عضویت در خبرنامه الکترونیک
رییس جامعه مهندسان و شهرسازان ایران :

سنگینی محسوس عوارض ساخت و ساز

کد خبر: 85384
تاریخ انتشار: ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱:۴۴ ب.ظ

رییس جامعه مهندسان و شهرسازان ایران گفت: عوارض نوسازی شهری می‌تواند منبع مناسب درآمد شهرداری‌ها باشد و با تکیه بر آن شهرها را نوسازی کرد.

به گزارش نداي مردم ، محمد فیروزی؛ علی نوذرپور  پیرامون شرایط بخش مسکن و راهکارهای برون رفت از رکود این بخش گفت: بازار مسکن تحت تاثیر شرایط اقتصادی است که دولت برای کاهش تورم انجام داد. برای خروج از این رکود هم می توان بر افزایش سرمایه گذاری های داخلی و خارجی توجه کرد.

وی ادامه داد: سهم شهرداری ها در رونق مسکن غیرقابل انکار است. چرا که بخش زیادی از هزینه های سازندگان متعلق به شهرداری است. در حال حاضر شهرداری ها تمرکز بیشتری بر عوارض ساخت و ساز دارند. که این وضعیت هم باعث تحمیل فشار سنگین بر سازندگان شده است.

رییس جامعه مهندسان و شهرسازان ایران تاکید کرد: شهرداری می تواند بر دریافت عوارض نوسازی بیشتر تکیه کند تا ضمن اینکه درآمدش افزایش پیدا می کند به نوسازی شهرها بپردازد.

نوذرپور خاطرنشان کرد: سرمایه گذاری خارجی هم می تواند به عنوان نسخه ای برای کمک به بخش مسکن باشد و در این خصوص می توان با ساخت مسکن اجتماعی، از کشورهای پیشرو در این زمینه کمک گرفت. کشور ترکیه در این زمینه دستاوردهایی داشته است و سرمایه گذاران این کشور می توانند چنین پروژه ای را اجرایی کنند.

وی ادامه داد: در بخش داخلی هم به غیر از سرمایه گذاران، بانک ها می توانند در خانه دار شدن افراد کمک کنند. چرا که تسهیلات پرداختی مسکن نقش موثری در قدرت خرید خانواده ها دارد و با افزایش قدرت خرید افراد می توان تحرک در بخش مسکن را افزایش داد.

گفتنی است؛ بخش مسکن، در پایان سال ۹۵ رشد منفی را تجربه کرد و به اعتقاد صاحب نظران هر چند سال جاری زمان خروج مسکن از رکود نیست، اما با اجرای برنامه های درست می توان نشانه های رونق را در این سال مشاهده کرد.

دیدگاه کاربران