عضویت در خبرنامه الکترونیک
وزیر نفت ایران :

۴۰درصد هزینه اضافی از جیب ملت در دوره تحریم پرداخت شد

کد خبر: 85809
تاریخ انتشار: ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۹:۰۶ ق.ظ

وزیر نفت گفت: روحانی و ظریف، کشور را از چاه فلاک بار تحریم خارج کردند؛ زیرا در زمان تحریم ناچار بودیم تجهیزات را ۳۰ تا ۴۰ درصد گران تر بخریم که پول آن از جیب ملت می رفت.

به گزارش نداي مردم ،بیژن زنگنه عصر دوشنبه در دومین نشست دولتمردان کابینه یازدهم با هنرمندان به نام همایش «ایران فرهنگی در جهان امروز» افزود: برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) نقطه عطف تاریخی در عرصه سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ایران است.

وزیر نفت گفت: حتی اگر روحانی و ظریف کاری جز برجام نکرده بودند، به عنوان یک شهروند ایرانی همواره خود را مدیون آنها می دانستم.

وی یادآوری کرد: روزی که گفتند مذاکرات تمام شده است گریه کردم اما برخی، قدر زحمات آقایان روحانی و ظریف را نمی دانند؛ اینها برای کشور فداکاری کردند.

وزیر نفت گفت: در زمان تحریم که کار را تحویل گرفتیم میزان صادرات نفت ایران روزانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه بود که قرار بود به ۲۰۰ هزار تا ۴۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یابد و به طرح نفت در برابر غذا تبدیل شود اما چند ماه پس از اجرای برجام توانستیم صادرات را به روزانه ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه افرایش دهیم.

زنگنه افزود: تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت در زمان تحریم، توقیف شده بود و گاهی مجبور بودیم تجهیزات غیراصلی اما مورد نیاز را سه بار خریداری کنیم تا یکی از آنها به دست ما برسد.

وزیر نفت ادامه داد: باید بیش از ۱۰ درصد هزینه انتقال، پول می دادیم که اینها برای دلالان و حامیان تحریم، نعمت بود اما برای مردم ایران نکبت به بار می آورد.

به گفته وی، با اجرای برجام، همه اجناس توقیف شده آزاد شد و اگر برجام و آزادسازی تجهیزات نبود، پالایشگاه ستاره خلیج فارس راه اندازی نمی شد.

وی ادامه داد: پس از اجرای برجام میلیاردها دلار منابع مالی به بخش های مختلف تزریق شد.

این مسوول افزود: در سال ۱۳۹۲ که کار را آغاز کردیم در فصل زمستان روزانه ۱۵۰ میلیون مترمکعب کمبود گاز وجود داشت بر این اساس توسعه فازهای پارس جنوبی را شتاب دادیم و با تلاش و سختی بسیار توانستیم ۱۱ فاز پارس جنوبی را راه اندازی کنیم.

وی ادامه داد: چندی پیش توانستیم در یک روز ۲۰ میلیارد دلار طرح نفتی (شماری از فازهای پارس جنوبی و واحد پتروشیمی) را راه اندازی کنیم که در طول تاریخ کشور بی سابقه است.

وزیر نفت گفت: در سال ۱۳۸۴ میزان تولید گاز در پارس جنوبی با قطر برابر بود اما در هشت سال از این کشور عقب افتادیم اما اکنون با راه اندازی فازهای جدید پارس جنوبی دوباره با قطر برابر شدیم.

زنگنه ادامه داد: سهمیه ایران در اوپک (سازمان کشورهای صادرکننده نفت) و جایگاه جهانی کشور از دست رفته بود که با سختی بسیار توانستیم سهمیه خود را با قدرت بازپس بگیریم.

وی ادامه داد: همچنین توانستیم عرضه بنزین پتروشیمی ها را که سرطان زا بود متوقف و به جای آن بنزین یورو۴ توزیع کنیم.

زنگنه خِرَد و عقل را مساله اصلی کشور ما دانست و اضافه کرد: تصمیم ها باید بر اساس خرد باشد نه اینکه بگویند فلانی خواب دیده است که به فلان کس رای بدهید.

به گزارش ایرنا، همایش «ایران فرهنگی در جهان امروز» دومین نشست اهالی فرهنگ و هنر با دولتمردان بود که در تالار وحدت برگزار شد.

در این آیین وزیران فرهنگ و ارشاد اسلامی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، نفت و امورخارجه در جمع هنرمندان و فعالان بخش فرهنگ مانند علی نصیریان، ولی الله شیراندامی، احمد مسجدجامعی، علیرضا تابش، کیومرث پوراحمد، فریدون شهبازیان، فرهاد توحیدی، محمد سریر، فاضل جمشیدی و جلیل اکبری صحت حضور یافتند و به تشریح دستاوردهای خود پرداختند.

دیدگاه کاربران