عضویت در خبرنامه الکترونیک
رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران :

تذکر به شهرداری درخصوص نحوه جمع آوری و تفکیک زباله های بیمارستانی

کد خبر: 85870
تاریخ انتشار: ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۹:۳۱ ق.ظ

کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهر شورای شهر تهران که برای نخستین بار در دوره چهارم شورای شهر تهران تشکیل شد علاوه بر سیاست گذاری و نظارت بر تمامی مسایل شهری از جمله بودجه و مسایل مالی، به موضوعات مرتبط با سلامت، محیط زیست و خدمات شهری ورود جدی و موثری داشته است.

به گزارش نداي مردم ،رحمت اله حافظی رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران  با اشاره به تشکیل این کمیسیون برای اولین بار در شورا ، درباره اقدامات صورت گرفته در این کمیسیون، اظهار کرد: بررسی طرح های شهری و لوایح در حوزه سلامت، محیط زیست و خدمات شهری، اجتماعی، فرهنگی، شهرسازی، معماری، برنامه و بودجه، حقوقی و سایر موضوعات، بررسی عملکرد مالی و اجرایی سازمانها و ادارات تابعه شهرداری تهران، بررسي فرآيند اجراي برنامه ۵ ساله دوم در حوزه سلامت، محيط زيست و خدمات شهري ، بررسی فرآیند اجرایی پروژه ها و حسن اجرای مصوبات شورا، بررسی مشکلات و چالش های محلات، بررسی گزارشهای حسابرسی شهرداری تهران، بررسی و تصحیح لایحه بودجه سال های ۱۳۹۳، ۱۳۹۴، ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶، بررسی حوادث شهری، بررسی مشکلات محلات تهران در حوزه های مرتبط و بررسی مسائل و تهدیدهای فراروی باغات و فضاهای سبز و مشجر شهر تهران از جمله این اقدامات است.

وی با بیان اینکه در حوزه آلودگی صوتی نیز برنامه عملیاتی کاهش آلودگی صوتی در شهر تهران، انجام شد، اعلام کرد: تشکیل کارگروه مشترک برای رفع نارسایی ها و بررسی اسناد فرادست و پیگیری طرح های مشابه در نهایت، برنامه عملیاتی کاهش آلودگی صوتی شهر تهران که به تصویب شورا رسید.

وی درباره اقدامات صورت گرفته در حوزه آتش نشانی و خدمات ایمنی نیز گفت: اولین اقدامات کمیسیون پس از وقوع حادثه جمهوری آغاز شد. ما حصل برگزاری جلسات متعدد با کارشناسان سازمان آتش نشانی در خصوص نحوه به روز رسانی تجهیزات و امکانات این سازمان تلاش شد بودجه مورد نیاز بر اساس نیازها و سطح تجهیزات افزایش یابد همچنین پیشنهادی درباره تعداد ایستگاه ها، مکان یابی و سرانه ایستگاه ها و مواردی از این قبیل ارائه و اصلاح شد.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با اشاره به دستورالعمل اعطای تسهیلات به جان باختگان و معلولان آتش نشانی که اقدام بعدی کمیسیون بود، تصریح کرد: تلاش شد منابعی پایدار برای این سازمان شناسایی و تثبیت شود.

گردو غبار موضوع دیگری بود که حافظی به آن اشاره کرد و گفت: بعد از گرد و غبار در سال ۱۳۹۳ کمیسیون اقداماتی را انجام داد که می توان به برگزاری جلسات متعدد با سازمان محیط زیست، حوزه های مرتبط شهرداری و پژوهشگران دانشگاهی برای شناسایی عوامل موثر در بروز طوفان و گرد و خاک اشاره کرد، همچنین طرحی با عنوان مطالعه و بررسی در مورد نحوه پیشگیری و مقابله با ریزگردها در شهر تهران و الزام شهرداری بر تدوین برنامه مقابله با پدیده گرد و غبار در شهر تهران تهیه و تصویب شد.

وی ادامه داد: در کنار بازدیدهای میدانی که از کانون های آلاینده در محدوده و حریم شهر تهران، از معادن شن و ماسه مطقه ۱۸، کارخانه سیمان، کارخانه های سنگ بری و سنگ خردکنی، کانون های دفن نخاله ها و دور ریزهای ساختمانی به عمل آمد، اصلاح لایحه پیشگیری و مقابله با گرد و غبار صورت پذیرفت.

