عضویت در خبرنامه الکترونیک
رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران :

ضرورت شفاف‌سازی عملکرد مدیریت شهرداری تهران/شورای چهارم در خصوص مدیریت شهری شفاف‌سازی کند

کد خبر: 86289
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۱:۴۱ ب.ظ

سالاری با اشاره به برگزاری انتخابات شورای اسلامی شهر تهران و انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: مردم ایران با حضور گسترده خود در پای صندوق‌های رأی برگ زرینی در تاریخ انقلاب اسلامی ایران رقم زدند که حاوی دردهای فراوانی بود و رسالت اندیشمندان و اصحاب فرهنگ، هنر و سیاست در واکاوی ابعاد مختلف این حماسه عظیم می‌طلبد.

به گزارش نداي مردم ، محمد سالاری، رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران در سیصد و چهل و نهمین جلسه شورای شهر تهران و در نطق پیش از دستور با گرامیداشت حلول ماه مبارک رمضان گفت: بر خود لازم می‌دانم در آستانه ۱۴ و ۱۵ خرداد یاد امام راحل و شهدای قیام ۱۵ خرداد را گرامی بدارم.

سالاری با اشاره به برگزاری انتخابات شورای اسلامی شهر تهران و انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: مردم ایران با حضور گسترده خود در پای صندوق‌های رأی برگ زرینی در تاریخ انقلاب اسلامی ایران رقم زدند که حاوی دردهای فراوانی بود و رسالت اندیشمندان و اصحاب فرهنگ، هنر و سیاست در واکاوی ابعاد مختلف این حماسه عظیم می‌طلبد.

وی افزود: از سازمان‌ها، نهادها، دست‌اندرکاران برگزاری انتخابات نظیر هیئت‌های اجرایی، هیئت‌های نظارت، رهبران فکری و سیاسی جامعه، رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی، نهادهای مدنی، احزاب و تشکل‌های سیاسی به ویژه مردم سراسر کشور، شهروندان تهران-ری و تجریش و در راس آنان از رهبری فرزانه انقلاب اسلامی که تمام تدابیر و توان کشور را در راستای مشارکت حداکثری و صیانت از آرای ملت فهیم ایران مبذول داشتند، سپاسگزاری کنم.

رییس کمیسیون شورای اسلامی شهر تهران خاطرنشان کرد: به عنوان منتخب شورای پنجم حوزه انتخابیه تهران، ری و تجریش ضمن تبریک به دکتر حسن روحانی امید دارم ایشان به عنوان رییس‌جمهور تمام مردم کشورمان بتواند با همراهی و همدلی سایر ارکان نظام و کاندیداهای رقیب سرنوشتی را که شایسته ایران است مبتنی بر عقلانیت و تدبیر رقم زند.

سالاری ادامه داد: نتایج انتخابات گذشته اعم از ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا به ویژه شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش بیانگر آن است که انتخابات گذشته پیش از آنکه انتخابات افراد باشد انتخاب راه و اندیشه‌های متفاوت است.

وی خاطرنشان کرد: مردم در این انتخابات از میان دو تفکر و اندیشه و گفتمان به گفتمان اصلاحات و اعتدال اعتماد کردند و نشان دادند که خواهان تداوم تصمیم‌گیری مبتنی بر عقلانیت و تدبیر توأم با تعامل و گفت‌وگو با جریان های درون نظام در داخل کشور و جهان خارج در عرصه ریاست جمهوری بوده و در شهر تهران، ری و تجریش رفتار مردم بیانگر نارضایتی از وضع موجود و مطالبه تغییر در شیوه اداره کلانشهر تهران بود.

سالاری افزود: موفقیت تمام کاندیداهای لیست امید پیام بسیار روشنی دارد که منتخبان مردم تهران باید با بهره‌گیری از ظرفیت کارشناسی، تخصصی و کارکنان خدوم بدنه شهرداری و شورای اسلامی شهر تهران سازوکار تحقق این پیام را فراهم کنند.

وی تصریح کرد: از همکاران شورای چهارم و کارشناسان و مشاوران کمیسیون های تخصصی به دلیل مجموعه فعالیت ها و تلاش های گسترده ای که با رویکرد کارشناسی و تخصصی در فرآیند انجام وظایف نمایندگی در عرصه قانون گذاری و نظارت داشتند، تقدیر می کنم.

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران گفت: برآیند فعالیت شورای چهارم با ترکیبی مرکب از دو طیف سیاسی کشور به جز مواردی که به حوزه نظارت‌پذیر کردن مدیریت شهری و شهرداری منتخب به مصوبات شورا و قوانین فرادست برمی‌گردد به خصوص در حوزه داشتن نگاه کارشناسی و تخصصی و اجتناب از سیاسی‌کاری کارنامه نسبتا قابل قبولی است.

