عضویت در خبرنامه الکترونیک
رئیس سازمان چای کشور:

۴۵ هزار تن برگ سبز چای خریداری شد

کد خبر: 86646
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۶ - ۸:۵۷ ق.ظ

رئیس سازمان چای کشور با اشاره به خرید تضمینی ۴۵ هزار تن برگ سبز چای، گفت: از ابتدای فصل برداشت برگ سبز چای تاکنون بیش از ۵۸۰ میلیارد ریال ( ۵۸ میلیارد تومان) معادل ۵۵ درصد ارزش چای خریداری شده به حساب چایکاران واریز شده است.

به گزارش نداي مردم ،‘محمدولی روزبهان’  با بیان اینکه برداشت برگ سبز چای از اواسط اردیبهشت ماه آغاز شده ، افزود: تا به امروز ۴۵ هزارتن برگ سبز چای به ارزش یک هزار و ۵۰ میلیارد ریال ( ۱۰۵ میلیارد تومان) از چایکاران خریداری شده است که نسب به مدت مشابه سال گذشته (۱۳۹۵) ۹ درصد رشد دارد.

به گفته وی؛ از این میزان برگ سبز چای خریداری شده نزدیک ۸۰ درصد برگ درجه یک و ۲۰ درصد برگ درجه دو بوده است.

وی تصریح کرد: با استحصال این میزان برگ سبز چای تاکنون بیش از ۱۰ هزارتن چای خشک فرآوری و عرضه شده است.

روزبهان پرداخت ۵۸۰ میلیارد ریال( ۵۸ میلیارد تومان) معادل ۵۵ درصد از مطالبات چایکاران را در این مدت زمان بی سابقه عنوان کرد.

به گفته رئیس سازمان چای کشور، براساس مصوبه دولت ۶۰ درصد پول چایکاران را دولت از محل یارانه برگ سبز پرداخت و ۴۰ درصد از سهم کارخانجات تامین می شود.

روزبهان افزود: براساس مصوبه دولت امسال نرخ خرید تضمینی هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه یک ۲۶ هزار و ۲۴۲ ریال و برگ درجه دو ۱۴ هزار و ۶۹۵ ریال تعیین شده است.

رئیس سازمان چای کشور گفت: پارسال در مجموع ۱۳۹ هزارتن برگ سبز چای به ارزش ۲ هزار و ۳۴۰ میلیارد ریال (۲۳۴ میلیارد تومان) از چایکاران خریداری شده که در مقایسه با سال ۱۳۹۴ از لحاظ وزنی ۶۰ درصد و از لحاظ ارزشی ۷۳ درصد رشد داشته است.

به گفته وی، اکنون برداشت برگ سبز چای در سه چین بهاره، تابستانه و زمستانه از اواسط اردیبهشت ماه امسال آغاز و تا اواخر مهر ماه ادامه دارد.

روزبهای افزود: به طور معمول ۴۰ درصد برداشت برگ سبز چای در اردیبهشت ماه و مابقی در پنج ماه باقیمانده سال زراعی یعنی تا اواخر مهرماه انجام می شود.

اکنون ۵۵ هزار خانوار چایکار در مساحت ۲۱ هزارو ۵۰۰ هکتار از باغات چای شمال کشور مشغول به کار هستند.

دیدگاه کاربران