عضویت در خبرنامه الکترونیک
عضو هئیت علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی :

حمل‌ونقل همگانی تکامل‌یافته‌ترین دیدگاه‌های توسعه شهری/ تهیه پیش‌نویس راهنمای ملی توسعه شهری با همکاری مرکز تحقیقات و وزارت راه

کد خبر: 85750
تاریخ انتشار: ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۳:۱۰ ب.ظ

عضو هیئت‌علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی از سخنرانی علمی با موضوع تدوین راهنمای ملی توسعه شهری مبتنی بر حمل‌ونقل همگانی در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی خبرداد.

به گزارش نداي مردم، مهتا میرمقتدایی، عضو هیئت‌علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی بابیان اینکه در حال حاضر توجه به توسعه شهری مبتنی بر حمل‌ونقل همگانی یکی از مهم‌ترین رویکردهای جهانی در حوزه هماهنگی میان شهرسازی و حمل و نقل است به «صما» گفت: در سال‌های اخیر، رویکرد توسعه شهری مبتنی بر حمل‌ونقل همگانی به‌عنوان یکی از تکامل‌یافته‌ترین دیدگاه‌های توسعه شهری، که بر ارتباط متقابل حمل‌ونقل عمومی و توسعه شهری تأکید دارد، مطرح‌شده است.

میرمقتدایی افزود: این رویکرد از ویژگی‌هایی چون ارتقای کیفیت طراحی محله‌ای، افزایش کاربری‌های مختلط، گسترش تعاملات اجتماعی، کاهش استفاده از اتومبیل و گسترش گزینه‌های جابه‌جایی سازگار با حمل‌ونقل همگانی همانند دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی، برخوردار است.

وی گفت: بااین‌وجود، عدم شناخت صحیح ماهیت این نوع از توسعه و درنتیجه بی‌توجهی به اصول موردنظر آن در تدوین ضوابط و مقررات شهرسازی به‌عنوان یکی از چالش‌های پیش روی باقیمانده است.

میرمقتدایی بابیان اینکه بر اساس دغدغه‌های دکتر عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی که در چند سال اخیر مکرراً اشاراتی به مسئله حمل‌ونقل همگانی و شهرسازی ریل پایه داشته‌اند راهنمایی در این خصوص تهیه شد، افزود: مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با همکاری دوجانبه با معاونت حمل‌ونقل وزارت راه و شهرسازی پیش نویس راهنمای ملی توسعه شهری مبتنی بر حمل‌ونقل عمومی را تهیه کرده است. در همین راستا سندی نیز توسط معاونت حمل و نقل و با همکاری مرکز تحقیقات، راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران و سایر نهادهای مرتبط تهیه شده که در شورای عالی شهرسازی و معماری مطرح شده و منجر به تصویب مصوبه‌ای در تاریخ ۲۴ بهمن ماه ۱۳۹۵ شده‌است.

وی گفت: این راهنما حاوی برنامه‌سازی در پروژه‌های TOD و با رعایت اصول کلی شامل توسعه فشرده، اختلاط کاربری‌ها، پیاده مداری و تسهیلات حمل‌ونقل و جابه‌جایی است.

عضو هیئت‌علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی بابیان اینکه مبانی نظری و تجارب این الگوی توسعه شهری برگرفته از تجارب سایر کشورهاست، خاطرنشان کرد: این مبانی باید به‌صورت کاملاً تخصصی بومی‌سازی شود زیرا بخش‌هایی از این مبانی همخوانی کافی با بافت شهری، اسناد شهرسازی و نهادهای متولی در کشور ما ندارد.

وی در ادامه گفت: در این خصوص چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۶ سخنرانی علمی با موضوع تدوین راهنمای ملی توسعه شهری مبتنی بر حمل‌ونقل همگانی با حضور مهمان خارجی دکتر ولف هولگا آرنت استاد دانشگاه فنی برلین در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی خواهیم داشت.

میرمقتدایی همچنین یادآور شد: باگذشت چند سال از تجربه به‌کارگیری رویکرد مذکور در تدوین الگوی توسعه شهری برای کشورهای پیشرو، بسیاری از موانع و چالش‌های سد راه اجرا و اثربخشی آن آشکارشده است که خود متضمن بهره‌گیری کامل از پتانسیل‌های این نوع از توسعه است. بنابراین دکتر آرنت می‌تواند چالش‌های موجود را در این بخش شفاف‌سازی کند.

 

دیدگاه کاربران