عضویت در خبرنامه الکترونیک
عضو شورای شهر تهران :

توقف خط ۷ قطار شهری در صورت اثبات نا ایمنی

کد خبر: 86826
تاریخ انتشار: ۱۰ تیر ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۶ ق.ظ

خط ۷ قطار شهری در حالی تنها با تعداد محدود واگن و سه ساعت کار در تهران به بهره برداری رسید که برخی از نا ایمن بودن آن در کنار سایر مشکلات خبر دادند.

به گزارش نداي مردم ، افتتاح بخشی از خط ۷ مترو، در شرایطی به بعد از انتخابات و نیمه دوم خرداد موکول شده که قالیباف و معاونان سابق و کنونی وی در حوزه ترافیک، بارها و بارها از افتتاح این خط تا آخر سال ۹۳، تا انتهای سال ۹۴ و تا پایان سال ۹۵ خبر داده‌ بودند اما با تمام این حرف و حدیث ها این خط افتتاح شد و سرانجام این خط ناتمام در خرداد ٩٦ به بهره برداری رسید. در حال حاضر که خطوط موجود مترو نیر از کمبود قطار رنج می برند مسیر خط ٧ مترو در امتداد مناطق پر جمعیتی واقع شده که استقبال بالا از آن کاملاً قابل پیش بینی است. با این اوصاف، اختصاص تنها ٣ رام قطار مترو با ظرفیت محدود به خطی تازه تأسیس و پر تقاضا به طول ٢٠ کیلومتر با ٧ ایستگاه از جمله اتفاقاتی است که جای تامل بسیار دارد. جالب آن که ترافیک تهران از ٧ صبح آغاز می شود و تا ٢١ شب ادامه دارد و در چنین شرایطی قرار است این خط و ایستگاه های آن تنها روزی ٣٣ ساعت روی مردم گشوده شده و نسبت به جا به جایی مسافر اقدام کند از مشکلات سرویس دهی که بگذریم برخی از نا ایمن بودن این خط خبر می دهند. در این خصوص رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران در جلسه علنی شورای شهر تهران با اشاره به اینکه بر اساس گزارش های غیررسمی که امیدوارم صحت نداشته باشد، ضعف هایی در برخی از خطوط مترو وجود دارد، گفت: نمونه این ضعف ها، نداشتن هواکش و سیستم برق مستقل در خط ۳ مترو و نبود راه دسترسی واگن ها به خط ۷ مترو است. در خط ۷ مترو واگن ها با جرثقیل از حفره های بالای تونل وارد خط می شود. البته امیدوارم این موضوع صحت نداشته باشد، انتظار می رود شهرداری در باره این دو مورد پاسخ شفافی بدهد. بر این اساس خبرنگار تیتر شهر به سراغ وی رفت و روند پیگیری ها در خصوص مشکلات خط ۷ قطار شهری را جویا شدیم.

عضو شورای شهر تهران گفت: بنا بوده تا اقای دنیا مالی جلساتی بابت پیگیری این کار داشته باشند بنابراین درخواست کردیم رئیس کمیته ایمنی و مدیریت بحران هم دعوت کنند و منتظر هستیم ببینیم بررسی های این تیم به کجا می رسد اما تا این لحظه گزارشی در دست ندارم.

وی تاخیر در افتتاح خط ۷ افزود: زمان افتتاح برایمان آنقدرها مهم نیست؛ بلکه باید کاری ارائه شود تا بر اساس استاندارد های بین المللی قابلیت دفاع داشته باشد. اگر کاری که در چارچوب استاندارد است و قابلیت بهره برداری دارد کار با ارزشی است و از تمام کسانی که بابت آن زحمت کشیده اند قدردانی و تشکر میکنیم ولی اگر تمهیدات لازم برای حفظ ایمنی شهروندان هنوز پیش بینی نشده است چه بسا ضرورت داشته باشد که فعالیت این خط متوقف شود منتظر نتایج بررسی های کمیسیون مربوطه هستیم.

دیدگاه کاربران