عضویت در خبرنامه الکترونیک

احداث هزار و ۷۷۰ خانه خدمات اجتماعی در مناطق ۲۲ گانه تهران

کد خبر: 85904
تاریخ انتشار: ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱:۴۵ ب.ظ

توجه ویژه به محلات و واگذاری امور هر محله به شهروندان یکی از ویژگی های بارز دوره اخیر مدیریت شهری است. اتفاقی که در عمل نه تنها این دوره را از دوره های دیگر متمایز می کند بلکه فرصت مشارکت اجتماعی هر چه بیشتر و در نهایت مسئولیت پذیری شهروندان را فراهم می آورد.

به گزارش نداي مردم، محله محوری و واگذاری امور محلات به شهروندان علاوه بر اینکه از تصدی گری شهرداری در امور کم می کند حس تعلق مردم به محله و محل زندگی خود و نهادینه شدن تفکر جمع گرایی را به همراه دارد. از همین رو، شهرداری تهران طی سال های اخیر با راه اندازی سازمان مدیریت محلات تلاش کرد تا شهروندان به عنوان متولیان اصلی محله وارد میدان شوند. البته مدیریت شهری به عنوان حامی و تسهیل گر امور دست به کار شد و زیرساخت های لازم از جمله ساختمان سراهای محلات را در اختیار شهروندان قرار داد.

بنا بر آمارهای موجود، از سال ۸۴ تاکنون ۳۵۴ خانه خدمات اجتماعی، خانه دانش و پژوهش و خانه، خانواده و سبک زندگی در تمامی محلات شهر تهران راه اندازی شده است.

همچنین، در مدت مشابه تهران دارای ۳۵۴ خانه اسباب بازی و ۳۵۴ خانه کودک شد. راه اندازی ۲ هزار و ۱۷۱ مرکز بازی رایانه ای از دیگر اقداماتی است که در راستای غنی سازی اوقات فراغت نوجوانان و جوانان انجام شده و این فرصت را فراهم آورده است تا این قشر در محیطی سالم به تفریح بپردازند.

امروز سرای محلات در ۳۵۴ محله تهران به پاتوقی برای خانواده ها تبدیل شده است. برگزاری کلاس های آموزشی در حوزه سلامت، روانشناسی، هنر و … موجب شده تا به نوعی هر محله صاحب یک فرهنگسرا باشد.

دیدگاه کاربران