عضویت در خبرنامه الکترونیک

۲۳ میلیون سفر شهری در ماه در مسیر بزرگراه امام علی(ع)

کد خبر: 86236
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۳۹۶ - ۱:۵۷ ب.ظ

پروژه احداث بزرگراه امام علی(ع) وارد پنجمین سال خدمت‌رسانی به شهروندان تهرانی شد.

به گزارش نداي مردم ،ایده ساخت بزرگراهی در شرق تهران که از شمال و جنوب پایتخت را درنوردد، به اواخر دهه ۶۰ خورشیدی بازمی‌گردد؛ آن زمان این طرح را «بزرگراه شرق» نام نهادند اما مشکل رفع معارضات ملکی متعدد و همچنین شبکه پرحجم تأسیسات شهری که در مسیر پروژه قرار داشت، بارها و بارها اجرای آن را به تأخیر انداخت.

اوایل سال ۱۳۹۰ طرح مذکور با عنوان بزرگراه امام علی (ع) پس از اعمال تغییراتی در نقشه‌های اولیه به مرحله تصویب رسید و به این ترتیب مسیر ۳۸ کیلومتری که ۹ کیلومتر آن پیش تر ساخته شده بود، پس از ۲۲ ماه عملیات عمرانی شبانه‌روزی، تکمیل و به بهره‌برداری رسید. در واقع با رفع بیش از ۷ هزار واحد مسکونی، جابجایی معارضات تأسیساتی درهم تنیده و اجرای بیش از ۴۰۰ کیلومتر شبکه جایگزین و در نهایت به موجب ساخت ۵۷ پل در قالب ۲۵ تقاطع غیر همسطح، راه بزرگراه امام علی (ع) باز شد تا شهروندان تهرانی بتوانند از بزرگراه ارتش تا کمربندی شهرری را در مدت زمان حداکثر نیم ساعت طی کنند.

حالا بزرگراه امام علی (ع) به یکی از پر ترددترین معابر شریانی تهران تبدیل شده است که هر روز حدود ۷۵۰ هزار سفر شهری از طریق آن صورت می‌پذیرد. در واقع هر روز به طور متوسط ۳۶۴ هزار دستگاه خودرو در مسیر شمال به جنوب این بزرگراه و ۳۸۵ هزار دستگاه خودرو در مسیر جنوب به شمال تردد می‌کنند؛ امری که نشان می‌دهد بزرگراه امام علی (ع) به طور ماهانه پذیرای ۲۳ میلیون سفر شهری است.

دیدگاه کاربران