عضویت در خبرنامه الکترونیک
متخصص مدیریت شهری:

شوراها نقش راهبری در حوزه مدیریت شهری داشته باشند

کد خبر: 85771
تاریخ انتشار: ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۴ ق.ظ

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی و متخصص مدیریت شهری با تاکید بر اینکه شوراها نقش راهبری در حوزه مدیریت شهری داشته باشند، گفت: شوراهای اسلامی شهر و روستا عرصه ای برای کسب قدرت سیاسی شده است و در نظام شهری جایگاهی برای اداره امور شهر ندارند.

به گزارش نداي مردم ،غلامرضا لطیفی درباره شوراهای اسلامی شهر و روستا، گفت: بیشتر افرادی که وارد شورای شهر می شوند از عرصه امور سیاسی، هنرمندان و ورزشکاران و افراد صاحب نام هستند و با وجود اینکه شوراهای اسلامی شهر و روستا نقش نظارتی دارند اما در بیشتر موارد، فعالیت هایی که در شوراها شکل گرفته، روزمرگی است.
لطیفی اضافه کرد: دل مشغولی بسیاری از شوراهای شهر و روستا و شهرداری ها تامین هزینه های جاری است و شوراها نتوانستند نقش راهبری در حوزه مدیریت شهری داشته باشند و در واقع تجربه دیپلماسی شهری را به خوبی دنبال نکرده اند.
وی درباره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا گفت: متاسفانه مشارکت مردم در اداره امور شهر تنها تا زمان برگزاری انتخابات است و پس از آن دخالتی در مدیریت و امور شهری ندارند.
این متخصص امور شهری یادآور شد: مردم کشور ما هوش اجتماعی و سازمانی بالایی دارند و با توجه به اینکه بیش از نیمی از جمعیت کشور ما جوانان هستند، ظرفیت بالایی برای رشد و توسعه وجود دارد که باید راهبری شود و در نظام عمومی و سازمانی رابطه تعاملی میان بخش های عمومی و دولتی با مردم همواره برقرار باشد.
لطیفی خاطرنشان کرد: تعیین قید و شرط برای ورود افراد به شوراها با روح دموکراسی و حاکمیت مردم مغایرت دارد اما به نظر می رسد که اعضای شورای شهر باید در کمیته های تخصصی از نظرات نخبگان و متخصصان استفاده کنند.

** شهر در خدمت شهروندان نیست
این متخصص مدیریت شهری گفت: در حال حاضر شهر جای زندگی کردن نیست و به جای اینکه در خدمت شهروندان باشد، در خدمت ماشین است و در خدمت گروه هایی است که با استفاده از مظاهر زندگی شبه مدرن شهری خودنمایی می کنند و روستاها نیز کاریکاتوری از شهرهای بزرگ هستند.
لطیفی مدیریت بحران در شهرهای کشور را بسیار ضعیف دانست و با اشاره به حادثه سیل اخیر در استان آذربایجان، افزود: مدیریت بحران شهری در کشور ما جایی ندارد و در صورت وقوع حادثه ای مانند سیل و زلزله باعث ایجاد فاجعه ای ملی می شود.
وی با اشاره به برخی پروژه های عمرانی در تهران، گفت: برخی پروژه های شهری در شهر تهران مانند میدان ولی عصر، زیرگذر بافت تاریخی میدان حسن آباد و احداث پل صدر که هزینه های سنگینی به نظام شهری تحمیل کرده است، در سامان بخشی به امور شهری نه تنها موثر نبوده بلکه تبعات منفی آن دامن گیر شهرنشینان نیز شده است.

**بسیاری از هزینه ها در مدیریت شهری غیرضروری است
لطیفی با تاکید بر کاستن هزینه های مدیریت شهری، گفت: بسیاری از هزینه های شهرداری ها در مدیریت شهری غیرضروری است که به دلیل تامین هزینه ها مجبور به فروش تراکم می شوند.
وی با تاکید بر اینکه شهرداری ها برای برنامه ریزی و مدیریت شهری باید به سوی درآمدهای پایدار بروند، افزود: چرا باید هزینه های شهری آنقدر افزایش داشته باشد که با فروش تراکم تامین شود، تا چه زمانی این تراکم فروشی ها می خواهد ادامه داشته باشد؟ شوراهای شهر در این زمینه چه توانمندی های نظارتی داشته است؟ چرا مدیریت بهینه منابع انجام نمی شود.
لطیفی ادامه داد: به عنوان نمونه در فصل بهار همه جای شهر تهران در بوستان ها، میدان ها، فضای سبز شهری و پیاده روهای شهر گل های لاله و سنبل رنگی کاشته می شود که هزینه بسیار بالایی دارد اما در کشور هلند که مرکز تولید گل جهان است، چنین هزینه ای برای فضای سبز شهری، ندارد.

**شکاف عمیق میان خواسته های مردم و برنامه های مدیریت شهری
لطیفی با بیان اینکه شهرداری ها اشتغال پایدار ایجاد کنند، گفت: یکی از پیش فرض ها برای شهرداری ها ایجاد اشتغال است اما از این موضوع غافل هستند. به عنوان مثال در انگلستان جزیره ای متروکه در زمان تاچر با سرمایه گذاری خارجی در فاز نخست، ۲۳۵ هزار شغل ایجاد شد و یا در ژنو که از ثروتمندترین شهرهای اروپاست، یک روز مخصوص دستفروشان است و افراد دستفروش توسط مدیریت شهری ساماندهی شده اند اما در کشور ما شکاف عمیقی میان خواسته های مردم و برنامه های مدیریت شهری ایجاد شده است و طبیعی است در چنین شرایطی مشارکت مردم محدود باشد.

**بروز رسانی قانون شهرداری ها
این استاد دانشگاه اظهار کرد: هر جامعه ویژگی ها و مختصات خاص خود را دارد و باید طبق مقتضیات آن برنامه ریزی های لازم انجام شود این درحالیست که باید اصلاحات قانونی در حوزه مدیریت شهری نیز انجام گیرد چرا که قانون شهرداری ها مربوط به سال ۱۳۳۴ است و برای جامعه امروز ناکارآمد است و لازم است تا به روز رسانی شود.
وی با تاکید بر نقش آموزش در نظام مدیریت شهری، افزود: کشور ما از نظر بلوغ سیاسی جوان است و لازم است تا در حوزه مدیریت شهری و آموزش حقوق شهروندی اهتمام بیشتری داشته باشیم.
به گزارش ایرنا، پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا همزمان با دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری روز جمعه ۲۹ اردیبهشت ماه در سراسر کشور برگزار می شود.
انتخابات شوراهای اسلامی دور پنجم در هزار و ۲۴۵ شهر برگزار خواهد شد که قرار است ۶ هزار و ۷۵۰ تن به عنوان عضو اصلی و ۲ هزار و ۷۵۴ تن به عنوان عضو علی‌البدل انتخاب شوند.
همچنین در ۴۰ هزار روستا نیز انتخابات شوراهای اسلامی روستا برگزار می شود که نسبت به دوره قبل، پنج هزار روستا اضافه شده و قرار است در این انتخابات ۱۲۶ هزار تن عضو اصلی و ۴۲ هزار و ۷۰۰ تن نیز عضو علی‌البدل انتخاب شوند.

دیدگاه کاربران