این مقام مسئول در شورای شهر تهران به توقف و تعطیلی کارخانجات شن و ماسه حاشیه رودخانه کن و مطالبه ایمن سازی آن به عنوان یکی از دستاوردهای مهم کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران اشاره کرد و گفت: به دلیل برداشت های بی رویه شرکت های شن و ماسه از بستر روخانه، این گودال های با عمق بیش از یکصد و سی متر به تهدیدی برای ایمنی شهروندان محلی مبدل شده بود و احتمال رانش زمین و ریزش واحدهای مسکونی حاشیه رودخانه به داخل گودال ۴۰۰ هکتاری و ایجاد خسارت های جانی و مالی افزایش یافته بود. در حالی که بر اساس رای کمیسیون بند ۲۰ ماده ۵۵ قانون شهرداری ها فعالیت این شرکت ها از بیست سال قبل ممنوع اعلام شده بود اما این شرکت ها همچنان به فعالیت خود ادامه می دادند.

حافظی با بیان اینکه با تلاش های صورت گرفته و با همکاری نهادهای امنیتی و قضایی در نهایت فعالیت معادن شن و ماسه در منطقه ۱۸ تعطیل شد، تصریح کرد: در این معادن طرح تاکا اجرایی خواهد شد .

ساماندهی و صیانت از باغات و فضای سبز شهر تهران اقدام دیگر این کمیسیون بود. حافظی در این باره گفت: بازدیدهای متعددی از بخش اعظم باغات شهر تهران انجام شد و شهرداری و سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران به تهیه شناسنامه باغات ملزم شدند همچنین لایه جدید در طرح تفصیلی شهر تهران به عنوان لایه باغات پیشنهاد و تصویب شد و شهرداری ملزم شد با پیش بینی اعتبارات لازم برای حفاظت از باغات کن اقدام کند.

وی ادامه داد: تهیه طرح الزام شهرداری تهران به ارائه برنامه عملیاتی ساماندهی و تبدیل باغات کن به فضای شهری عمومی و تخصیص بودجه برای خرید باغات و تذکر به شهرداری در خصوص صیانت از باغات از دیگر اقدامات بود.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران درباره اقدامات صورت گرفته در خصوص ساماندهی صنوف آلاینده و مشاغل مزاحم شهر تهران نیز گفت: صنوفی که آلودگی صوتی و بصری و آلودگی زیست محیطی ایجاد کرده یا مشاغل مزاحم محسوب می شدند به کمیته مربوطه جهت توقف فعالیت یا خروج از شهر و یا اعمال تمهیدات اصلاحی ارجاع شدند.

وی در مقابله با آلودگی هوا نیز اعلام کرد: در این میان با الزام شهرداری در به کارگیری فیلترهای تصفیه دوده در مینی بوس ها و اتوبوس های شهری جهت کاهش آلودگی ناشی از احتراق گازوییل و بنزین، فعالیت در خصوص موتورسیکلت ها و مذاکره با شهرداری و راهنمایی و رانندگی و سازمان محیط زیست برای جلوگیری از شماره گذاری موتورهای کاربراتوری، پیشنهاد اختصاص ردیف اعتباری برای تولید موتورهای برقی در بودجه سالانه شهردرای تهران اشاره کرد.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران درباره پایش محصولات کشاورزی سازمان میادین میوه و تره بار نیز افزود: به دلیل حساسیت بالا دراین خصوص کمیسیون ورود جدی تر داشت از این رو نظارت بر کیفیت محصولات عرضه شده در این میادین مطالبه جدی شد و دستور پایش و بررسی باقیمانده فلزات سنگین در گوشت مرغ توزیعی در سطح شهر، پایش سموم و آلاینده های شیمیایی در محصولا باغی و زراعی عرضه شده در میادین صادر شد که خوشبختانه بر اساس آخرین پایش ها درصد وجود سموم و آلاینده های شیمیایی در مواد غذایی کاهش چشمگیری داشته است و بدنبال جلسات برگزار شده و مطالبات انجام شده، اخیرا سازمان بازرسی کل کشور تکالیفی در این حوزه برای ریاست دولت ارسال نموده است،

این نماینده مردم در شورای شهر تهران با بازدیدهای کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران از مزارع جنوب شهر تهران و ایجاد حساسیت مسئولان امر در این خصوص نیز اشاره کرد و گفت: کیفیت آب مورد مصرف این مزارع در آزمایشگاه های معتبر پایش شد و وجود آلودگی به اثبات رسید به همین دلیل جلسات متعددی با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، آب و فاضلاب شهر تهران، محیط زیست استان تهران، فرمانداری شهر ری، بخشداری و شورایاری های محلات جنوبی شهر برگزار شد. همچنین مکاتباتی با دادستان عمومی و انقلاب تهران صورت گرفت.

