عضویت در خبرنامه الکترونیک
رئیس شورای شهر تهران:

بدهی دولت به شهرداری ۱۴ هزار میلیارد تومان است/ توقف لایحه مدیریت یکپارچه شهری در دولت

کد خبر: 85540
تاریخ انتشار: ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۲:۴۶ ب.ظ

رئیس شورای شهر تهران گفت: بدهی دولت به شهرداری ۱۴ هزار میلیارد تومان است و هنوز دولت سهم خود را در هیچگونه از قالب‌های تهاتر و یا فروش سهام پرداخت نکرده است.

به گزارش نداي مردم ، مهدی چمران اظهار کرد: در قانون اساسی و از مواد ۱۰۰ تا ۱۰۶ تأکید ویژه‌ای بر شوراهای اسلامی شهر و روستا شده است که این موضوع اهمیت شوراها را نشان می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه قوانین شوراها طی سال‌های اخیر مورد بازنگری و اصلاحات قرار گرفته است، بیان کرد: هر از گاهی تغییراتی در قوانین شوراها از سوی نمایندگان مجلس ایجاد شده است که اکثراً این قوانین از جایگاه شوراها کاسته است.

رئیس شورای عالی استان‌ها ادامه داد: سال گذشته نیز در مجلس شورای اسلامی اصلاحات دیگری بر قوانین شوراها وارد شد که البته هنوز اطلاعی از آخر و عاقبت این قوانین مشخص نیست و منتظر پاسخ شورای نگهبان هستیم که از آن جمله می‌توان به این نکته اشاره کرد که آیا سیزدهم مرداد ماه امسال پایان فعالیت دوره چهارم شوراست یا دوازدهم شهریور ماه.

چمران اضافه کرد: طی سال‌های گذشته و از طریق شورای عالی استان‌ها طرح‌هایی را به دولت‌ها داده‌ایم که بخشی از آنها در این دولت به تصویب و برخی دیگر در کش و قوس تصویب قرار دارد.

وی با انتقاد از بخشنامه دولت یازدهم در خصوص فعالیت شورایاری‌ها در شهر تهران تصریح کرد: این بخشنامه جای تعجب و سؤال دارد که عنوان شده دیگر شورایاری‌ها فعالیت نداشته باشند و این در حالی است که قطعاً با حمایت مردم در محلات شورایاری‌ها فعالیت خود را در سال‌های آتی نیز ادامه خواهند داد.

رئیس شورای شهر تهران بیان کرد: موضوع بعدی که در این هفته‌ها مورد نقد و انتقاد است بحث نحوه نظارت بر انتخابات شوراها و رد صلاحیت تعدادی از کاندیداها در تهران و سایر شهرستان‌ها و استان هاست که متأسفانه در این بخش هیئت نظارت بر انتخابات شوراها به صورت سلیقه‌ای و حزبی عمل کرده است.

چمران با اشاره رد صلاحیت گسترده تعدادی از اعضای فعلی شورای شهر تهران و همچنین سایر کاندیداها از سوی هیئت نظارت بر انتخابات شوراهای استان تهران بیان کرد:این کار جای تعجب دارد چرا که افرادی که توسط هیئت نظارت رد صلاحیت شده‌اند توسط مراجع چهارگانه تأیید صلاحیت شده‌اند و این نشان می‌دهد که هیئت نظارت به صورت سلیقه‌ای و سیاسی عمل کرده است که امیدواریم این موضوع در روزهای آینده برطرف شود.

چمران با تأکید بر اینکه باید انتخاباتی پرشور در ۲۹ اردیبهشت برگزار شود، اضافه کرد: رد صلاحیت کاندیداها از سوی هیئت نظارت نشان می‌دهد که برگزاری انتخابات بی‌معنی است که امیدواریم در روزهای آینده هیئت نظارت در رای خود تجدید نظر کند.

رئیس شورای عالی استان‌ها در ادامه نشست خبری با اشاره به ارسال ۲۰ طرح از سوی شورای عالی استان‌ها به مجلس شورای اسلامی گفت: این طرح‌ها به تصویب رسیده است ضمن اینکه ۱۵ طرح نیز از سوی شورای عالی استان‌ها به مجلس ارسال شده که هنوز در دستور کار قرار نگرفته است که طبق صحبت‌های اعلام شده از سوی هیئت رئیسه قرار بود این طرح‌ها پس از بررسی بودجه در دستور کار قرار بگیرد.

