عضویت در خبرنامه الکترونیک
شهردار کرج :

مستندسازی پروژه های شهری؛ بهبود مستمر خدمات و جلوگیری از موازی کاری را موجب می شود

کد خبر: 85672
تاریخ انتشار: ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۲:۴۲ ب.ظ

شهردار کرج با بیان اینکه پروژه های مختلف شهری هر یک تحت شرایطی منحصر به فرد به اجرا درمی آیند گفت: مستندسازی و مدیریت دانش به عنوان یکی از ابزارهای مدیریت پروژه های شهری، امکان بهره گیری از تجربیات اجرایی را در پروژه های بعدی میسر می سازد و راه را بر بهبود مستمر کیفیت و جلوگیری از موازی کاری ها می گشاید.

به گزارش  نداي مردم ، علی ترکاشوند این مطلب را عنوان کرد و گفت: مستندسازی و مدیریت دانش این امکان را فراهم می آورد تا ضمن ثبت مراحل مختلف پروژه، بازبینی فرآیندها و بهره گیری از تجربیات و درس آموخته ها، جهت انتقال و استفاده در پروژه های آتی میسر گردد.
شهردار کرج اظهار داشت: مدیریت دانش و مستند سازی تجربیات موفق و ناموفق مدیران در جهت توسعه دانش سازمانی دارای یک اهمیت فزآینده برای هر سیستم و نهاد خدمات رسان می باشد و با استفاده از اقتصاد دانش محور می توان از بسیاری مخاطرات پیشگیری کرد.
ترکاشوند ادامه داد: ابقاء دانش، حفظ حافظه سازمانی و آموزش کارکنان جدید از جمله مزایای مستند سازی پروژه های مختلف است در غیر این صورت ارائه خدمات توسط ارگانهای خدمات رسان به مردم دچار مشکل خواهد شد زیرا کسب دانش از کارکنان ارشد و سپس انتقال آن به سایر کارکنان و همچنین روزآمد کردن آموخته ها طی، زمان امری بسیار حیاتی است.
این مسئول گفت: در قرن جدید تغییر نگرش در رابطه با جایگزینی سرمایه های فکری با سرمایه های مادی دیده می شود و سرمایه های فکری، به تدریج در سازمان ها به عنوان سرمایه اصلی آن مطرح می شود؛ در حال حاضر مستند سازی نیز می تواند روش مناسبی برای توزیع و پخش دانش سازمانی باشد که سازمان های خدماتی باید از میان اتفاقات وقایع و فرآیندهای متعددی که با آن ها سروکار دارند دست به گزینش زده و مواردی که ارزش مراقبت و محافظت دارند را تعیین و ذخیره کنند.
وی اضافه کرد: باید در نظر داشت که اگر دانش ذخیره شده در حافظه سازمان با تغییر و تحولات محیطی و برنامه ها و اقدامات درون سازمانی همگام نباشد و مرتباً اصلاح و به روز نشود، سازمان با هزینه های هنگفتی مواجه می شود و بر این اساس، دانش، دیر یا زود از بین خواهد رفت.
شهردار کلانشهر کرج یادآور شد: كشور ما يكي از كشورهاي در حال توسعه است و از عمده ترين مسائلي كه سازمان ها همواره با آن روبه رو مي باشند عدم مستند سازي تجربيات مديريتي مديران و كارشناسان ارشد مي باشد كه به عنوان يكي از مهمترين موانع در توسعه و گسترش دانش مطرح مي باشد؛ از سوي ديگر امروزه سازمان ها همواره با پديده جابجايي سازماني مواجه هستند و اين مسأله نيز باعث مي شود كه سازمان نتواند از تجربيات آنها استفاده كند و بعضاً با پديده موازي كاري و دوباره كاري تجربه هاي ناموفق مواجه باشد لذا ضرورت پرداختن به مستند سازی پروژه ها دوچندان مي گردد .
ترکاشوند در پایان خاطر نشان کرد: يکي از راهکارهاي موثر که سهم بسزايي در کاهش هزينه هاي عمراني و افزايش بهروري دستگاه هایی نظیر شهرداری ها دارد، مستندسازي فني پروژه ها است. مستندسازي فني، يکي از ابزارهاي مديريت دانش براي انتقال تجربيات و دانش ضمني و عيني ايجاد شده در پروژه ها مي باشد. با توجه به ماهيت کار پروژه هاي عمراني، مستندسازي هدفمند، صحيح و کامل نيازمند استفاده از ابزارهاي مناسب فناوري اطلاعات، از جمله سيستمهاي اطلاعاتي مي باشد که مدیریت شهری کرج برای تحقق این مهم مصمم است و اجرایی شدن آن را در اولویت اساسی مدیران اجرایی خود قرار داده است.

دیدگاه کاربران