عضویت در خبرنامه الکترونیک
مدیرکل دفتر تامین مسکن کمیته امداد:

حمایت کمیته امداد در رهن و اجاره مسکن مددجویان/ودیعه معوض ۱۵ و ۲۵ میلیون تومانی برای مناطق روستایی و شهری

کد خبر: 85456
تاریخ انتشار: ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۲ ب.ظ

سیاست جدید امداد این است که از ودیعه معوض قرض‌الحسنه به جای حمایت‌های بلاعوض استفاده کند و این ودیعه معوض برای مناطق روستایی ۱۵ میلیون و برای مناطق شهری ۲۵ میلیون تومان است. البته این به معنای آن نیست که کمک برای خرید مسکن قطع می‌شود اما رویکرد جدید ما حمایت برای اجاره و رهن است.

به گزارش نداي مردم، ابراهیم بازیان در اعلام عملکرد حوزه مسکن، گفت: در حوزه تامین مسکن نگاه برنامه محور مبتنی بر سیاست‌هایی که در هیات امنا پیگیری می‌شود دنبال می‌شود و صرفا نگاه حاشیه‌ای به آن نداریم.

وی ادامه داد: در سال ۹۵ موظف شدیم که برنامه جامع تامین مسکن را تهیه کنیم که این برنامه در آینده نزدیک ابلاغ می‌شود.

بازیان بر ارتقای سکونتگاه‌های شهری، بهسازی و مقاوم‌سازی سکونتگاه‌های روستایی تاکید کردو گفت: این رویکرد نیز امسال دنبال می‌شود و مناطق روستایی و مرزی و شهرستان‌های زیر صد هزار نفر در اولویت قرار خواهند گرفت.

وی گفت: بهبود تدریجی مسکن مددجویان به جای خرید در اولویت است به گونه‌ای که به جای تامین مسکن اسکان مورد توجه قرار می‌گیرد.

مدیرکل دفتر تامین مسکن و امور مهندسی ساختمان کمیته امداد گفت: رعایت حق تقدم برای گروه‌هایی مانند زنان سرپرست خانوار، ایتام، مناطق روستایی و مرزی و آنهایی که در معرض اسیب‌های طبیعی قرار دارند برای مسکن‌دار شدن در نظر گرفته می‌شود.

وی با بیان اینکه با کمک خیرین و موسسات به سمت ارزان‌سازی و مناسب‌سازی مسکن خواهیم رفت، ‌ گفت: سیاست جدید امداد این است که از ودیعه معوض قرض‌الحسنه به جای حمایت‌های بلاعوض استفاده کند و این ودیعه معوض برای مناطق روستایی ۱۵ میلیون و برای مناطق شهری ۲۵ میلیون تومان است. البته این به معنای آن نیست که کمک برای خرید مسکن قطع می‌شود اما رویکرد جدید ما حمایت برای اجاره و رهن است.

بازیان در مورد مددجویان پشت نوبتی برای دریافت مسکن، گفت: در سطح کشور بنابر اعلام مراجع رسمی از مجموع خانوارهای ایرانی ۶۸ درصد مالک هستند و ۳۲ درصد مستاجر هستند. در کمیته امداد از مجموع یک میلیون و ۶۰۰ هزار خانوار ۱۰ درصد فاقد مسکن هستند؛ بنابراین سال گذشته بین ۱۰۰ تا ۱۳۰ هزار خانوار مورد هدفمان بوده است.

مدیرکل دفتر تامین مسکن و امور مهندسی ساختمان کمیته امداد، گفت: ۷۲ هزار مورد خدمت عمرانی در حوزه مسکن در سال ۹۵ ارائه شده که ۶۲ هزار مورد به مرحله بهره‌برداری و تحویل رسیده است.

وی گفت: ۱۰ هزار مورد پروژه احداثی نیز در سال ۹۶ به مرحله بهره‌برداری می‌رسد که ۹ هزار واحد از آن مناسب‌سازی شده و ۱۱ هزار و ۶۰۰ مورد برای مسکن روستایی و ۷۲۰۰ واحد برای مسکن شهری است.

بازیان با اشاره به اینکه ۴۴ هزار و احد مسکن تعمیرات جزیی و کلی شده است، گفت: تمام اعتبارات که باید هزینه می‌شد ۳۸۴ میلیارد تومان بود که در بخش اعتبارات دولتی ۱۰۷ درصد و صدقات ۹۳ درصد و منابع اختصاصی ۳۲ درصد بوده است که علی‌رغم کسری اعتبارات سرجمع بیش از ۱.۶ برابر شده است و کسری حدود ۲۲ درصد بوده است.

مدیرکل دفتر تامین مسکن و امور مهندسی ساختمان کمیته امداد، گفت: از محل صدقات، زکات و خیرین ۱۲۸ میلیارد تومان اعلام وصول شده که ۳۱ درصد کل منابع را شامل می‌شود.

وی در مورد مجموع برنامه‌های حوزه مسکن در سال ۹۶ گفت: قرار است هزار میلیارد تومان تامین هزینه شود این در حالی است که کل بودجه امداد ۱۰ هزار میلیارد است.

بازیان ادامه داد: از این اعتبارات ۱۰۰ هزار مورد خدمت عمرانی تعریف شده که ۱۰ هزار پروژه نیمه تمام، ۳۳ هزار واحد مسکن برای خرید و ساخت و ۶۰ هزار مورد تعمیرات را شامل می‌شود.

بازیان گفت: درواقع ۱۰۰ هزار خانواده مددجوی کمیته امداد که ۱۶ درصد کل مددجویان را شامل می‌شود نیاز مسکن‌شان تامین خواهد شد و بودجه مسکن نسبت به سال قبل بیش از ۲ برابر تعیین شده است.

وی درمورد ابلاغ طرح مسکن حمایتی و اجتماعی دولت، گفت: پاشنه آشیل این طرح تسهیلات بانکی است که اگر بانک‌ها در پرداخت به موقع تعلل کنند این طرح شکست می‌خورد ما نگران هستیم بانک‌ها همراهی خوبی نداشته باشند. این برنامه مختص شهرها و دهک‌های پایین درآمدی است که باید هر ۵ سال ۵۰۰ هزار واحد مسکونی ساخت شود و سال اول صد هزار واحد اعطا خواهد شد.

مدیرکل دفتر تامین مسکن و امور مهندسی ساختمان کمیته امداد همچنین گفت: امداد متقاضی خرید مسکن‌های مهر فاقد متقاضی است که در حال حاضر ۶ هزار واحد مسکونی شرایط واگذاری را به امداد دارد و ما به وزارت مسکن اعلام کرده‌ایم که می‌توانیم این واحدها را خریداری کنیم.

دیدگاه کاربران