عضویت در خبرنامه الکترونیک
معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری ها :

توزیع ۳۶۱۸ خودرو عمرانی در روستاها توسط دولت

کد خبر: 85698
تاریخ انتشار: ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۹:۱۶ ق.ظ

معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری ها گفت: در دولت یازدهم سه هزار و ۶۱۸دستگاه خودرو عمرانی و خدماتی بین دهیاری‌ها توزیع شد.

به گزارش نداي مردم ،سعیدرضا جندقیان افزود: در تهیه و توزیع ماشین‌آلات بین دهیاری‌ها، مهم ترین رویکرد سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، ارتقای سطح خدمات‌رسانی به روستاها بود که سبب شد تا بخش عمده‌ای از خرید ماشین‌آلات در سال ۱۳۹۵ برای تهیه ماشین‌آلات خدماتی ( شامل خودروی حمل زباله و آتش‌نشانی) هزینه شود.

وی اظهار کرد:‌همچنین در دولت یازدهم، اعتباری معادل۲ هزارو ۴۷۵ میلیارد ریال برای تهیه ماشین‌آلات عمرانی و خدماتی هزینه شده است .

وی تصریح کرد: طی سال‌های ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۵ اعتبارات ویژه‌ای در قوانین بودجه سنواتی، تحت عنوان بند «ح» تبصره ۹ سال ۹۳ و ۹۴ و بند «و» تبصره ۶ برای کمک به دهیاری‌ها درنظر گرفته شد.

جندقیان ادامه داد: در سال ۱۳۹۳ اعتباری بیش از یکهزارو ۷۶۵ میلیارد ریال برای تامین ماشین آلات مورد نیاز دهیاری‌ها در نظر گرفته شد و در سال‌های ۹۴ و ۹۵ و با توجه به لزوم ارتقای سطح خدمات‌رسانی به روستاییان و نیاز دهیاری‌ها به اجرای پروژه‌های عمرانی عام‌المنفعه در روستاها، سبب شد تا بخش عمده‌ای از این اعتبارات به سمت اجرای پروژه‌های عمرانی هدایت شود.

وی اضافه کرد: همچنین با توجه به سطح‌بندی روستاها، خرید خودروهای حمل زباله در ۲ نوع نیمه سنگین و سبک صورت گرفت که خودروهای نیمه سنگین برای روستاهایی که متمرکز بودند و امکان جمع‌آوری زباله در روستاهای سطح دهستان یا بخش وجود داشت، اختصاص یافت و خودروهای حمل زباله سبک نیز به روستاهای پراکنده در سطح استان، اختصاص داده شد.

جندقیان تصریح کرد: با توجه به اجرای حجم وسیعی از طرح های عمرانی توسط دهیاری‌ها و همچین خدمات رسانی به روستاییان در زمینه مدیریت پسماند و ایمنی و آتش نشانی، تامین ماشین آلات مورد نیاز امری ضروری است و می‌تواند نقش مهمی در ارتقای سطح خدمات رسانی دهیاری ها در مدیریت امور روستاها داشته باشد.

وی افزود: برای تجهیز دهیاری ها به ماشین آلات عمرانی و خدماتی باید یک برنامه بلند مدت و مرتبط با وظایف دهیاری ها پیش بینی شود.

این مسئول سازمان شهرداری ها و دهیاری در مورد اهداف این برنامه ها خاطرنشان کرد: کمک به دهیاری‌ها ‌در انجام فعالیت‌های عمرانی و خدماتی برای ارتقای سطح خدمات رسانی به روستاها،ایجاد منابع مالی پایدار برای دهیاری‌ها ،ایجاد فرصت‌های شغلی برای نیروی انسانی ساکن در نقاط روستایی وکمک به دولت در اجرای طرح‌های عمرانی و خدماتی در روستاها از جمله این اهداف به شمار می آید.

جندقیان همچنین در مورد انتخاب نوع ماشین‌آلات برای انجام وظایف محوله دهیاری‌ها تاکید کرد: این انتخاب می‌بایست با حداکثر دقت و کیفیت انجام شود و با توجه به شرح وظایف دهیاری‌ها در انجام امور عمرانی و خدماتی در روستا، ماشین‌آلات و تجهیزات مورد نیاز آنها تهیه شود .

وی ادامه داد: این ماشین آلات شامل ماشین‌آلات عمرانی ( لودر، بکهولودر، مینی لودر، کمپرسی)،ماشین‌آلات خدماتی ( خودروی حمل زباله و آتش نشانی)،وسایل نقلیه عمومی و اداری ( مینی بوس ) و تجهیزات فنی (تریلر، تیغه برف‌روب )است.

جندقیان همچنین گفت: ازابتدای تاسیس دهیاری ها تا کنون ۱۶ هزار و ۱۱۱دستگاه ماشین آلات توزیع شده است. این آمار نشان می‌‌دهد که با توجه به تاسیس بیش از۳۳ هزار و ۵۰۰ دهیاری‌ در روستاهای کشور به طور تقریبی هر ۲ دهیاری از یک دستگاه خودرو دارند.

معاون سازمان شهرداری ها دهیاری ادامه داد: ماشین‌آلات توزیع شده بین دهیاری‌ها به لحاظ نوع به ۲دسته عمرانی و خدماتی تقسیم‌ می‌شوند که از۱۶ هزار و ۱۱۱دستگاه ۶هزار و ۹۳۶دستگاه و۹ هزار و ۲۵دستگاه خدماتی هستند .

دیدگاه کاربران