وی با اظهار امیدواری از بهره‌گیری منتخبان شورای پنجم از دستاوردهای مثبت شورای چهارم گفت: برنامه پنج ساله دوم عملیاتی شهر تهران و مجموعه مصوبات و کارهای کارشناسی کمیسیون های تخصصی، تحلیل و ارزیابی های ارزشمندی که حاصل کار تمام همکاران و کارشناسان مدیریت شهری است از جمله این تجربیات موفق است.

سالاری اظهار داشت: به نمایندگی از منتخبان شورای پنجم اعلام می‌کنم طی روزهای گذشته جلسات مشترک متعددی برگزار کرده ایم و منتخبان مردم تهران در حال شناسایی و بررسی وضعیت شهری تهران و سازوکارهایی برای حضور در عرصه تصمیم گیری در مدیریت شهری هستند.

وی با اشاره به استقبال گسترده کارکنان مدیریت شهری و نخبگان دانشگاهی برای بهبود فرآیند تصمیم گیری ها در حوزه مدیریت شهری خاطرنشان کرد: همه دست نیاز و همکاری به سوی همکاران شورای چهارم و تمام کاندیداهای فرهیخته عرصه انتخابات دراز کرده و درخواست یاری همه را در مسیر خدمت به شهر و شهروندان داریم.

وی با اشاره به دغدغه و نگرانی جدی در حوزه شهری گفت: مدیریت شهری آینده روزها و هفته ها و ماه‌های بسیار سختی در پیش رو دارد چرا که شهر تهران علاوه بر داشتن چالش های سیاسی و بنیادی نظیر مشکلات زیست محیطی، آب و هوا، چالش های ترافیکی و ایمنی، عدم رعایت کامل مقررات ملی ساختمان و مقررات شهرسازی و معماری، از بین رفتن باغات، افزایش میزان آسیب های اجتماعی، بافت فرسوده، ناایمنی شبکه های توزیع نیرو، کمبود سرانه های زندگی در برخی محلات، بارگزاری گسترده و جمعیت پذیری بیش از حد به عنوان یک نگرانی جدی و جزء چالش‌های پیش روی مدیریت شهری است.

وی نحوه تامین درآمدها و اعتبارات لازم برای اداره شهر را یکی از دغدغه های پیش روی مدیریت شهری عنوان کرد و افزود: مجموعه بدهی به پیمانکاران و بانک ها و اعتبارات مورد نیاز برای اتمام پروژه های نیمه تمام در کنار اشباع ظرفیت بارگذاری طرح تفصیلی تهران از یک طرف و مجموعه نگرانی نظیر هولوگرام های صادر شده در سال‌های گذشته که هیچگونه آماری در شورای چهارم از آنها نداریم و مجموعه تعهداتی که شهرداری به اشخاص حقیقی و حقوقی دارد و آنان در محاکم و مراجع قضایی دنبال پیگیری و اخذ احکام قضایی برای وصول مطالبات شان هستند، فروش سرمایه ارزشمند املاک و اراضی شهر تهران در فرآیند اجرای برخی پروژه های بزرگ مقیاس و اتوبان های درون شهری از جمله عواملی است که باعث شده چشم انداز بسیار نگران کننده ای پیش روی مدیریت شهری ترسیم کنند.

سالاری با بیان اینکه مسئولیت بسیار سنگین و ضروری شورای چهارم در دو ماه باقیمانده عمر خود را شفاف سازی این موارد می دانم، اظهار داشت: در این صورت است که شورای پنجم می تواند مبتنی بر یک شناخت واقعی نسبت به تحقق سازوکارهای لازم برای اداره شهر تهران اقدام کند.

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: در روزهای اخیر شاهد گزارش هایی مبتنی بر برخی تصمیم گیری های شبهه ناک در شهرداری تهران هستیم و از شورای چهارم تقاضای پیگیری مجدانه آنها را دارم.

سالاری به گزارشاتی در خصوص فروش برخی از دارایی های ملکی بزرگ مقیاس شهر تهران از جمله تصمیم در فروش مجموعه حدود ۲۰ هکتاری پردیس مترو در شرق تهران که بالغ بر نیم میلیون متر مربع بارگزاری تجاری، اداری، خدماتی و مسکونی دارد یکی از مواردی است که باید مورد پیگیری قرار بگیرد.

سالاری تصریح کرد: از هیئت رییسه شورای چهارم و سایر همکاران شورای شهر درخواست می کنم تا جلسه ای در خصوص موارد فوق تشکیل دهند تا موارد مطرح شده شفاف سازی شود.

وی در ادامه یادآور شد: تغییر وضعیت و استخدام های خارج از عرف و غیر شفاف نیروی انسانی در شهرداری تهران، وضعیت غیرشفاف شرکت های کارگزاری شهرداری تهران و عدم حضور تمام مدیران و شهرداران مناطق و سازمان ها و شرکت ها در محل خدمت شان از جمله گزارشاتی است که طی روزهای اخیر مطرح شده است و باید از سوی شورای چهارم مورد پیگیری قرار بگیرد.

دیدگاه کاربران