حافظی در ادامه به آلودگی آب تهران اشاره و تصریح کرد: برداشت آب از سفره های زیرزمینی و فقدان شبکه فاضلاب شهری چالش جدی برای شهر تهران است، این چالش در جنوب شهر تهران جدی تر است و احتمال وجود نیترات درآب را خصوصا در فصول گرم افزایش می دهد به همین دلیل کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران علاوه بر پایش و کنترل کیفیت آب شرب تهران و تائید وجود نیترات بالا در بخشی از شبکه آب در سال ۱۳۹۴ و ارسال گزارش آلودگی آب در ۸ منطقه از شهر تهران، کمیته اضطرار آلودگی آب شرب تهران را تشکیل داد و با هماهنگی لازم با وزارت بهداشت ارزیابی دوره ای و مداوم کیفیت آب شرب تهران را در دستور کار قرار داد. همچین طرح جامع آب خام شهر تهران نیز تهیه و در حال پیگیری است.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران درباره اقدامات صورت گرفته در حوزه پسماند نیز گفت: کمیسیون ضمن بازدید از مراکز دفن و دپوی زباله کهریزک و بررسی علل موثر بر انتشار بوی نامطبوع در مسیر فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره)، پیشنهاد تخصیص بودجه جهت خرید زباله سوز را ارائه کرد همچنین مکاتباتی با معاون اول رئیس جمهور برای اجرای ماده ۸ قانون مدیریت پسماند به منظور اصلاح عوراض به بهای خدمات صورت گرفت.

وی ادامه داد: در این خصوص تذکراتی به شهرداری تهران به منظور نحوه جمع آوری و تفکیک زباله های بیمارستانی و لزوم بازبینی فرایند انجام کار در مرکز پردازش پسماند کهریزک و تغییر فرایند فعالیت اجرا و تبدیل مراکز سنتی به مدرن با استفاده از تکنولوژی روز ارائه شده است.

در بخش ایمنی و مدیریت بحران نیز دکتر حافظی اظهار کرد: عدم وجود پیوست پدافند غیرعامل و ملاحظات مرتبط با گسل ها در طرح تفصیلی مورد اعتراض است همچنین کمیسیون نسبت به واگذاری سوله های مدیریت بحران به بانک شهر و سایر نهادها انتقادات جدی داشته و در این زمینه نیز اعتراض کرده است. در این میان مکاتباتی با شهرداری تهران برای شناسایی گسل ها و پهنه های خطرپذیری زلزله، پدافند غیرعامل، شناسایی پهنه های خطرپذیری سیل، ایمن سازی فضاهای عمومی، شریان ها و پل های مهم و حیاتی تهران و کنترل سیلاب و جمع آوری آبهای سطحی و غیره داشته است.

وی درباره اساسنامه سازمان ها و شرکت های تابعه شهرداری تهران نیز گفت: مطابق قانون باید سازمان ها و شرکت های تابعه شهرداری بر اساس اساسنامه مشخص و مصوب اداره شود که بررسی کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری نشان می دهد که این امر در بخش قابل توجهی عملیاتی نشده است و از قانون عدول شده و تخلف صورت گرفته، لذا کمیسیون سلامت در این زمینه ورود و مطالبات جدی مطرح کرده است.

