عضویت در خبرنامه الکترونیک
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران :

نمره زیر ۱۰ سالاری به نظارت پذیر کردن مدیریت شهری از سوی شورا/ شورای پنجم منحصربفرد است

کد خبر: 86604
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۹:۴۹ ق.ظ

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با انتقاد از عدم توانایی اعضا برای نظارت پذیر کردن شهردار تهران در دوره چهارم گفت: متاسفانه شهردار تهران در این دوره فقط طرح هایی را که خودش می خواست اجرا می کرد.

به گزارش نداي مردم ،محمد سالاری با بیان اینکه در حوزه نظارت پذیر کردن شهردار من نمره زیر ۱۰ و در خصوص داشتن رویکرد تخصصی، کارشناسی و استفاده از کارشناسان و متخصصان مدیریت شهری نمره بالای ۱۵ می دهم، افزود: در واقع با اینکه دو طیف سیاسی قالب کشور در شورای چهارم تهران با وزنی نسبتا برابر، البته با اکثریت اصولگرایان حضور داشتند، با این وجود سعی ما این بود که در حد توان وارد موضوعات سیاسی نشویم و نگاهی تخصصی و کارشناسی به موضوعات شهری داشته باشیم.

وی تاکید کرد: معمولا جلسات شورای شهر تهران در دوره چهارم به نحوی اجرا شده که حتی شاهد بحث میان دو اصلاح طلب هم بوده ایم که نظرات کاملا مغایری در خصوص یک طرح داشته اند و بالعکس یک اصلاح طلب و اصولگرا نظرات مشترکی داشته اند. این نشان می دهد که شورای چهارم تخصصی بود.

تصمیمات و خروجی های شورای چهارم سیاسی بود

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر چهارم معتقد است که با این وجود غلبه اصولگرایان بر اصلاح طلبان در دوره کنونی شورا باعث شد تا تصمیمات و خروجی ها سیاسی شود. یعنی جایی که از شهردار گزارش خواستیم آمدند و گزارش های فرمالیته و غیر دقیق ارائه دادند. وقتی هم اعتراض کردیم که قانع نشدیم پاسخ منطقی نشنیدیم.

این عضو شورای شهر تهران یادآور شد: همچنین گزارش های حسابرسی که به شورا ارائه شد بعضا یا مردود یا مشروط بودند و حتی عدم اظهار نظر خورده بود که می بایست بعدا در خصوص آن تصمیم گرفته می شد. حتی درباره نحوه و تداوم مدیریت شهرداری تهران، درباره شهرداران مناطق یا مدیران سازمان ها و شرکت هایی که مشکلات را ایجاد کرده بودند باید تصمیم گیری و تجدید نظر می شد. با این وجود دوستانی که اکثریت بودند رای داشتند و با رای گیری خروجی تصمیم شورای شهر را سیاسی کردند.

سالاری گفت: شهردار تهران هر زمان خواست ومصوبات شورای شهر را اجرا کرد و هر زمان هم که نخواست اجرا نکرد. شورای چهارم نتوانست جسارت نشان دهد و فارغ از جهت گیری های سیاسی از هویت و جایگاه یک نهاد مدنی دفاع کرده و تصمیم بگیرد و شهردار را یکبار در برابراعضای شورا و مردم پاسخگو کند به همین علت نمره پایین ۱۰ را به این بخش از فعالیت شورا اختصاص می دهم.

شورای پنجم منحصربفرد است

به گفته وی ترکیب شورای شهر در دوره پنجم نسبت به تمامی شوراهای گذشته متفاوت و منحصر بفرد است. زیرا در این دوره هم شخصیت های ملی که در سطح کشور و در تراز ملی کار کرده اند و جزء مدیران ممتاز و ارشد کشور و تهران بوده اند حضور دارند. همچنین از آنجا که ۵۰ درصد از جمعیت کشور را بانوان تشکیل می دهند در این دوره نیز شاهد اختصاص سهمیه ۳۰ درصدی جریان اصلاحات به بانوان هستیم.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران افزود: همچنین سعی شد تا در دوره پنجم شورای شهر تهران درصد زیادی به جوانان اختصاص یابد که اغلب نخبه، صاحبنظر، متخصص و کارشناس هستند و قطعا با پویایی و خلاقیت هایی که اساسا جوانان دارند که در فرآیند مدیریت نشان داده اند می تواند در حل مشکلات شهری بهترین تاثیر را داشته باشند.

سالاری تصریح کرد: با توجه به قرار گرفتن افراد باسابقه در کنار جوانان و بانوان در شورای شهر پنجم، معتقدم که این دوره از شورای شهر تهران بسیار موفق خواهد بود.

دیدگاه کاربران