عضویت در خبرنامه الکترونیک
شرکت مدیریت منابع آب ایران :

آب ورودی به سدهای بزرگ کشور ۱۵ درصد کاهش داشت

کد خبر: 86317
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۹:۴۱ ق.ظ

بر اساس اعلام شرکت مدیریت منابع آب ایران، در هفته اول خرداد ماه آب ورودی به سدهای بزرگ کشور ۱۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته است.

به گزارش نداي مردم ،امسال با توجه به بارش‌های زمستانی و بهار، سال پربارش نام گرفت، اما بر اساس آخرین آمار ثبت شده از سوی شرکت مدیریت منابع آب ایران، آب ورودی به سدهای بزرگ کشور نسبت به سال گذشته کاهش ۱۵ درصدی داشته است.

بر اساس این گزارش، حجم آب ورودی به سدهای کشور در هفته اول خرداد ماه ۳۲٫۶۹ میلیارد مترمکعب بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۳۸٫۳۰ میلیارد متر مکعب، از ۱۵ درصد کاهش برخوردار است.

بر پایه این گزارش، میزان خروجی آب سدهای کشور در سال جاری ۲۳٫۹۹ میلیارد متر مکعب بوده که در مقایسه با ۲۳٫۸۸ میلیارد متر مکعب خروجی سال قبل، اختلاف فاحشی نداشته است.

از ابتدای مهر ماه گذشته تا هفته اول خرداد ماه جاری ۶۷ درصد مخازن سدهای کشور پر و ۳۳ درصد آن خالی است.

گفتنی است ظرفیت کل مخازن سدهای کشور در سال جاری ۴۹٫۷ میلیارد متر مکعب است که حجم ۳۳٫۴۵ میلیارد متر مکعب آن پر است و در مقایسه با مدت زمان مشابه در سال گذشته ۳۳٫۹۹ میلیارد متر مکعب، با ۲ درصد کاهش مواجه است.

بر اساس آخرین آمار به ثبت رسیده از شرکت مدیریت منابع آب ایران حجم جریان‌های سطحی کشور از ابتدای مهرماه گذشته تا پایان اردیبهشت ماه جاری ۴۱ هزارو ۹۷۸ میلیون متر مکعب بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴۵ هزارو ۴۷۷ میلیون متر مکعب، به میزان هشت درصد کاهش داشته است.

به گزارش ایرنا و بر اساس آمارهای شرکت مدیریت منابع آب ایران، ارتفاع کل ریزشهای جوی از اول مهر تا نهم خرداد سال آبی ۹۶-۹۵ بیش از ۲۲۲ میلیمتر است.

این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت( ۲۲۴ میلیمتر) یک درصد کاهش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته( ۲۲۶ میلیمتر) ۲ درصد کاهش نشان می‌دهد. در ضمن حجم بارش اول مهر تا پایان نهم خرداد معادل ۳۶۵ میلیارد و ۸۶۲ میلیون مترمکعب است.

دیدگاه کاربران