عضویت در خبرنامه الکترونیک
رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران:

استقبال خوب قطری‌ها از میوه‌های ایرانی

کد خبر: 86661
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۵:۲۳ ب.ظ

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران از استقبال خوب قطری‌ها از صادرات میوه و سبزی ایران به این کشور خبر داد.

به گزارش نداي مردم، رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران از استقبال خوب قطری‌ها از صادرات میوه و سبزی ایران به این کشور خبر داد.

سید رضا نورانی در پاسخ به این پرسش که از آغاز تحریم قطر از سوی برخی کشورهای عربی، ایران چقدر توانسته صادرات میوه و سبزی به این کشور داشته باشد اظهار داشت: آمار دقیق را گمرکات باید اعلام کنند. صادرات محصولات کشاورزی هم اینک از بنادر بوشهر، بندردیر، بندر لنگه و فرودشگاه شیراز و فرودگاه امام درحال انجام است و علاوه بر آن صادرات لبنیات و بستنی ایران نیز در اولویت است که از طریق این بنادر صادر شود.

وی یکی از مشکلات را در حال حاضر کمبود کشتی و شناور برای حمل محصولات دانست و گفت: زمان حمل بار از بوشهر تا قطر از مسیر دریایی فقط ۸ ساعت و از مسیرهای دیگر تا ۱۲ ساعت است، بنابراین مسیر بوشهر مسیر مناسب و کو تاهتری است و منتظر هستیم شرکت کشتیرانی والفجرحرکت خود را از بوشهر شروع کند، چون عمده‌ترین بار از این بندر صورت می‌گیرد.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران در پاسخ به این پرسش که آیا محصولات صادر شده از نظر کیفیت با استانداردهای مورد نظر قطر مطابقت داشته است گفت: بله رضایت آن‌ها را به همراه داشته و استقبال خوبی صورت گرفته و بازار مصرف در این کشور خوب است، اما صادرات به این کشور باید برنامه ریزی شود تا باعث اشباع بازار مصرف قطر همچون بازار امارات و عراق نشود.

وی افزود: در حال حاضر هر صادر کننده‌ای برای خودش بازاریابی می‌کند و اطلاعات درستی از وضعیت بازار موجود نیست و بر این باورم اگر بی رویه صادر شود همان اتفاقاتی که در بازار عراق و امارات افتاد مجدد تکرار می‌شود.

نورانی در پاسخ به این پرسش که آیا از قطر تاکنون محصولی به دلیل نداشتن کیفیت‌های لازم برگشت داده شده است گفت: هیچ محصول برگشتی از قطرنداشتیم و همه محصولات صادر شده تخلیه شده و مشکلی نداشته است.

وی خبر برگشت ۳۰۰ تن هندوانه از کشور عمان را به دلیل وجود سموم خبر غلطی دانست و گفت: انتشار چنین اخباری از سوی برخی رسانه‌ها علاوه بر اینکه به تولید کنندگان و صادر کنندگان ضربه می‌زند، بلکه مصرف کنندگان داخلی را نیز با تردید مصرف مواجه می‌کند، بنابراین در ج. یک خبر باید به درستی باشد.

نورانی در ادامه گفت: مرجوع شدن هندوانه‌ها ازعمان به دلیل وجود سموم نبوده است بلکه به دلیل به همراه نداشتن اسناد و گواهی‌های لازم در مورد باقیمانده سموم همراه محموله بوده است که چند وقتی است مقررات آن از سوی کشورعمان وضع شده است و عدم اطلاع رسانی درست از سوی وزارت جهاد کشاورزی که باید صادر کنندگان را دراین زمینه آگاه می‌کرد مشکلاتی را بوجود اورده است. درواقع کشورعمان بعد از مشکل داشتن محموله‌های وارداتی ازکشور اردن که محصولاتشان سموم بالایی داشت داشتن گواهی عدم باقیمانده سموم همراه محموله را الزامی کرده است.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران در پاسخ به این پرسش که آیا صادرات محصولات کشاورزی به قطر کشور را با کمبود و افزایش قیمت مواجه نمی‌کند گفت:: وضعیت تولید محصولات کشاورزی در کشور امسال بسیار مناسب است و کمبودی مشاهده نمی‌شود و حتی قیمت در عمده فروشی‌ها سیر نزولی دارد و قیمت‌ها روز به روز بهتر می‌شود.

دیدگاه کاربران