از استاندارد در سرای دلگشا بوده که با پیگیری مصرانه رئیس کمیته، این قائله ختم به خیر شده و خطر حذف نام کاخ گلستان از میان آثار ثبت جهانی شده ی یونسکو، از بیخ گوش این اثر گذشته است. از دیگر ثمراتِ شکلگیری کمیته ای مجزا برای حوزه میراث فرهنگی تهران میتوان به اتفاقات رقم خورده در ویلای نمازی اشاره کرد. پس از صدور مجوز تبدیل ویلای ارزشمند نمازی به هتل ، که از معماری خاص و فوق العاده هنرمندانه ای برخوردار است، رئیس کمیته میراث فرهنگی ، گردشگری و بافت های تاریخی به محض اطلاع یافتن از قضیه ، نامه های جداگانه ای برای شهردار محترم تهران، رئیس محترم شورا و رئیس سازمان میراث فرهنگی ارسال نمود و با پیگیری های گسترده و جلب توجه افکار عمومی و افزایش حساسیت های ایشان، ممانعت از این تخریب به عمل آورده شد.

در حوزه گردشگری نیز، ظرف سال های اخیر و پس از تشکیل کمیته گردشگری در شورای شهر تهران، جذب گردشگر به کلانشهر تهران افزایشی بیش از ۲۰۰ درصد داشته است و به عبارت دیگر تهران از شهری گردشگر فرست، در حال تبدیل به شهری گردشگر پذیر است که ثمره این اقدام پویایی بیشتر اقتصاد ، افزایش اشتغال و کارآفرینی در شهر تهران و نیز افزایش سهم درآمدهای پایدار از بودجه شهرداری تهران خواهد بود. به منظور تقویت ظرفیت های گردشگری موجود در تهران و به منظور اعمال مدیریت یکپارچه بر حوزه گردشگری تهران و به بیان دیگر در جهت تقویت ساختار گردشگری کلانشهر تهران، کمیته میراث فرهنگی با لحاظ ساز و کاری که از هرگونه تورم نیروی انسانیِ بخش گردشگری شهرداری تهران ممانعت به عمل آورده شود، با تاسیس سازمان گردشگری موافقت نمود، که این امر به علت عدم همراهی سایر کمیسیون ها و کمیته های شورا، به تصویب نرسید. در حال حاضر از درآمد حدود ۵ میلیارد دلاری گردشگری برای کشور ایران، کمتر از ۱۰ درصد آن متعلق به منطقه کلانشهری تهران است، در حالی که بر اساس آخرین سرشماری انجام پذیرفته در کشور، سهم ۱۸ درصدی از جمعیت کشور را به خود اختصاص داده است. این اعداد و ارقام خود نمایانگر وجود حرکت به جلو در زمینه گردشگری بوده، و البته بدون تردید باید پذیرفت فاصله تا رسیدن به نقطه مطلوب در این حوزه، همچنان بسیار است.

مخلص کلام آنکه به اذعان کارشناسان شهری، یکی از مثبت ترین اقدامات شورای چهارم شهر تهران را میتوان تقسیم وظایف دقیق در قبال حوزه های مختلف با ایجاد و تشکیل کمیسیون ها و کمیته های تخصصی دانست و اکنون و پس از گذشت ۴ سال از اولین تجربه­ی چنین سازو کاری از تقسیم وظیفه، لزوم استمرار و تداوم این امر بیش از پیش نمایان شده و به دور از اغراق نیست اگر بگوییم ، حوزه میراث فرهنگی و گردشگری به علت پتانسیل های بیش از اندازه­ی موجود اما نهفته در کلانشهر تهران، ضرورتا بایستی از مهمترین بخش های مورد توجه و تمرکز شورای پنجم باشد.

دیدگاه کاربران