عضویت در خبرنامه الکترونیک
دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران:

تشدید رکود با مالیات ۱۰ درصدی بر ساختمان‌های نوساز/ کاهش ۱۶ درصدی سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در ساخت و سازها

کد خبر: 86439
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۶ - ۲:۱۰ ب.ظ

طباطبایی با اشاره به اینکه تلاش سازمان مالیاتی برای افزایش درآمدهای کشور پسندیده است اما راهکارهای کسب درآمد باید با مقتضیات اقتصادی همخوانی داشته باشد، گفت: در شرایطی که بازار مسکن همچنان در شرایط رکودی است تحمیل مالیات مالیات ۱۰ درصدی بر ساختمان های نوساز می تواند بیش از گذشته اوضاع را وخیم کند.

به گزارش نداي مردم، دکتر سید محسن طباطبایی مزدآبادی دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران با اشاره به ابلاغیه جدید سازمان امور مالیاتی کشور در خصوص اجرای مقررات ماده ۷۷ اصلاحی قانون مالیات های مستقیم، گفت: بر اساس این آئین نامه اولین نقل و انتقال ساختمان های ساخته شده توسط اشخاص در شهرهایی با جمعیت یکصدهزار نفر و بالاتر علاوه بر مالیات نقل و انتقال موضوع ماده ۵۹ قانون مالیات های مستقیم، در مورد اشخاص حقوقی با رعایت تبصره (۴) ماده ۷۷ قانون مزبور و در مورد اشخاص حقیقی با رعایت تبصره های ۲ و ۴ ماده اخیر الذکر، مشمول مالیات علی الحساب به نرخ ده درصد ۱۰% به ماخذ ارزش معاملاتی ملک مورد انتقال می باشد.

وی در خصوص تبصره های ۲ و ۴ این ماده قانونی نیز گفت: به موجب تبصره ۲ ماده مذکور شمول مقررات این ماده در خصوص ساخت و فروش ساختمان توسط اشخاص حقیقی منوط به آن است که بیش از سه سال از تاریخ صدور گواهی پایان کار آن نگذشته باشد و وفق تبصره ۴ نیز شهرهای زیر یکصدهزار نفر جمعیت از حکم مفاد این ماده مستثنی است.

طباطبایی با اشاره به اینکه تلاش سازمان مالیاتی برای افزایش درآمدهای کشور پسندیده است اما راهکارهای کسب درآمد باید با مقتضیات اقتصادی همخوانی داشته باشد، افزود: در شرایطی که بازار مسکن همچنان در شرایط رکودی است تحمیل این نوع مالیات می تواند بیش از گذشته اوضاع را وخیم کند.

دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران هدف مستقیم این آئین نامه را انبوه سازان و سازندگان شخصی مسکن دانست و گفت: البته باید در نظر داشته باشیم که در نهایت این مالیات از جیب مصرف کننده پرداخت خواهد شد چرا که سازندگان این اضافه مالیاتی را بر روی اصل قیمت مسکن اضافه می کنند.

مدیرمسئول فصلنامه علمی پژوهشی اقتصاد و مدیریت شهری به آمارهایی از آخرین وضعیت ساخت و ساز مسکن نیز اشاره کرد و گفت: در شش ماهه سال گذشته، جمع سرمایه گذاری های بخـش خصوصـي در سـاختمان هـاي جديد که در شهرها ساخته شده اند ، ۳۲ هزار و ۶۱۶ هزار میلیارد تومان بوده است که نسبت به دوره مشابه سال ۹۴ کاهش ۱۶٫۵ درصدی را نشان می دهد.

وی ادامه داد: همچنین در شش ماهه نخست سال گذشته ۴۵۱۵۱ دستگاه از کل ساختمان های شروع شده به ساخت، مسکونی بوده اند که باز ۱۱٫۶ درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل کاهش نشان می دهد.

طباطبایی با اشاره به اینکه اوضاع ساخت و ساز در شهرهای بزرگ و به ویژه پایتخت نامناسب تر بوده، افزود: در ۶ ماهه سال ۹۵ در تهران پنج هزار و ۶۰ دستگاه ساختمان مسکونی شروع به ساخت کرده که نسبت به دوره قبلی بیش از ۲۰ درصد کاهش داشته است.

نائب رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران به آمار ساختمان های مسکونی تکمیل شده در این بازه زمانی نیز اشاره کرده و افزود: در نیمه نخست سال ۹۵ بیش از ۵۸ هزار دستگاه ساختمان در شهرها از سوی بخش خصوصی با هزینه ۲۶ هزار و ۵۶۰ میلیارد تومانی تکمیل شده که نسبت به دوره مشابه در سال ۹۴ کاهش بیش از ۲۵ درصدی نشان می دهد.

طباطبایی با تاکید بر اینکه این آمار و ارقام و مشاهده نبض بازار در سال ۹۶ تاکید دارد که مسکن علی رغم تمامی تهمیدات دولت همچون افزایش سبد اعطای تسهیلات نتوانسته است به طور کامل از شرایط رکودی خارج گردد، خاطرنشان نمود: در این شرایط اعمال مالیات های تازه بر ساخت و ساز مسکن منطقی به نظر نمی رسد.

این کارشناس اقتصاد شهری به گزارش چندی پیش انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در خصوص مازاد ۳٫۶ میلیونی عرضه مسکن اشاره کرد و گفت: آنچه به عنوان مشکل اصلی در حوزه مسکن وجود دارد فاصله بسیار زیاد سطح دستمزدها و پس انداز خانوارها با قیمت زمین و مسکن است.

وی با بیان اینکه، در سال ۹۵ بالغ بر ۳۰ درصد خانوارهای ایرانی در خانه های استیجاری زندگی کرده اند که نسبت به سال ۹۰ رشد ۴ درصدی دارد، افزود: در سال ۹۴ نیز مسکن بیش از ۴۲ درصد از هزینه های خانوارهای شهری در ترکیب هزینه های غیرخوراکی سالانه را به خود اختصاص داده است.

طباطبایی به آمار ۲ میلیون ۵۸۷ هزار واحدی خانه های خالی در سال ۹۵ نیز اشاره کرد و گفت: راهکار حل مساله مسکن بهبود سایر شاخص های درآمدی کشور و به تبع افزایش سرانه درآمدی خانوارها و سپس افزایش چتر حمایتی دولت با تسهیلات کم بهره و بلند مدت است.

 

دیدگاه کاربران