عضویت در خبرنامه الکترونیک
معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان :

سازمان ملی جوانان احیا می‌شود

کد خبر: 86168
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۱:۴۴ ب.ظ

وی در ادامه این نشست ۵ حوزه اولویت دار امسال که سازمان‌های مردم نهاد جوانان با ورود به این حوزه‌ها از حمایت بیشتری برخوردار می‌شوند را حوزه گردشگری، مدیریت شهری، فضای مجازی، آسیب‌‌های اجتماعی و حوزه عمومی آموزش‌ها و توانمندسازی‌های مختلف عنوان کرد.

به گزارش نداي مردم ،معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان از تلاش برای احیا و تشکیل سازمان ملی جوانان خبر داد و گفت: با روندی که پیش روداریم در حداقل زمان ممکن این مهم عملیاتی و اجرایی می‌شود.

محمدرضا رستمی با بیان این که توسعه اجتماعی کشور، توسعه اقتصادی و سیاسی را به دنبال دارد و ابعاد دیگر ارتباطی با جهان را شکل خواهد داد، افزود: با همین رویکرد مقاومت و تلاش کردیم که بالاترین سطح هویت بخشی به سازمان‌های مرد نهاد را در حوزه جوانان دنبال کنیم.

معاون وزیر ورزش و جوانان در امور جوانان با ابراز خرسندی از موج ایجاد شده درحوزه تشکیل سازمان‌های مردم نهاد، ابراز کرد: مایه مباهات است که این جوانان با همه سرخوردگی‌ها و ناامیدی‌ها اعتماد کردند و پذیرفتند راهی جز حضور ندارند و هیچ حداقلی از پشرفت و بهبود را بدون وجود آن‌ها نمی‌تواند دنبال کند.

وی با بیان این نکته که به زودی اکثر مشکلات سازمان‌های مردم نهاد جوانان رفع می‌شود، گفت: از ابتدای شروع به فعالیتم تشکیل سازمان ملی جوانان را اولویت قرار دادم چرا که برای پیگیری موضوعات و مطالبات جوانان نیازمند سازمانی ملی با اقتدار و دارای اختیارات و منابع هستیم تا بتوانیم با شبکه‌ای بزرگ که تحت عنوان سمن‌ها شکل گرفته، موضوعات این حوزه را پیگیری کنیم.

رستمی ادامه داد: رئیس جمهور دستور احیای سازمان ملی جوانان را صادر و سازمان اداری استخدامی هم لایحه تشکیل آن را تدوین کرد و هم اکنون در اختیار دوازده دستگاه دولتی است تا نظراتشان جمع بندی شود. امیدواریم بزودی لایحه احیای سازمان ملی جوانان تقدیم مجلس شود.

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در ادامه تامین منابع مالی حوزه جوان را مورد تاکید قرارداد و گفت: هر چند که اقدامات موثری با بودجه شش میلیاردی دوره پیش انجام شد اما کفاف موضوعات جوانان را نمی‌داد و دولت دریافت که با بودجه حداقلی نمی‌توان کارهای شایسته و بزرگ حوزه جوان را دنبال کرد؛ لذا با پیگیری‌های مستمر، این اعتبار در سال جدید به چهارصد و پنجاه میلیارد تومان ارتقاء یافت.

وی همچنین ساخت چهل و شش خانه جوان از سال ۹۵ را اقدام ارزشمند دیگری در حوزه جوانان دانست و افزود: جوانان برای ارتباط و به اشتراک گذاری مهارت ها و توانایی های خود به محلی با سازوکار مشخص احتیاج داشتند که به همین منظورطرح احداث خانه‌های جوان دنبال شد و امیدواریم صد خانه جوان جدید در سال جاری اضافه شود.

محمدرضا رستمی در ادامه جایگاه حقوقی سازمان‌های مردم نهاد جوانان را مورد توجه قرار داد و گفت: امیدواریم با تفاهم نامه ای که با وزارت کشور خواهیم داشت تا یک ماه آینده این موضوع نیز به طور کامل حل و فصل شود و سمن هابا دریافت پروانه فعالیت بتوانند در ثبت شرکت ها وارد شوند و شناسه ملی دریافت کنند.

معاون وزیر در امور جوانان یادآور شد: در سال جدید طرح های استانی که طی داوری تائید شوند تا سقف ۱۵ میلیون تومان حمایت خواهند شد و طرح هایی که بتوانند از سطح کوچک خارج و به سمت طرح های بزرگ حرکت کنند به ترتیب از سی، پنجاه و هفتاد میلیون تومان اعتبار استانی برخوردار می شوند. همچنین اعتبار صد، صدو پنجاه و دویست میلیون تومانی نیز برای طرح‌هایی که قابلیت اجرایی شدن در سطح ملی را دارند در نظر گرفته شده است.

وی در ادامه این نشست ۵ حوزه اولویت دار امسال که سازمان‌های مردم نهاد جوانان با ورود به این حوزه‌ها از حمایت بیشتری برخوردار می‌شوند را حوزه گردشگری، مدیریت شهری، فضای مجازی، آسیب‌‌های اجتماعی و حوزه عمومی آموزش‌ها و توانمندسازی‌های مختلف عنوان کرد.

رستمی با ابراز خرسندی از جوان سازی بدنه دولت، اظهار داشت: با این دستور رئیس جمهور و به منظور جانشین پروری و شایسته سالاری، جوانانی که توانایی خود را ثابت کنند شناسایی و به عنوان سرمایه ای بزرگ به بخش های مدیریتی کشور معرفی می شوند.

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در همین راستا به طرح دستیاران جوان اشاره و بیان کرد: این طرح در سطح دولت تا سطح شهرستان‌ها آغاز شده است که مدیران را موظف می‌کند به منظور جانشین پروری دو دستیار جوان داشته باشند.

این مقام مسئول در حوزه جوانان تغییرات پایدار و محسوس در این حوزه را مستلزم شفاف سازی و دسترسی آزاد به اطلاعات دانست و گفت: مادامی که دسترسی آزاد به اطلاعات وجود نداشته باشد رانت و فساد برچیده نخواهد شد که باید این مطالبه را سازمان‌های مردم نهاد داشته باشند و با نقد و اعتراض خود شفافیت در همه امور را طلب کنند.

وی در همین ارتباط افزود: ما نیز شفافیت و دسترسی آزاد به اطلاعات را به عنوان یکی از وظایف اصلی خود در دستور کار قرار داده ایم و بر همین اساس نخستین قدم را در حوزه جوانان برداشته ایم که سازمان های مردم نهاد می توانند خواست‌های به حق خود را مطالبه کنند و به تمام اطلاعات مربوط به حوزه خود دسترسی داشته باشند. ما معتقدیم اگر پرسشگری و نقد درست داشته باشیم نتایج درستی نیز خواهیم گرفت.

دیدگاه کاربران