عضویت در خبرنامه الکترونیک
عضو شورای اسلامی شهر کرج:

افزایش پسماندهای خانگی هزینه سنگینی به مردم و مدیریت شهری تحمیل کرده است

کد خبر: 85199
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردین ۱۳۹۶ - ۸:۵۰ ق.ظ

عضو شورای اسلامی شهر کرج گفت: متاسفانه افزایش تولید پسماندهای خانگی هزینه سنگینی به مردم و شهر کرج وارد کرده است.

به گزارش نداي مردم ،علی حاج‌کاظم امروز اظهار داشت: با تغییر شیوه‌های زندگی شهری و افزایش استفاده از محصولات مختلف، شاهد افزایش تولید زباله و پسماندهای خانگی نیز هستیم.

وی افزود: در دوره‌ای پسماندهای خانگی محدود بود و کسانی که در روستاها و یا شهرهای کوچک زندگی می‌کردند، محصولات محدودی را مورد استفاده قرار داده و به واسطه آن، زباله زیادی نیز تولید نمی‌شد.

نماینده مردم کرج در پارلمان شهری تصریح کرد: با توجه به تغییر زندگی شهری و افزایش محصولات و افزایش تقاضا برای کالاهای مختلف، شاهد رشد چشم‌گیر و غیر منطقی تولید زباله و پسماندهای خانگی به ویژه در کلانشهرها هستیم.

حاج‌کاظم گفت: متاسفانه این میزان تولید زباله، هزینه‌های زیادی به مردم ساکن کرج و مدیریت این شهرستان وارد کرده است که می‌توان با برنامه‌ریزی صحیح و مناسب هزینه‌های فوق را کاهش داد.

وی بیان داشت: بخشی از هزینه‌ها مربوط به دفن زباله‌ و بخش دیگری مربوط به هدر رفتن و از بین رفتن محصولاتی است که می‌توان از آنها در چرخه بازیافت استفاده کرد.

عضو شورای اسلامی شهر کرج افزود: از سوی دیگر بخش مهمی از خسارات فوق، ناشی از آسیب به محیط زیست به واسطه افزایش تولید زباله‌هایی مانند پسماندهای پلاستیکی و تجدیدناپذیر است.

حاج‌کاظم در پاسخ به این پرسش که چه اقداماتی برای کاهش خسارت‌ها توسط شورای شهر و مدیریت شهری کرج انجام شده است، گفت: خوشبختانه شاهد اقدامات خوبی در شهرداری و مدیریت شهری کرج برای این حوزه هستیم، البته برای رسیدن به نقطه مطلوب باید تلاش بیشتری انجام دهیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر یکی از نیازهای اصلی ما آموزش جامعه برای کاهش تولید زباله و پسماند بوده و نیاز است که نهادهای متولی امور آموزشی و فرهنگی در این حوزه همراهی لازم با مدیریت شهری کرج را داشته باشند.

نماینده مردم کرج در پارلمان شهری اظهار داشت: چندی پیش دو پیشنهاد برای مدیریت پسماند در جلسات تخصصی شورای اسلامی شهر کرج مطرح کردم که پیشنهاد نخست مربوط به ضرورت آموزش‌های لازم به شهروندان و فرهنگ‌سازی بود.

حاج‌کاظم گفت: شیوه‌های ارتباطی در دنیای امروز تغییر یافته و ابزارهای نوینی از جمله فضای مجازی گسترش یافته و دیگر نمی‌توان تنها با استفاده از ابزارهای سنتی، برای آگاه‌سازی و آموزش جامعه به موفقیت دست یافت.

وی با اشاره به تولید محصولاتی با استفاده از پسماندهای خشک تصریح کرد: از سوی دیگر پیشنهاد دیگری مطرح شد مبنی بر اینکه این محصولات در جامعه توزیع شود تا شهروندان ضمن آگاهی از اهمیت تفکیک زباله و کاربردهای بازیافت، برای تفکیک زباله از مبدا پیش‌قدم شوند.

دیدگاه کاربران