عضویت در خبرنامه الکترونیک

مرگ دانشجوی‌ آمریکایی آزادشده توسط‌ کره‌ شمالی

کد خبر: 86656
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۹:۳۰ ق.ظ

دانشجوی آمریکایی که اخیرا پس از تقریبا یک سال و نیم بازداشت در کره‌شمالی درحالی که در کما بود آزاد شد، درگذشت.

به گزارش نداي مردم به نقل از بی‌بی‌سی، خانواده «اتو وارمبیر» دانشجوی آمریکایی که اخیرا پس از تقریبا یک سال و نیم بازداشت در کره شمالی درحالی که در کما بود آزاد شد، می‌گوید که او درگذشته است.

وارمبیر روز ۱۳ ژوئن آزاد شد اما پدر و مادرش فقط در روزهای منتهی به آزادی متوجه شدند که او در حالت اغما به سر می‌برد.

کره‌شمالی گفته که اتو وارمبیر ۲۲ ساله سال گذشته به دلیل بوتولیسم ( نوعی مسمومیت غذایی ناشی از کنسروهای فاسد شده) و خوردن قرص خواب پس از محاکمه‌اش به کما رفت اما پزشکان آمریکایی معالج این روایت را رد کرده‌اند.

خانواده وارمبیر مرگ او را به رفتار «شکنجه‌واری»، که در کره‌شمالی متحمل شد، نسبت داده است.

خانواده او، دوشنبه در بیانیه‌ای نوشتند: «با اندوه زیاد اعلام می‌کنیم که پسرمان اتو وارمبیر سفر به مقصد را کامل کرده است. او ساعت ۲:۲۰ بعد از ظهر امروز درحالی که خانواده در کنارش بودند از دنیا رفت.»

در این بیانیه آمده است: «چهره‌اش (پس از بازگشت از کره‌شمالی) خیلی ناراحت و تقریبا آزرده بود. هرچند نمی‌توانستیم صدایش را بشنویم اما بعد از یک روز چهره‌اش تغییر کرد و آرامش در آن ظاهر شد. او خانه بود و به اعتقاد ما می‌توانست آن را حس کند.»

اتو وارمبیر دانشجوی اقتصاد دانشگاه ویرجینیا بود که در ژانویه ۲۰۱۶ در حالی که به عنوان توریست به کره‌شمالی رفته بود، بازداشت شد.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا در بیانیه‌ای نوشت: «برای پدر و مادر هیچ مصیبتی بالاتر از مرگ فرزند در اوج جوانی نیست. ما به خانواده، دوستان و همه دوستداران اتو می‌اندیشیم و برایشان دعا می‌کنیم.»

ترامپ گفت: «مرگ اتو عزم دولت من را برای جلوگیری از تراژدی‌های مشابهی که رژیم کره‌شمالی بر آدم‌های بی‌گناه تحمیل می‌کند راسخ‌تر می‌کند؛ رژیمی که به حاکمیت قانون یا اصل انسانیت احترام نمی‌گذارد. ایالات متحده یک بار دیگر با وقوع این حادثه مصیبت‌بار رژیم بی‌رحم کره‌شمالی را محکوم می‌کند.»

دیدگاه کاربران