عضویت در خبرنامه الکترونیک
عضو هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها :

شوراها نباید دستمایه اهداف سیاسی شوند

کد خبر: 85551
تاریخ انتشار: ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۳ ق.ظ

قاسم میرزایی نکو ، عضو هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها با تاکید بر اینکه شوراها باید با پرهیز از مسائل سیاسی به دنبال رفع مشکلات شهری و روستایی باشند، گفت در حال حاضر شوراها از اهداف اولیه خود یعنی داشتن نقش پارلمان‌های محلی دور شده‌اند که امیدواریم در دوره جدید به رسالت خود عمل کنند.

به گزارش نداي مردم ،قاسم میرزایی نکو با اشاره به روز شوراها گفت: قانونگذار رکن مهم و مشخصی برای شوراها تعیین کرد تا ایفاگر نقش پارلمان های محلی باشد و امورات محلی و منطقه ای مردم به آنها واگذار شود اما متاسفانه به دلایلی این موضوع مغفول ماند و بدترین آفت را عملکرد شورای شهر اول با اختلافات داخلی و مسائل پیش آمده بین آنها به وجود آورد.

به گفته وی در آن دوران جایگاه شوراها تحت الشعاع مسائلی قرار گرفت که مشکلات واقعی را برای شوراها به وجود آورد. به نظر بنده شوراها، پارلمان های محلی هستند که می توانند با اختیارات خود وضعیت یک محله و روستا و شهر را به بهترین شکل بهبود ببخشند چون اعضای شورا از خود مردم انتخاب شده است.

این عضو کمیسیون شوراها ادامه داد: متاسفانه در حال حاضر شوراها سیاسی شده و با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنند حال اینکه آنان با داشتن پشتوانه رای مردم می توانند مسائل سیاسی، اجتماعی و اقتصادی شهر و و روستای خود را به بهترین شکل حل کنند.

میرزایی نکو با تاکید بر اینکه باید اعضای شوراها از افراد متخصص باشد، افزود: متخصصان در شوراها می توانند برای حل مشکلات کمک بسیار زیادی کنند البته متاسفانه اخیرا شوراها از افرادی غیر مرتبط با حیطه مسئولیت شهری تشکیل شده اند که امیدواریم این روند در دوره جدید رفع شود.

وی تاکید کرد شوراها با دوری از مسائل سیاسی می توانند مشکلاتی همچون محیط زیست، ریزگردها،‌ آب و حتی چالش های بزرگ کشور را حل کنند و با نظارت بر شهرداری ها اجازه تراکم فروشی را نداده و در جهت ایجاد درآمد پایدار برای شهرداری کمک کنند.

این عضو هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها همچنین درباره آخرین اقدامات این هیات گفت که قرار است در ۱۵۰ شهر انتخابات برای اولین بار به صورت الکترونیکی برگزار شود که این فصل جدیدی در انتخابات است.

وی در پایان تاکید کرد: هیات نظارت بدون هیچ نگاه سیاسی و براساس نظر مراجع چهارگانه داوطلبان را تایید یا رد کرده است.

دیدگاه کاربران