عضویت در خبرنامه الکترونیک
عضو کمیسیون شوراها و امورداخلی کشور مجلس :

گشایش گره های کلانشهرها در دستان شوراهای شهر/تعیین تکلیف لایحه مدیریت شهری در اولویت دولت قرار گیرد

کد خبر: 85882
تاریخ انتشار: ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۲ ب.ظ

عضو کمیسیون شوراها و امورداخلی کشور مجلس با تاکید بر تعیین تکلیف لایحه مدیریت شهری، گفت: شورای شهر اصلی ترین نهاد برای پیگیری مشکلات کلانشهرها از جمله تهران است.

به گزارش نداي مردم ،قاسم میرزایی نیکو  با اشاره به اینکه کمیسیونی تخصصی در شورای شهر درمورد لایحه مدریت شهری اقداماتی را انجام داده است، گفت: درحال حاضر شورای شهر نقش اقتصادی، اجتماعی و درآمدزایی نداشته، حال می توان با قانون مدیریت یکپارچه شهری این مشکلات را حل کرد، اما این لایحه به دلیل تداخل با لوایح دیگر در دولت در اولویت قرار نگرفته است.

نماینده مردم دماوند درمجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه در حال حاضر اداره هر بخشی از شهر در حیطه اختیارات یک نهاد قرار دارد، افزود: متاسفانه مسائل، مشکلات و گره های مختلف استان تهران درحوزه کسب و کار و واحدهای تولیدی حاکی از آن است که رسیدگی به هربخشی دست یک نهاد مشخص است، به عنوان مثال فرد متقاضی برای فعالیت های تولیدی باید به وزارت صنعت مسائل را حل کند، ضمن اینکه درداخل مجموعه شهری نیزمشکلات دیگری را باید حل کند.

وی با اشاره به اینکه درحال حاضر متولی رسیدگی به مشکلات اصناف و واحدهای تجاری در تهران مشخص نیست، تصریح کرد: مدیریت مسائل شهری در دست شهرداری و شورای شهر است، اما دربرخی مقاطع دستگاه ها و نهادها به وظایف خود عمل نمی کنند؛ زیرا بارها مطرح شده که صحبت عدم وجود اختیار قانونی می شود، البته شورای عالی شهرسازی زیرنظر وزارت مسکن و شهرسازی نقش ویژه ای دربرخی مسائل شهری دارند.

میرزایی نیکو با بیان اینکه عدم یکپارچگی درمدیریت شهری مشکلات کلان شهر تهران را حل نمی کند، گفت: هرچه سریعتر باید لایحه مدیریت شهری را به مجلس ارسال کرد، تا بتوان معضلات تهران را حل کرد، البته بهترین نهاد برای پیگیری مشکلات کلان شهرها شوراهای شهر هستند؛ زیرا این نهاد می تواند به راحتی گره های شهری را باز کند.

عضو کمیسیون شوراها و امورداخلی کشور، گفت: درحال حاضر نمایندگان مجلس به دنبال حل مشکلات حوزه آب، برق و گاز در استان های خود هستند، این درحالی است که اگرشوراهای شهر به عنوان پارلمان های محلی وظایف اجرایی را برعهده بگیرند، می توان به حل مشکلات شهرهای بزرگ امیدواربود.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، رییس شورای شهر با بیان اینکه لایحه مدیریت یکپارچه شهری دردولت بلاتکلیف مانده است، گفت: این لایحه دوباره به شورا برگشت خواهد خورد تا اصلاح شود‌‌ زیرا مشکلاتی دارد./

دیدگاه کاربران