عضویت در خبرنامه الکترونیک
معاون شهردار تهران:

اختلاف نظر حقوقی دیوان محاسبات عمومی کشور با شهرداری ها را سیاسی نکنید

کد خبر: 86716
تاریخ انتشار: ۰۴ تیر ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۳ ق.ظ

معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امورشورای شهرداری تهران بر سیاسی نشدن اختلاف نظر حقوقی دیوان محاسبات عمومی کشور با شهرداری ها تاکید کرد.

به گزارش نداي مردم ، ناصر امانی با بیان مطلب فوق تاکید کرد: درهمین راستا دیوان محاسبات، حساب ها و اسناد و مدارک مربوطه را برابر قانون جمع آوری و گزارش تفریغ بودجه هرسال را به انضمام نظرات خود به مجلس شورای اسلامی تسلیم می کند.

وی با اشاره به اینکه این گزارش باید دردسترس عموم گذاشته شود، افزود: با این وجود موضوع حدود و دامنه رسیدگی دیوان محاسبات درسه دهه گذشته مورد اختلاف نظر این دیوان و نهادهای دولتی و عمومی غیردولتی همچون شهرداری ها که به موجب تبصره۵۱قانون بودجه سال۱۳۶۲کل کشور از نظرمالی مستقل از دولت دانسته می شود، بوده است. به گونه ای که درطی سال های مذکور ۲بار از شورای محترم نگهبان، به عنوان مرجع تخصصی تفسیر قانون اساسی نسبت به دامنه رسیدگی این دیوان استفسار شده است که در هر دو مرتبه شورای محترم نگهبان حدود و دامنه رسیدگی دیوان محاسبات کشور را به استفاده از بودجه عمومی دولت محدود کرده است.

معاون شهردار تهران ادامه داد: با این وجود و به رغم پیشینه یادشده، در سال های اخیر دیوان محاسبات مجددا با استناد به ماده۲قانون دیوان محاسبات عمومی و با استناد به موضوع مالکیت عمومی درخواست ورود به شهرداری ها را مطرح کرد که با توجه به موارد محدود استفاده شهرداری ها از بودجه عمومی کل کشور اجازه ورود دیوان محاسبات براساس قانون صرفا به حدود استفاده از بودجه کل کشور محدود شده است.

وی افزود: بااین وجود و به رغم پیش بینی ورود دیوان محاسبات به موضوع شهرداری ها در ماده۱۴۲لایحه برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور و تصویب این موضوع در مجلس شورای اسلامی، شورای محترم نگهبان این موضوع را برخلاف اصل۵۵قانون اساسی جمهوری اسلامی دانست که این موضوع باعث حذف ماده یادشده از قانون ابلاغی برنامه ششم شد.

امانی در پایان خاطر نشان کرد: متاسفانه دراین شرایط، برخی درخواست شهرداری تهران برای اعمال قانون و ورود دیوان محاسبات به شهرداری تهران در حدود موارد استفاده از بودجه عمومی کشور را سیاسی کرده و با آن به شکل دیگری برخورد می کنند که این موضوع به هیچ عنوان شایسته نیست.

دیدگاه کاربران