عضویت در خبرنامه الکترونیک
معاون امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران :

راه اندازي ۱۸ مرکز شهربانو در دوره اخير مديريت شهري

کد خبر: 85132
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۷ ق.ظ

معاون امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران گفت: به همت مديريت شهري تهران طي ده سال اخير، ۱۸ مرکز فرهنگي اجتماعي «شهربانو» با مساحتي بالغ بر ۴۸ هزار و دويست و هفت مترمربع در راستاي خدمت رساني به بانوان تهراني راه اندازي شده است.

به گزارش نداي مردم ، مجتبي عبدالهي در اين خصوص اظهار داشت: مديريت شهري در دوره آقاي دکتر قاليباف به عنوان يک نهاد اجتماعي تلاش فراواني در بهبود و ارتقاي سطح فرهنگي و اجتماعي بانوان تهراني نموده است که در همين راستا بخشي از برنامه ي ۵ ساله توسعه و طرح جامع شهر تهران به برنامه ريزي براي پاسخگويي به نيازها و مطالبات مختلف بانوان شهر تهران اختصاص داده شده است.
وي خاطرنشان کرد: شهربانو، به عنوان مجموعه هايي براي رفع نيازهاي ضروري فرهنگي، اجتماعي، اقتصادي، تفريحي و ورزشي زنان در يک محيط امن و سالم، براساس برنامه پنج ساله دوم شهرداري تهران از سال ۱۳۸۷ ايجاد شده است.
عبدالهي تاکيد کرد: اداره کل امور بانوان شهرداري تهران به عنوان متولي اصلي رسيدگي به مسائل بانوان شهر تهران سعي نموده تا با ايجاد مراکزي همچون شهربانوها به اين مهم دست يابد. اين مراکز مي کوشند با بررسي و شناخت نياز بانوان، بهترين خدمات را با هزينه مناسب و در سطح حرفه اي به آنان ارايه دهد.
وي، سالم سازي و غني سازي اوقات فراغت بانوان، شادابي، بانشاط سازي بانوان، افزايش تعاملات ميان زنان متعهد و متخصص و تعميق فرهنگ عفاف و حجاب را از جمله اهداف مجموعه هاي شهربانو عنوان کرد و افزود: فعاليت هاي اين مجموعه براساس ديدگاه تخصصي در رفع نياز واقعي بانوان همچون موضوع تندرستي و سلامت در نظر گرفته شده تا بانوان بتوانند در يک محيط امن، سالم و کاملا زنانه نيازهاي خود را در حوزه فرهنگي و اجتماعي رفع کنند.
معاون امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران اظهار کرد: تمامي کارکنان مجموعه هاي شهربانو، بانوان هستند که اين ويژگي موضوع اشتغال و اقتصاد خانواده را مورد توجه قرار داده است.
وي با اشاره به ويژگي هاي مجموعه هاي شهربانو افزود: شهربانو به عنوان مرکزي ويژه بانوان که سعي دارد نيازهاي فرهنگي، هنري، اقتصادي، تفريحي و ورزشي آنها را در يک محيط امن و سالم برآورده کند که بر طبق نيازها و شرايط ويژه هر منطقه مکان يابي و در فضاهايي پرتردد و قابل دسترسي براي بانوان ايجاد شده است.
عبدالهي ادامه داد: شهربانوها همچنين ضمن دارابودن پتانسيل و قابليت لازم براي ارايه ي خدمات متنوع، به جهت داشتن شرايط ويژه (پذيرش بانوان) در استتار کامل فيزيکي است.
وي گفت: کتابخانه، کافي نت، کافي شاپ، رستوران، آرايشگاه، مزون، گالري و آتليه عکس، کلاس هاي آموزشي، آمفي تئاتر، سالن اجتماعات از جمله بخش هاي مجموعه هاي شهربانو به شمار مي رود.
وي ارائه خدمات ورزشي، سلامت و برگزاري کلاس هاي آموزشي و مشاوره را از ديگر خدمات مجموعه هاي شهربانو برشمرد و افزود: در اين مجموعه فضايي خاص براي کودکان نيز پيش بيني شده تا بانوان با خيالي آسوده از خدمات مجموعه هاي شهربانو استفاده کنند.
معاون امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران يادآور شد: البته برخي مراکز نيز متناسب با نياز منطقه به راه اندازي خانه مهارت، مشاوره، باشگاه خنده و … اقدام کرده اند.
وي اعلام کرد: مراکز شهربانو در مناطق ۱، ۲ ، ۳ ، ۵ ، ۶، ۷ ، ۸ ، ۹ ، ۱۰، ۱۳، ۱۴، ۱۵، ۱۹، ۲۰ و ۲۱ ايجاد شده که سه منطقه ۷ و ۸ و ۱۴ داراي دو شهربانو در مناطق خود هستند.
عبدالهي، ايجاد مراکز شهربانو را براي تسهيل دسترسي سالم بانوان در محيط هاي عمومي و استفاده از مواهب شهر، افزايش رفاه، احساس امنيت، آرامش و رضايتمندي دختران و زنان تهراني در گذران اوقات فراغت، ارائه تسهيلات آموزشي و مشاوره اي در جهت کاهش آسيب هاي مرتبط با بانوان و همچنين حمايت از ايجاد و گسترش سازمان هاي غيردولتي، نهادهاي مدني و کانون هاي زنان با رويکرد محله محوري ضروري برشمرد.

دیدگاه کاربران