عضویت در خبرنامه الکترونیک
رئیس سازمان حج و زیارت :

اعلام شرایط نقل و انتقال فیش‌های حج

کد خبر: 85538
تاریخ انتشار: ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۲:۳۹ ب.ظ

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: اعزام حجاج از اول مرداد آغاز و تا ۲۶ مرداد ادامه خواهد داشت . همچنین اولین گروه از حجاج ۱۴ ذی الحجه به کشور بازخواهند گشت.

به گزارش نداي مردم، حمید محمدی در خصوص روند ثبت نام از واجدین تشرف به حج سال جاری گفت: ثبت نام اولیه تشرف به حج تمتع سال جاری از ۲۳ فروردین ماه آغاز شده و همچنان ادامه دارد و دارندگان اسناد ودیعه گذاری حج تا پایان شهریور ماه سال ۱۳۸۵ می‌توانند برای انجام این فرآیند به شعب بانک ملی سراسر کشور مراجعه کنند.

وی با اشاره به امضای دیر هنگام توافق‌نامه حج سال جاری و به دنبال آن اعزام با تاخیر تیم مسکن حج به عربستان، اظهار داشت: ایران آخرین کشوری است که برای عقد قرارداد خدمات حج در کشور عربستان اقدام می‌کند. در حوزه اجاره مسکن حجاج یکی از مهم‌ترین بخش‌های خدماتی حج است با این چالش مواجه بودیم که بخش عمده‌ای از هتل‌ها توسط دیگر کشورها اجاره شد بود و نگران این بودیم که نتوانیم برای همه جمعیت حجاج ایرانی تامین مسکن کنیم از این رو اولویت‌ها را محتاطانه اعلام کردیم. اما به دنبال روند خوب اجاره مسکن حجاج در مکه و مدینه اولویت های حج را تا ۳۱ شهریور ماه سال ۱۳۸۵ افزایش دادیم.

رئیس سازمان حج ادامه داد: اگر بتوانیم هتل‌های بیشتری متناسب با استانداردها و شاخص‌هایی که در سازمان حج و زیارت تعریف شده را تامین کنیم، احتمال این وجود دارد که اولویت‌های بیشتری را برای حج امسال فراخوان کنیم.

حمید محمدی در خصوص میزان سهمیه حجاج ایرانی یادآور شد: در چند سال گذشته بدلیل اجرای طرح توسعه مسجدالحرام ۲۰ درصد از سهمیه حج همه کشورهای اسلامی کسر شده بود و در آخرین اعزام حجاج ایرانی، ۶۴ هزار زائر به حج اعزام شدند اما با تکمیل بخش عمده‌ای از طرح توسعه، طرف سعودی امسال آن ۲۰ درصد را جبران کرد از سویی با تلاش هیئت حج جمهوری اسلامی ایران موفق شدیم سهمیه حج را ۳۵ درصد نسبت به سال ۹۴ افزایش دهیم و امسال ۸۶ هزار و ۵۰۰ نفر به حج اعزام می‌شوند.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه یک میلیون و ۳۵۰ هزار نفر در انتظار تشرف به حج تمتع هستند، عنوان کرد: با نهایی شدن فرآیند اجاره هتل‌های حجاج در عربستان احتمال اعلام اولویت‌های جدید برای اعزام به حج وجود خواهد داشت.

وی در خصوص چگونگی فرآیند ثبت نام اولیه تشرف به حج سال جاری توضیح داد: دارندگان فیش‌های اولویت‌دار حج به همراه سند ودیعه گذاری و شناسنامه و کارت ملی خود به یکی از شعب بانک ملی در سراسر کشور مراجعه می‌کنند که مبلغ ودیعه گذاری اولیه و سود متعلقه به آن محاسبه شده و متقاضیان بقیه این مبلغ را تا سقف حداقل ۱۰ میلیون تومان تکمیل می‌کنند.