حافظی در بخش دیگری از اقدامات صورت گرفته گفت: بدنبال برگزاری نشست هایی با شورایاران و احصا مشکلات محلات شهر تهران، بازدیدهائی از سطح مناطق همچون ۹، ۱۴، ۱۵، ۱۶، ۱۷، ۱۸، ۱۹، ۲۰، ۲۱ و ۲۲ صورت گرفت تا از نزدیک مشکلات و مسایل محلات بررسی شود که خوشبختانه پس از بازدید برای رفع این مشکلات اقدامات موثری انجام شده است.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران درباره کارخانجات و صنایع آلاینده نیز گفت: از کارخانه ایرفو واقع در منطقه ۱۸ بازدیدی به عمل امد که نتیجه آن انتقال کوره ذوب چدن فعال این واحد به خرج از شهر بود در حالی که حکم پلمب آن ۲۰ سال قبل صادر شده بود، همچنین به شکایات مردمی درباره مزاحمت و آلودگی های زیست محیطی کارخانه سیمان مشیریه نیز رسیدگی شد.

وی ادامه داد: از کارخانه تولید آسفالت شهرداری در منطقه ۱۸ بازدید شد که فعالیت یکی از خطوط تولید آن بواسطه مشکلات زیست محیطی متوقف و درباره دو خط دیگر این کارخانه به دلیل نداشتن مجوزهای زیست محیطی تذکر داده شد، روغن نباتی قو دیگر پرونده ای بود که کمیسیون سلامت به آن ورود کرد تا حکم رای کمیسیون بند ۲۰ ماده ۵۵ قانون شهرداری ها در این کارخانه نیز اجرایی شود البته پیش از تعطیلی این واحد پیگیر احقاق حق کارگران و کارکنان آن بودیم و در این مسیر مکاتباتی با معاونت حقوقی ریاست جمهوری و سازمان تامین اجتماعی صورت گرفته است.

حافظی با بیان اینکه در بخش معاینه فنی خودرو نیز گفت: کمیسیون در خصوص لایحه ساز و کار نظارت و کنترل برگه فنی معاینه فنی خودروها و برخورد با خودروهای متخلف شهر اظهار نظری داشته است و درباره جلوگیری از خرید و فروش غیرقانونی برگه های معاینه فنی خودرو بدون انجام معاینات فنی خودرو نیز تذکر داده است.

وی همچنین به بازدیدهایی از سطح شهر برای بررسی وضعیت حیوانات موذی اشاره کرد و گفت: طی بازدیدهای صورت گرفته بر اساس اعلام آمار از سوی شهرداری تعداد جانواران موذی کاهش یافته است.

حافظی همچنین گفت: جلسات متعددی برای افزایش ارتقای کیفیت نان مصرفی با مسئولان ذی ربط برگزار شد که خروجی آن تشکیل کمیته نان ( ارتقاء کیفیت نان از مزرعه تا سفره ) بود.

وی گفت: یکی دیگر از اقداماتی که ساختار شکن بود و باعث تغییر رویه در مسیر نظارتی شورا شد، پرداختن به جزئیات لایحه بودجه سنواتی و تبصره های پیوست آن و مطالبه قرائت متن کامل کلیه بندهای گزارش حسابرس از عملکرد ستاد شهرداری و مناطق و سازمان ها و شرکت های تابعه و گزارش تفریغ و تلفیق در صحن شورا بود که برای اولین بار چنین اتفاقاتی رخ داد، همچنین، انعکاس نسخه ای از گزارش های حسابرس در موارد فوق به بازرسی دفتر مقام معظم رهبری و سازمان بازرسی کل کشور از دیگر اقدامات قابل بیان است.

وی ادامه داد: برگزاری جلسات متعدد با کلیه سازمان ها و شرکت های متناظر با کمیسیون و تعامل نزدیک با تیم مدیریتی این شرکت ها با محوریت برنامه ریزی برای آنها و نظارت بر عملکرد آنان از جمله فعالیت های اعضاء کمیسیون با همراهی مشاورین و کارشناسان بوده است.

حافظی با بیان اینکه پیگیری و مطالبه برای تعیین گسل های شهر تهران و اعمال ضوابط مربوطه در ساخت و سازهای این محدوده و ایجاد ممنوعیت ساخت و ساز روی گسل ها نیز از موارد مطروحه توسط کمیسیون سلامت بوده است، تصریح کرد: احداث سوله برای ورزش بانوان و آزاد سازی کلیه سوله های اشغال شده بحران، بمنظور استقرار تجهیزات امداد و نجات و مواد مصرفی فاسد نشدنی در این سوله ها و در سطح محلات شهر که در زمان بحران ها و حوادث احتمالی قابل استفاده باشد نیز از دیگر اقدامات کمیسیون سلامت است.

دیدگاه کاربران