وی ادامه داد: از مهمترین طرح‌هایی که توسط شورای عالی استان‌ها پیگیری شده می‌توان به طرح درآمدهای پایدار برای شهرداری‌ها اشاره کرد که البته دولت نیز لایحه‌ای در این زمینه آماده کرده است اما هنوز به مجلس ارسال نکرده که امیدواریم هر چه زودتر این لایحه به مجلس ارسال شود.

چمران همچنین به لایحه مدیریت یکپارچه شهری اشاره کرد و گفت: اگرچه مسئولان دولتی چندین بار قول داده‌اند که این لایحه را آماده و به مجلس ارسال کنند اما ظاهراً صلاحیت عزیزان مانع ارسال این لایحه شده که البته با پیگیری‌هایی که صورت گرفته است نمایندگان مجلس با طرح شورای عالی استان‌ها در این زمینه در صورت عدم ارسال لایحه مدیریت یکپارچه شهری از سوی دولت موافقت خواهند کرد.

رئیس شورای عالی استان‌ها گفت: شوراها و شهرداری‌ها در تمامی استان‌ها و شهرستان‌ها با کمبودهای بسیاری رو به رو هستند به طوری که در شهرهای کوچک گاهی اوقات حقوق رفتگران به تأخیر می‌افتد که امیدواریم این موارد مورد توجه مسئولان قرار بگیرد.

وی اضافه کرد: شورای عالی استان‌ها نیز مکانی برای برگزاری جلسات خود ندارد و به طور موقت در مجلس قدیم جلسات خود را برگزار می‌کند که این مکان نیز در حال حاضر در حال مرمت است، امیدواریم در آینده مکانی برای شورای عالی استان‌ها در نظر گرفته شود.

رئیس شورای شهر تهران در ادامه با اشاره به آخرین وضعیت مصوبه افزایش کرایه‌های حمل و نقل عمومی اعم از مترو، اتوبوس و تاکسی در سال ۹۶ بیان کرد: پس از تصویب این مصوبه و ارسال آن به فرمانداری و اعتراض به فرمانداری به مصوبه مجدداً اعضای شورای شهر تهران بر افزایش کرایه‌ها تأکید داشته و طبق پیگیری‌های صورت گرفته این مصوبه به هیئت حل اختلاف مرکزی رفته است.

وی گفت: در هفته‌های آینده در هیئت حل اختلاف مرکزی در خصوص افزایش کرایه‌های حمل و نقل در سال ۹۶ تصمیم‌گیری خواهد شد.

چمران در ادامه با اشاره به میزان بدهی‌های دولت به شهرداری تهران تصریح کرد: طبق آمار به دست آمده بالغ بر ۱۴ هزار میلیارد تومان دولت به شهرداری تهران بدهکار است که قرار بود این مبلغ به واسطه طهاتر و یا واگذاری ملک از سوی دولت انجام شود که طبق آخرین بررسی‌ها این کار به جایی نرسیده است.

وی افزود: بخش قابل توجهی از بدهی ۱۴ هزار میلیارد تومانی دولت به شهرداری برمی گردد به بخش حمل و نقل و به ویژه مترو و سوبسید بلیت مترو و اتوبوس و همچنین عوارض.

رئیس شورای شهر تهران در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا شهردار تهران برای حضور در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و حضور در شهرستان‌ها جهت کار تبلیغاتی از شورا مرخصی گرفته است یا خیر بیان کرد: روال همیشه اینگونه بوده که شهردار تهران تقاضای مرخصی خود را رسماً به رئیس شورا ارسال کرده و این موضوع هیچ وقت در صحن شورا مطرح نشده است و در این دوره نیز آقای قالیباف برای حضور در انتخابات مرخصی گرفته است.

وی در ادامه با انتقاد از عملکرد هیئت نظارت بر انتخابات شورای استان تهران و رد صلاحیت تعدادی از افراد شورای شهر تهران بیان کرد: ما انتظار داریم هیئت نظارت مر قانون را رعایت کند نه به صورت سلیقه‌ای، حزبی و سیاسی چرا که برخی افرادی که توسط هیئت نظارت تأیید شده‌اند سابقه محکومیت داشته‌اند و اینگونه رفتارها ناجوانمردانه است و درست نیست و در واقع هیئت نظارت باید عادلانه تصمیم بگیرد و نباید مجلس را زیر سؤال ببرد.

