عضویت در خبرنامه الکترونیک
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست :

توجه به بهره‌وری اقتصادی از مقوله‌های مهم برنامه شکوفایی شهری

کد خبر: 85477
تاریخ انتشار: ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۲:۲۶ ب.ظ

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در برنامه شکوفایی شهری به موضوعات بهره‌وری و اقتصادی شهر، محیط زیست، عدالت در شهر، موضوع زیرساخت‌ها و کیفیت زندگی پرداخته می‌شود.

به گزارش نداي مردم ،معصومه ابتکار در حاشیه پنجمین مجمع بین‌المللی اجلاس شهرهای اسلامی در قزوین فعالیت‌های شهری را در قزوین مناسب دانست و اظهار داشت: فعالیت‌های خوبی در این شهر انجام شده به طوری که این شهر به عنوان نمونه و الگو یا پایلوت برای برنامه شکوفایی شهری انتخاب شد و این گام مهمی برای کشور و قزوین محسوب می‌شود.

وی افزود: خوشبختانه یک دستور کار جهانی با اهداف ۱۷گانه توسعه پایدار داریم و این دستور کار و برنامه ملی ما با کمیته ملی توسعه پایدار است که در تمام دستگاه‌ها این کمیته با اهداف ملی شامل سیاست‌های کلی ابلاغی توسط مقام معظم رهبری در زمینه‌های مختلف از جمله محیط زیست و برنامه ششم توسعه کشور شکل گرفته که این اهداف جهانی ۱۷گانه در سطح ملی کاملاً اتفاق افتاده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: یکی از اهداف دولت یازدهم، توجه به شهرهای سالم و قابل زیست است که تمام این اهداف ۱۷گانه با مسئله مدیریت شهری و بهبود کیفیت زندگی در شهرها ارتباط مستقیمی دارد.

ابتکار عنوان کرد: در برنامه شکوفایی شهری به موضوعات بهره‌وری و اقتصادی شهر، محیط زیست، عدالت در شهر، موضوع زیرساخت‌ها و کیفیت زندگی و همچنین حکمرانی و مقرراتی که می‌تواند یک شهر را به سمت یک شهر سالم و قابل زیست پیش ببرد، پرداخته می‌شود.

وی به ارزش و اهمیت قنات‌ها اشاره و تصریح کرد: قنات‌ها در بسیاری شهرها، نقش مهمی را در تأمین منابع آب دارد به طوری که در یونسکو هم به عنوان میراث جهانی شناخته شده‌اند که این امر هم جنبه فرهنگی و توجه مردم به آب را می‌رساند و هم بعد مهم زیست محیطی و حفاظت از منابع آب را که ما به شکلی کاملاً پایدار و علمی در تمدن و دانش سنتی خود داریم که اینها جلوه‌هایی از تمدن ایرانی است و می‌تواند در دستور کار قرار گیرد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به مقوله‌های شهر سالم اشاره کرد و یادآور شد: امنیت و آرامش یکی از مقدمات شهر سالم است که در بسیاری از شهرهای جهان اسلام، امروز به دلیل جنگ و خشونت، اساس توسعه پایدار در آنجا مختل شده است.

دیدگاه کاربران