عضویت در خبرنامه الکترونیک

افتتاح ۷۰پروژه شهری در غرب تهران

کد خبر: 85780
تاریخ انتشار: ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۹ ب.ظ

روز گذشته ۷۰پروژه شهری جدید در ۲منطقه غربی تهران بهره‌برداری شد. در منطقه ۲۱، ۲۰پروژه فرهنگی، عمرانی، ‌اجتماعی و ترافیکی فعالیت خود را به‌صورت رسمی آغاز کردند.

به گزارش نداي مردم ،پاييز سال گذشته نيز ۷۰پروژه در اين منطقه افتتاح شده بود. جمال بافراني، شهردار منطقه در جريان مراسم بهره‌برداري به افتتاح ۵تقاطع مهم و فرامنطقه‌اي طي ۲سال اخير اشاره كرد و گفت: اجراي اين پروژه‌ها تردد ۹استان شمالي و غربي كشور را از بزرگراه‌هاي فتح، لشگري، آزادگان و شهيد فهميده ميسر كرده و نقش مؤثري در حل معضل ترافيك داشته است. به گفته وي تا پيش از اجراي اين پروژه‌ها، شهروندان از ورود به اين محدوده‌ها خودداري كرده و مسيرهاي جايگزين را انتخاب مي‌كردند اما اكنون اين مسير به‌عنوان مسير اصلي براي راننده‌ها تلقي مي‌شود. بزرگراه شهيد لشگري در چهار‌راه ايران‌خودرو در ۳سطح، تقاطع فتح و بلوار ايران‌خودرو، تقاطع بزرگراه فتح با بلوار گل‌ها و اتصال تهرانسر به فتح ازجمله اين پروژه‌هاست.

وي بهره‌برداري از پل فاخر و عظيم كاروانسرا سنگي يك و دو را از ديگر پروژه‌هاي تأثيرگذار ترافيكي خوانده و به نقش آن در ايجاد ارتباط ميان بزرگراه‌هاي لشگري، فتح، شهيد فهميده، حكيم، شهيد همت و خرازي با يكديگر اشاره كرده است. احداث سراي محله در تمامي ۱۳محله منطقه و افتتاح بوستان بانوان از ديگر اقداماتي است كه طي ۲سال اخير در اين منطقه به اجرا در‌آمده است. طغيان آب رودخانه كن نيز از مشكلات ديگر اين منطقه بوده كه به گفته بافراني با ايجاد كانال‌هاي استاندارد برطرف شده است.

مهدي چمران، رئيس شوراي شهر تهران نيز در مراسم افتتاح پروژه‌هاي منطقه ۲۱تهران اين منطقه را به‌دليل داشتن بافت مسكوني و صنعتي داراي شرايطي ويژه خوانده و گفته كار كردن در منطقه ۲۱دشوار است چرا‌كه از سويي بايد با صنايع و خواست‌هاي آنها دست و پنجه نرم كنيم و از سوي ديگر شرايط سكونت شهروندان در منطقه را مهيا كنيم. شرايط سكونت در اين منطقه به‌ويژه در حوزه محيط‌زيست از مشكلات بسياري برخوردار است و بايد به‌طور جد به مسائل محيط‌زيستي اين منطقه توجه شود.

۵۰پروژه ديگر نيز ديروز در منطقه ۲۲و شمال غرب تهران به بهره‌برداري رسيدند؛ منطقه‌اي كه هم‌اكنون به يكي از قطب‌هاي گردشگري پايتخت تبديل شده و درياچه شهداي خليج‌فارس به‌عنوان يكي از پروژه‌هاي شاخص آن محسوب مي‌شود. به گفته قاسم مولايي، شهردار منطقه با افتتاح اين ۵۰پروژه، تقريبا تمامي پروژه‌هاي منطقه ۲۲به پايان مي‌رسد. آنطور كه وي اعلام كرده در طول ۶۰سال عمر بوستان چيتگر حدود ۵۰۰هزار اصله درخت در آن كاشته شده كه ۱۵۰هزار اصله آن تنها در سال گذشته غرس شده است. سرانه فضاي سبز منطقه نيز هم‌اكنون ۱۷۰مترمربع است. شهردار منطقه ارتباط بلندمرتبه‌سازي‌‌ها با آلودگي هواي شهر تهران را غيرعلمي و سياسي خوانده و گفته اگر بلندترين ساختمان منطقه ۹۰متر باشد، باد از ارتفاع ۱۵۰متر حركت مي‌كند و اين ساختمان‌ها نقشي در اين موضوع ندارند.

افزايش سرانه ورزشي در منطقه ۲۱

احداث مجموعه ورزشي در شهرك دانشگاه تهران با ۲هزار و ۶۰۰متر زيربنا و سالن ورزش‌هاي چندمنظوره، ساماندهي نقاط بي‌دفاع شهري، تجهيز بوستان‌هاي فاقد وسايل تفريحي و ورزشي مانند بوستان نرگس، راه‌اندازي درمانگاه شهرك شهرداري، حذف نقاط حادثه‌خيز بزرگراه لشگري، راه‌اندازي مددسرا و جمع‌آوري آب‌هاي سطحي منطقه ازجمله پروژه‌هاي بهره‌برداري شده اين منطقه است.

توسعه بوستان‌ها در منطقه ۲۲

احداث ۲مركز بهاران، احداث و توسعه ۷بوستان، احداث و توسعه ۳باب مسجد، توسعه تجهيزات و امكانات فضاهاي ورزشي و تفريحي منطقه و رفع معارض براي اجراي فاز دوم بزرگراه حكيم كه امتداد آن در قالب تونل از زير بوستان چيتگر عبور خواهد كرد هم از جمله پروژه‌هاي زيست‌محيطي اين منطقه بوده است. تعداد زيادي از معابر اين منطقه غربي تهران نيز احداث و مناسب‌سازي‌ شده است. از ديگر پروژه‌ها به نيروگاه خورشيدي بوستان آبشار و سيستم تصفيه فاضلاب بوستان چيتگر هم مي‌توان اشاره كرد.

دیدگاه کاربران