رئیس شورای شهر تهران در ادامه با اشاره به برخی از مصوبات مهم در شورای چهارم تصریح کرد: در این دوره گزارشاتی در خصوص شفاف سازی مالی شهرداری داشتیم که پیگیری‌های این موضوع توسط کمیسیون برنامه و بودجه از دوره دوم آغاز و دوره چهارم به اوج خود رسید و تأثیرات خوبی را در پی داشته است.

وی همچنین به توسعه خطوط مترو در شهر تهران اشاره کرد و گفت: در حال حاضر خطوط مترو به ۳۰۰ کیلومتر رسیده است ضمن اینکه در کنار آن خطوط تندرو در چند خط راه اندازی شده است که این موضوع کمک شایانی به بخش حمل و نقل شده است.

وی همچنین به اتمام پروژه شهر آفتاب در شورای چهارم اشاره کرد و گفت: این مجموعه می‌تواند با توجه به شرایطی که دارد نمایشگاه‌های بسیاری را برگزار کند که امسال نیز دومین نمایشگاه کتاب در شهر آفتاب برگزار خواهد شد.

رئیس شورای شهر تهران همچنین به افتتاح باغ کتاب اشاره کرد و گفت: علیرغم اینکه این مجموعه در حال حاضر آماده افتتاح است اما چون شائبه کار تبلیغاتی داشت افتتاح این مجموعه به زمان دیگری موکول شده است.

چمران به مصوبات شورای چهارم در خصوص کاهش آلودگی هوا و همچنین افزایش امکانات آتش‌نشانی اشاره کرد و گفت: در این زمینه نیز مصوبات خوبی را داشتیم به طوری که در بحث آتش‌نشانی و قبل از حادثه پلاسکو این موضوع در دستور کار قرار گرفت و اقدامات خوبی نیز انجام شده است.

وی به موضوع انرژی‌های نو در شهر تهران اشاره کرد و گفت: در این بخش نیز مصوبات خوبی به تصویب رسید، ضمن اینکه در بخش ضوابط دکل‌ها نیز مصوبات خوبی در شورای چهارم به تصویب رسیده است.

رئیس شورای شهر تهران در پاسخ به این پرسش که آیا دکل‌های مخابراتی اثرات مخربی برای شهروندان دارند یا خیر گفت: در این زمینه برخی‌ها این اثرات را تأیید و برخی‌ها اعلام کرده‌اند که دکل‌های مخابراتی ضرر و زیانی برای قشرهای مختلف ندارند اما در این زمینه شورای شهر به صورت جدی وارد شده است و تأکید داشته‌ایم که این دکل‌ها حداقل در مجاورت مدارس و بیمارستان‌ها احداث نشوند.

رئیس شورای عالی استان‌ها در ادامه در پاسخ به این پرسش که آخرین لیست خدمت اصول گرایان در انتخابات بعدی به چه گونه‌ای است گفت: در این زمینه بنا شده است که کارهای انتخاباتی در شورا پیگیری نشود و در پاسخ به این پرسش معذور هستم.

رئیس شورای شهر تهران در ادامه با اشاره به ایمن‌سازی واحدهای تجاری در شهر تهران بیان کرد: در این زمینه اولویت‌هایی در نظر گرفته شده است به طوری که شهرداری منطقه ۱۱ اقدامات خوبی را در این بخش شروع کرده است که قابل تقدیر است و اخطارهایی را نیز به واحدهای ناایمن ارسال کرده است.

چمران در پایان با اشاره به آخرین وضعیت واگذاری دو مجموعه شهر آفتاب و فروشگاه شهروند تصریح کرد: کمیته‌ای که از سوی شورا در این بخش در نظر گرفته شده است به صورت منظم جلسات خود را برگزار می‌کند به طوری که سه الی چهار نفر از اعضای شورای شهر تهران نیز در این کمیته حضور دارند و در حال حاضر مراحل کارشناسی و قیمت گذاری این دو مجموعه در حال پیگیری است به طوری که تأکید شده است که ۱۰ الی ۲۰ درصد از نمایشگاه شهر آفتاب و ۴۰ درصد از فروشگاه شهروند در اختیار شهرداری بماند.

دیدگاه کاربران