عضویت در خبرنامه الکترونیک
سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران :

پاکسازی معابر با ۲ هزارو ۷۰۰ دستگاه رفت وروب درسطح تهران

کد خبر: 85901
تاریخ انتشار: ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱:۴۰ ب.ظ

جمع آوری پسماند و پاکیزه سازی معابر شهری در حال حاضر با ۲ هزار و ۷۰۰ دستگاه رفت و روب در سطح شهر انجام می شود.

به گزارش نداي مردم، سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران با تجهیز و نوسازی ناوگان (مکانیزاسیون) جمع آوری پسماند و پاکیزه سازی معابر شهری در حال حاضر ۲هزار و ۷۰۰ دستگاه به رفت و روب در سطح شهر می پردازند.

کاهش مکان های جمع آوری پسماند از یک و نیم میلیون به ۶۰ هزار مکان
طی سال های اخیر با کاهش مکان های جمع آوری پسماند و با استفاده از روش های مکانیزه شهرداری تهران موفق شده در کاهش اماکن جمع آوری پسماند و مکانیزاسیون کردن این روند گام موثری در کاهش هزینه ها بردارد. به طوری که تا سال۸۴ تعداد ۱،۵۰۰،۰۰۰ مکان داشتیم و از سال ۸۴ تا ۹۴ به ۶۰ هزار مکان کاهش یافته است.

اجرای طرح پایلوت بهینه سازی تفکیک در مبدا در دوره اخیر مدیریت شهری
سال ۱۳۸۴ فراخوان دعوت به همکاری شرکت های خدماتی جهت جمع آوری پسماند خشک آغاز شد و از آن زمان به بعد به ترتیب در سال ۱۳۸۶ اصلاح «نظام فني اجرايي جمع آوري پسماندهای خشک» جمع آوری درب مبادی (تولید + استقرار غرفه بازیافت)، سال۱۳۸۹ تجمیع پیمانکاران جمع آوری پسماند خشک و نظافت و مکانیزه، سال ۱۳۹۰ مکانیزاسیون جمع آوری پسماند خشک با استقرار مخازن آبی در معابر شهر، سال ۱۳۹۱ اصلاح «نظام فني اجرايي جمع آوري پسماندهاي خشک» جداسازی پسماندهای تر و خشک (جمع آوری درب مبادی تولید + غرف بازیافت + مکانیزاسیون شهرک ها)، سال ۱۳۹۲ جمع آوری مخازن آبی از معابر، استقرار غرف بازیافت در سطح مناطق که در حال حاضر ۴۱۹ دستگاه، جمع آوری پسماندهای الکتریکی و الکترونیکی در سطح مناطق که تاکنون به ۳ دستگاه رسیده و از سال ۱۳۹۳ اجرای طرح پایلوت بهینه سازی تفکیک در مبدا و در سال ۱۳۹۴ استمرار در تمامی نواحی با ساختارجدید (ادارات مدیریت پسماند) و عمق بخشی به فعالیت در بخش های مختلف در دستور کار قرار گرفت.

میزان تفکیک از مبدأ تا پایان شهریور ۹۵ به ۲۲٫۲ درصد رسیده است
میزان تفکیک از مبدأ تا پایان شهریور ۹۵ به ۲۲٫۲ درصد رسیده و این در حالیست که ارتقاء تفکیک پسماند در مبدأ به ۳۰ درصد تا پایان سال ۹۷ (مطابق اهداف برنامه پنج ساله) در دستور کار قرار دارد.

حمل پسماند از ایستگاه ها به ۶۸۰ تناژ در روز رسیده است
دو دوره اخیر مدیریت شهری حمل پسماند از ایستگاه های انتقال تناژ پسماند شهر تهران به ۶ هزار و ۸۰۰ تن در روز رسیده است. تعداد ماشین آلات حمل (سمی تریلر) تا سال ۸۴ ، ۱۷۶ دستگاه بود که در حال حاضر ۱۲۵ دستگاه افزایش یافته است.

ارتقا کیفیت ماشین آلات حمل پسماندهای شهری
ارتقاء کیفی ماشین آلات حمل از سال ۸۴ تا ۹۴ سمی تریلرهای روباز و فاقد سیستم ترمز تعلیق شد که در حال حاضر سمی تریلرهای روبسته و مجهز به سیستم ترمز تعلیق و با تاکید طول عمر زیر ۵ سال به جمع آوری پسماندها در شهر تهران می پردازند.

افزایش ماشین آلات برف روبی
ساماندهی و بکارگیری ماشین آلات تخصصی برف روبی و کاهش ماشین آلات متفرقه از جمله فعالیت ها طی سال های گذشته بوده که تا کنون به ۱۱ دستگاه محلول پاش و ۱۳۷ تیغه برف روب رسیده است.

