عضویت در خبرنامه الکترونیک
معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران :

راه اندازی ۵ بوستان ویژه بانوان در پایتخت

کد خبر: 85718
تاریخ انتشار: ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۹ ق.ظ

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران گفت: به همت مدیریت شهری تهران طی ده سال اخیر، ۵ بوستان اجتماعی بانوان با مساحتی بالغ بر ۹۹ هکتار در نقاط مختلف پایتخت راه اندازی شده است.

به گزارش  نداي مردم ،مجتبی عبدالهی با اشاره به لزوم بهره مندی زنان از حق حضور در فضاهای شهری، اظهار داشت: بوستان ها به عنوان یکی از فضاهای عمومی شهر، فضاهای گذران اوقات فراغت به شمارمی رود و احداث بوستان های ویژه بانوان با توجه به محدودیت های شرعی، عرفی و قانونی برای ورزش و تفریح زنان مفید و دارای کارکرد اجتماعی است.
وی با بیان اینکه تا قبل از سال ۸۴ هیچ گونه فضای اختصاصی محیطی برای فعالیت آزادانه بانوان پایتخت وجود نداشت؛ تاکید کرد: شهرداری تهران در دوره مدیریت آقای دکتر قالیباف با در نظر گرفتن نیازهای حقیقی زنان منطبق با ارزش های دینی و فرهنگ بومی و ملی همراه با امنیت روانی-اجتماعی وفیزیکی آنان و به منظور پرکردن اوقات فراغت و بهینه سازی کیفیت زندگی فردی و خانوادگی بانوان تاکنون ۵ بوستان بانوان را طراحی و ایجاد کرده است.
به گفته عبدالهی، بوستان بانوان، مکانی در قالب فضای سبز شهری که با کاربری اوقات فراغت (تفریحی) به منظور استفاده اختصاصی بانوان احداث شده و با داشتن حصار طبیعی، مصنوعی و یا ترکیبی از هر دو، محیطی امن و محصور برای تعاملات اجتماعی و فعالیت های تفریحی فراهم ساخته است.
وی با اشاره به ویژگی های بوستان بانوان گفت: در این بوستان ها، بسیاری از زنان و دختران جوان می توانند با استفاده از لباس های راحت و مناسب، در آن به ورزش و تفریح بپردازند. رعایت امنیت اجتماعی، محصور بودن، مشرف نبودن ساختمان های اطراف به پارک زنان، از ویژگی های اصلی این مراکز به شمار می رود.
معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران ادامه داد: همچنین آفتابگیر بودن، وجود کارکنان و نگهبانان زن، سیستم آب، برق، گاز، تلفن، سرویس بهداشتی، مهدکودک، زمین بازی کودکان، سالن ورزشی، استخر، پیست دوچرخه سواری و پیاده روی، همراه با بوفه و رستوران، کتابخانه، نمازخانه، سالن اجتماعات و وجود آلاچیق برای برگزاری نشست های دوستانه و نیمکت ثابت و سیار، از دیگر امکانات رفاهی پیش بینی شده در این بوستان ها موجب رضایتمندی دختران و بانوان تهرانی در گذران اوقات فراغت خود شده است.
وی اعلام کرد: بوستان بهشت مادران در منطقه ۳، بوستان پردیس بانوان در منطقه ۱۵، بوستان نرگس بانوان در منطقه ۱۸، بوستان و مجموعه شهربانو منطقه ۱۹ و بوستان ریحانه بانوان در منطقه ۲۲ از جمله بوستان های احداث شده ویژه بانوان است.
عبدالهی با اشاره به بوستان فرامنطقه ای بهشت مادران گفت: این بوستان با وسعت ۲۰ هکتار واقع در تپه های عباس آباد از طریق درختان و گیاهان و بلندسازی کاملاً استتار شده تا بانوان به راحتی بتوانند در این مکان به استراحت و تفریح بپردازند.
وی، ارتقاء و بهبود کیفیت زندگی بانوان و خانواده ها در شهر تهران، سالم و شاداب سازی محیط، توسعة تعاملات سازنده میان بانوان متعهد و متخصص، ایجاد فضایی امن و ایمن جهت ارتقاء فعالیت های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و تفریحی بانوان، حفظ تعادل جامعه از نظر امنیت و آرامش روانی، ارتقای زمینه های سلامت جسمانی، روانی – اجتماعی بانوان و کاهش آسیب های اجتماعی و سالم سازی و غنی سازی اوقات فراغت بانوان از طریق ورزش، فعالیت های جمعی، رفاهی و تفریحی را از اهداف اصلی احداث این بوستان ها برشمرد.
معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران خاطرنشان کرد: این بوستان ها از ساعت ۳۰/۶ صبح الی ۲۰ در نیمه اول و تا ساعت ۱۸ در نیمه دوم سال پذیرای بانوان است و در طول هفته توسط بانوان و در شب های پنج شنبه، جمعه ها و ایام تعطیل رسمی به طور خانوادگی مورد استفاده قرار می گیرد.

دیدگاه کاربران