عضویت در خبرنامه الکترونیک
عضو کمیسیون شورا و امور داخلی کشور مجلس :

مدیریت شهری واحد نیازمند ادغام ۲۳ دستگاه و نهاد است/ بررسی طرح جامع مدیریت شهری در نشست آتی کمیسیون شوراها

کد خبر: 85497
تاریخ انتشار: ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۷ ب.ظ

عضو کمیسیون شورا و امور داخلی کشور مجلس با تاکید بر ادغام ۲۳ دستگاه ها و واگذاری امور این نهادها به شهرداری در طرح جامع مدیریت شهری، گفت: تعدد مسئولیت دستگاه ها، مدیریت شهری را با چالش روبه رو کرده است.

به گزارش نداي مردم ،ابوالفضل ابوترابی  با اشاره به اینکه لایحه جامع مدیریت شهری سال گذشته از سوی هیات وزیران در دولت رد شد، گفت: پس از رد این لایحه در دولت، طرحی با عنوان مدیریت جامع شهری درمجلس آماده و ۵۴ نماینده نیز این طرح را امضاء کردند، بنابراین درطی ۲ هفته آینده این طرح در دستور کار کمیسیون شوراها و امورداخلی کشور قرار می گیرد.

نماینده مردم نجف آباد، تیران وکرون درمجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه ۲۳ دستگاه در شهرهایی با بیش از ۲۰۰ هزار نفر باید زیرمجموعه شهرداری قرار گیرند، افزود: بزرگترین دستاورد این طرح ادغام چندین دستگاه و نهاد مانند آب، برق ، گاز و آموزش و پرورش و انتقال آن به زیر مجموعه شهرداری است، زیرا مدیریت جامع شهری به آن معنا است که اختیارات کامل باید دردست مدیر شهر برای رفع مشکلات شهری قرار گیرد و سپس ازمدیرشهر توسط شورای شهر درخصوص مسائل پرسش می شود.

وی با اشاره به اینکه ۱۸ کشور دنیا با اجرای چنین طرحی موفقیت های قابل قبولی درحوزه مدیریت شهری کسب کردند، تاکید کرد: با اجرای چنین طرحی و استفاده از روش های موجود در آن برای اداره شهر می توان مشکلات و معضلات موجود در کلان شهرها را درمدت زمان کوتاهی حل کرد، این درحالی است که درحال حاضر برای اجرای یک پروژه راه سازی به دلیل تعدد وظایف و مسئولیت ها دو برابر مدت زمان لازم وقت صرف می شود.

این نماینده مردم درمجلس دهم با بیان اینکه دولت ها مقاومت زیادی در تفویض اختیارات به نهادهای دیگر در حوزه مدیریت شهری دارند، گفت: هیچ دولتی به دلیل اینکه باید در مدیریت جامع شهری برخی اختیارات را به نهادهای دیگر واگذار کند، تمایلی به ارایه لایحه در این مورد به مجلس ندارد، از این رو هیچ دولتی به دنبال کاهش اختیارات خود نیست.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور، افزود: ازهمه کارشناسان و مسئولان ذی ربط برای ارایه نظرات کارشناسی دراین خصوص دعوت می شود، ضمن اینکه احتمال دارد بررسی این لایحه به کمیسیون مشترک عمران، شوراها و اجتماعی ارجاع شود

دیدگاه کاربران