محمدی درباره زمان اعلام کاروان‌های حج سال جاری گفت: با نهایی شدن فرآیند اجاره هتل‌های زائران، لیست کاروان‌های حج و قیمت نهایی آنها متناسب با درجه کاروان اعلام خواهد شد و واجدین شرایط اعزام به حج که نسبت به ثبت نام اولیه تشرف در بانک‌ها اقدام کرده‌اند، می‌توانند در کاروان‌ها ثبت نام کنند.

رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص قیمت کاروان‌های حج عنوان کرد: ما همه تلاش خود را بکار برده‌ایم تا افزایشی در قیمت کاروان‌های حج نسبت به سال ۹۴ نداشته باشیم اما نرخ ارز نسبت به سال ۹۴ تغییر کرده و از سوی دیگر بخشی از خدمات از جمله حمل و نقل و یا چادرهای زائران در عرفات تغییر کرده که می‌خواهیم خیمه‌های بهتری برای حجاج تهیه شود که این افزایش قیمت به دلیل افزایش کیفی خدمات خواهد بود.

محمدی در خصوص زمان اعلام هزینه نهایی کاروانها گفت: امیدواریم با نهایی شدن فرآیند اجاره هتل حجاج، قیمت نهایی کاروان‌های حج بر مبنای درجات آنها تا یک هفته آینده اعلام شود.

وی به واجدین شرایط تشرف به حج سال جاری تاکید کرد: حتما در این دوره نسبت انجام فرآیند ثبت نام اولیه تشرف به حج سالجاری در شعب بانک ملی اقدام کنند و این ثبت نام را به زمان اعلام کاروان‌های حج موکول نکنند.

محمدی در خصوص فرآیند ثبت نام کاروان‌های حج بعد از نهایی شدن هتل‌های حجاج گفت: بصورت عمومی و همچنین از طریق رسانه‌های استانی زمان ثبت نام در کاروان‌های حج اعلام خواهد شد و واجدین شرایط اعزام به حج در شهرهای محل سکونت خود می‌توانند برای ثبت نام در کاروان ها اقدام کنند.

وی در خصوص اطلاع رسانی فردی به زائران نیز بیان کرد: پس از ثبت نام زائران در کاروان‌های حج، اطلاع رسانی به زائران از طریق ارسال پیامک هم انجام خواهد شد.

رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص نقل و انتقال اسناد ودیعه‌های گذاری حج توضیح داد: دارندگان اسناد ودیعه گذاری اولویت دار حج می‌توانند نسبت به واگذاری فیش حج خود به دیگران اقدام کنند که برای این کار لازم است انتقال دهنده و انتقال گیرنده فیش حج به یکی از دفاتر زیارتی مجاز سازمان حج و زیارت مراجعه کنند و هزینه این فیش بر مبنای توافق در ۲ طرف هست و سازمان حج در این مقوله وارد نمی‌شود. این فرآیند ایجاد شده تا از حضور دلالان در این حوزه معنوی و ایجاد بازار سیاه برای فیش‌های حج جلوگیری شود.

محمدی در ادامه در خصوص آخرین برنامه‌ریزی‌های و اقدامات حج سال جاری گفت: عملیات حج فرآیند وسیعی است که برای اجرای آن کمیته‌ها و کارگروه‌های متعددی فعالیت می‌کنند و هر سال بعد از عملیات حج آسیب شناسی صورت می‌گیرد و در حوزه‌های مختلف عملیاتی همچون حمل و نقل، اسکان، امداد و … کارگروه‌های ویژه‌ای تشکیل می‌شود که این کارگروه‌ها از ۳ ماه گذشته تشکیل شده و در حال برنامه‌ریزی امور هستند.

وی در خصوص برگزاری جلسات توجیهی و آموزشی حجاج گفت: بعد از ثبت نام زائران در کاروان‌های حج، این جلسات برگزار شده و سرفصل‌های آموزشی این جلسات بازنگری جدی شده و کاملا عملیاتی و کاربردی شده است به گونه‌ای که با توجه به اینکه حجاج تنها یک بار به حج مشرف می‌شوند پیش از اعزام نسبت به مکانی که به آنجا اعزام می‌شوند و همچنین فضای پرازدحام حج، آگاهی و آمادگی داشته باشند.

دیدگاه کاربران