عضویت در خبرنامه الکترونیک
رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران :

آماده باش شهرآفتاب برای برگزاری نمایشگاه کتاب

کد خبر: 85345
تاریخ انتشار: ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۰ ق.ظ

رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران، کاهش سرفاصله قطارهای مترو، تقویت ناوگان اتوبوسرانی و… را، برخی اقدامات مدیریت شهری برای برگزاری نمایشگاه کتاب در شهر آفتاب دانست.

به گزارش نداي مردم ، اقبال شاکری در جریان بازدید از نمایشگاه شهر آفتاب در جمع خبرنگاران، گفت: شهر آفتاب با سرمایه‌گذاری زیاد شهرداری تهران ایجاد شده اما اگر برای اتمام فازهای دیگر شهر آفتاب سرمایه گذاری انجام شود به زودی شاهد ایجاد یک قطب نمایشگاهی در شهر تهران هستیم .

وی ادامه داد: اگر این نمایشگاه بر اساس مصوبه شورای شهر به بانک شهر منتقل شود کل عرصه و عیان آن منتقل شده و با حفظ کاربری نمایشگاه فازهای دیگر آن یعنی ایجاد هتل‌ها و مجتمع تجاری سرعت بیشتری می‌گیرد.

راه حل کاهش ترافیک شهر آفتاب

شاکری با تاکید بر لزوم جابه جایی عوارض تهران – قم، گفت: برای کاهش ترافیک نمایشگاه شهر افتاب این جابه جایی لازم است اما تاکنون این اتفاق نیفتاده است . سال گذشته با وجود آنکه مسئولان مربوطه قول داده بودند که عوارضی را جابجا کنند اما این مهم محقق نشد و با وجود آنکه شهرداری تهران عنوان کرده بود که اگر تا قبل از برگزاری نمایشگاه کتاب این عوارض جابجا شود، هزینه‌های آن را پرداخت می‌کند اما نتوانستیم نظر مسئولان مربوطه را در خصوص این جابجایی اخذ کنیم و حالا یکی از نکات کلیدی کاهش ترافیک در این منطقه مغفول مانده است.

وی همچنین به سر فاصله های قطار متروی نمایشگاه شهر افتاب انتقاد کرد و افزود: استفاده از حمل و نقل عمومی و به ویژه مترو نقش زیادی در کاهش ترافیک دارد مسئولان مترو اعلام کرده‌اند که سرفاصله قطارها را می‌توانند تا هفت دقیقه کاهش دهند و این در حالی است که سال گذشته سرفاصله قطارها ۱۵ دقیقه بوده است.

جابه جایی ۱۲۰ هزار نفر با مترو

وی با بیان اینکه بر اساس تمهیدات اندیشیده شده دو دستگاه قطار در ایستگاه شهر آفتاب مستقر هستند تا در صورت افزایش جمعیت نسبت به سرویس‌دهی اقدام کنند، گفت: سال گذشته روزانه ۸۰ تا ۱۲۰ هزار نفر مسافر از طریق مترو به نمایشگاه شهر آفتاب رفتند که این جابجایی‌ها عدد زیادی بوده است.

رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران با بیان اینکه شرکت واحد اتوبوسرانی نیز اقدام به ایجاد خطوط ویژه نمایشگاه کتاب در میادین و پایانه‌ها کرده است، افزود: همچنین یکی از انتقادات مردمی فاصله مترو تا نمایشگاه بوده است که بر همین اساس ۴۰۰ ون جابجایی مسافران را بر عهده دارند.

شاکری با بیان اینکه به نظر می‌رسد کاهش بیشتر سرفاصله حرکت قطارها می‌تواند مانع ازیاد جمعیت در ایستگاه‌ها شود، گفت: پیشنهاد می‌شود که سرفاصله حرکت قطارها در این خط از هفت دقیقه نیز بیشتر کاهش یابد تا شاهد مشکلات سال گذشته نباشیم.

وی با بیان اینکه قرار بود معاونت فنی و عمرانی چهار پل شبدری را برای دسترسی بهتر به نمایشگاه شهر آفتاب ایجاد کند تا ترافیک نمایشگاه با ترافیک اتوبان قم تلاقی پیدا نکند، افزود: در حال حاضر معاونت فنی تنها یک پل را ایجاد کرده و احداث سه پل دیگر مانده است که قطعا به این نمایشگاه کتاب نمی‌رسد.

چاره جویی برای آبگرفتگی احتمالی

رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران با اشاره به مشکل آبگرفتگی در نمایشگاه کتاب سال گذشته، گفت: مسئولان مربوطه اعلام کرده‌اند که تمهیدات خاصی برای فضاهای چادری و غیرمسقف نمایشگاه در برابر باران و آب گرفتگی اندیشیده‌اند به گونه‌ای که برای هر چادر یک ناودان در نظر گرفته شده که در صورت ریزش باران و آب گرفتگی بر روی چادرها، این آبها از طریق ناودان به جوی و چاه‌های جذبی که در کنار هر چادر ایجاد شده است منتقل می‌شود. همچنین برای عدم ورود آب به چادرهای نمایشگاه نیز دور تا دور چادرها ایزوگام کشیده شده است که امیدواریم مشکلی در این خصوص ایجاد نشود.

وی با بیان اینکه امیدواریم برق شهر آفتاب نیز به طور کامل وصل شود، افزود: نمایشگاه شهر آفتاب زیرساخت بسیار قوی در خصوص تامین برق در هنگام قطع برق دارد که البته اتوماتیک است و امیدواریم که شرکت برق کمک کند تا این مساله به خوبی پوشش داده شود.

شاکری با بیان اینکه سال گذشته شروع آزمایشی و اولیه نمایشگاه شهر آفتاب بود، گفت: حالا با برگزاری ۴۵ نمایشگاه و نمایشگاه بزرگ خودرو ظرفیت شهر آفتاب بیشتر نمایان است هر چند از آنجایی که طراح با بهره‌بردار در زمان احداث نمایشگاه ارتباطی نداشته نتوانستیم همه نیازهای خدماتی این نمایشگاه را فراهم کنیم اما امیدواریم کاستی‌ها با یک برنامه‌ریزی دقیق حل شود.

دیدگاه کاربران