استقرار ۷۱ ماشین برف روبی و نمک پاشی در دوره اخیر
ساماندهی وضعیت نمک پاشی از سال ۸۴ تا ۹۴ در این دوره انجام شده چراکه در گذشته پاشش به صورت دستی بود که وضعیت موجود با استفاده از ۷۱ دستگاه ماشین آلات و تجهیزات مکانیزه است.

راه اندازی سامانه جامع توزین پسماند در سال ۹۵
راه اندازی سامانه جامع توزین پسماند در سال ۹۵، توزین دقیق بدون دخالت نیروی انسانی (از طریق دوربین پلاک خوان)، برخط و بروز بودن اطلاعات توزین، صدور بارنامه الکترونیکی، فروش الکترونیکی پته و همچنین نظارت بر خط بر فرآیند توزین انجام شده است.

توسعه کارخانجات پردازش به ۷۵۰۰ تن پسماند در روز
تا سال ۸۴، ۲۰۰ تن پردازش زباله درروز داشتیم که از سال ۸۴ تا ۹۴ به ۷ هزار و ۵۰۰ تن در روز رسیده است.

افزایش تولید کمپوست به ۱۷۵۰ تن در روز در دوره اخیر مدیریت شهری
احداث سایت هوادهی و خرید ۷ دستگاه تاپ ترن جهت تولید کمپوست موجب افزایش تولید کمپوست به میزان هزار و ۷۵۰ تن شده است. همچنین گرانول سازی و اخذ نشان تجاری کمپوست به ۲۵۰ تن در روز رسیده است.

بهره برداری از اولین سامانه ریجکت سوز کشور
احداث و بهره برداری از اولین سامانه ریجکت سوز کشور در سال ۹۳ با ظرفیت ۲۰۰ تن ریجکت در روز و تولید ۳ مگاوات برق بر ساعت است.

احداث سامانه استحصال انرژی و تولید روزانه ۲ مگاوات برق
احداث و بهره برداری از سامانه استحصال انرژی به روش هاضم بی‌هوازی(دایجستر) در سال ۹۲ با ظرفیت ورودی ۳۰۰ تن پسماند در روز و تولید ۲ مگاوات برق بر ساعت طی دوره اخیر مدیریت شهری رخ داده است.

استحصال گاز متان از ۴۰ حلقه چاه واقع در مراکز دفن قدیمی
استحصال گاز متان از ۴۰ حلقه چاه واقع در مراکز دفن قدیمی و احداث نیروگاه خورشیدی با ظرفیت ۵۰ کیلو وات ساعت در سال ۹۴ از فعالیت های دوره اخیر مدیریت شهری بوده است.

احداث اولین سلول دفن بهداشتی پسماند
احداث اولین سلول دفن بهداشتی پسماند با ظرفیت ۳۵۰ هزار متر مکعب، بی خطرسازی شیرابه با احداث و بهره برداری از تصفیه خانه شیرابه با ظرفیت ۲۰۰ متر مکعب در سال ۹۱ ، امحاء حوضچه شیرابه ۱۸ هکتاری ۴۰ ساله تهران در سال ۹۵، ایجاد جنگلکاری و توسعه فضای سبز به وسعت ۴۰۰ هکتار در مجتمع پردازش دفع آرادکوه، راه اندازی اولین مرکز آموزش تخصصی مدیریت پسماند کشور در سال۹۳ بخشی از دستاوردهای شهرداری تهران در ۱۲سال اخیر است.

احداث اولین مرکز بازیافت پسماندهای ساختمانی و عمرانی
احداث اولین مرکز بازیافت پسماندهای ساختمانی و عمرانی در آبعلی صورت گرفت.

احداث دو نیروگاه ۱۶۰۰ تنی زباله سوز در آینده نزدیک
در آینده نزدیک جذب سرمایه گذار جهت احداث دو نیروگاه ۱۶۰۰ تنی زباله سوز با سرمایه گذاری خارجی به ارزش ۲۵۰۰ میلیارد تومان، جذب سرمایه گذار برای زباله سوز بیمارستانی به ظرفیت ۱۰۰ الی ۱۵۰ تن در روز با سرمایه گذاری خارجی به ارزش ۱۵۰ میلیارد تومان، جذب سرمایه گذار برای بازیافت نخاله هاي ساختمانی و عمرانی و انعقاد دومین قرارداد احداث کارخانه بازیافت نخاله های ساختمانی به مبلغ ۲۵۰میلیارد تومان، احداث شهرک بازیافت به مساحت ۶۴ هکتار به منظور ساماندهی زباله های ارزشمند و ایجاد صنایع تبدیلی، انعقاد تفاهم نامه بابت احداث ۳۰۰ حلقه چاه استحصال گاز متان از مراکز دفن قدیمی از دیگر فعالیت های این دوره مدیریت شهری بوده است.

دیدگاه کاربران