عضویت در خبرنامه الکترونیک
مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی :

امضای تفاهم نامه با ۴ شرکت بین المللی در حوزه پتروشیمی

کد خبر: 85432
تاریخ انتشار: ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۷ ق.ظ

مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه پس از اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) با چهار شرکت بین المللی تفاهمنامه امضا شده است، گفت: شرکت هایی که با آنها تفاهمنامه امضا شده است، در حال بررسی و ارزیابی شرایط فنی پروژه ها هستند.

به گزارش نداي مردم ،مرضیه شاهدایی روز شنبه در حاشیه همایش بین المللی صنعت پتروشیمی با شرکت های بین المللی، افزود: پس از رفع تحریم ها، استقبال مطلوبی از صنعت پتروشیمی شده و با شرکت های بین المللی معتبری مانند توتال و شل مذاکره شده است.

مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان این که تاکنون چهار تفاهمنامه امضا شده است، اضافه کرد: شرکت ها و هلدینگ های ایرانی می توانند از فرصت فراهم شده برای جذب فناوری و سرمایه گذاری به کشور استفاده کنند.

معاون وزیر نفت ادامه داد: شرکت هایی که تفاهمنامه امضا کرده اند، در حال ارزیابی شرایط فنی هستند که پس از این پایان این مرحله، میزان دقیق سرمایه گذاری تعیین خواهد شد.

شاهدایی یادآور شد: صنعت پتروشیمی یک صنعت ارزبر به شمار می رود و به سرمایه گذاری بالایی نیاز دارد؛ بنابراین نیاز به سرمایه گذاری خارجی وجود دارد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی افزود: پس از برجام، شرایط همکاری بین شرکت های ایرانی و خارجی و حضور آنها افزایش یافت.

شاهدایی با بیان اینکه برای سرمایه گذاری در طرح های جدید صنعت پتروشیمی به ۴۰ میلیارد دلار منابع مالی نیاز است، موقعیت جغرافیایی، هزینه تولید پایین و تنوع در خوراک را از مزیت های صنعت پتروشیمی ایران نام برد.

وی درباره رفع مشکلات بانکی برای همکاری با شرکت های بین المللی گفت: قرار شده است شرکت های خارجی با بانک ها مذاکره کرده و شرایط را برای تضمین سرمایه گذاری فراهم کنند.

مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ادامه داد: در طرح های توسعه صنعت پتروشیمی، طرح هایی که از خوراک گاز طبیعی استفاده کرده و از طریق آن ها زنجیره تولید تکمیل می شود، در اولویت قرار دارند.

به گزارش ایرنا، ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی ایران به ۶۲ میلیون تن رسیده که با راه اندازی هفت طرح جدید تا پایان امسال به ۷۲ میلیون تن افرایش می یابد.

سال گذشته ۲۱ میلیون تن محصول پتروشیمی به ارزش ۹٫۴ میلیارد دلار صادر شد.

به گزارش ایرنا، سیزدهمین همایش بین المللی صنعت پتروشیمی ایران دوم و سوم اردیبهشت ماه با حضور ۳۸۵ شرکت داخلی و ۷۶ شرکت خارجی در سالن همایش های صدا و سیمای جمهوری اسلامی برگزار می شود.

از اهداف این همایش، همکاری و سرمایه گذاری‌های خارجی و داخلی، معرفی توانمندی‌های داخلی، تأمین فناوری‌های نو و سهولت دریافت تسهیلات مالی و پوشش‌های بیمه ای بین المللی است.

دیدگاه کاربران