عضویت در خبرنامه الکترونیک
مدیرکل سلامت شهرداری تهران :

اجرای فعالیت‌های آموزشی ترویجی برای «مبارزه با استعمال دخانیات»

کد خبر: 86861
تاریخ انتشار: ۱۱ تیر ۱۳۹۶ - ۸:۴۴ ق.ظ

مدیرکل سلامت شهرداری تهران از اجرای فعالیت های آموزشی و ترویجی برای مبارزه با استعمال دخانیات در سطح مناطق ۲۲ گانه شهر تهران خبر داد و گفت: بناداریم طی هفته ملی بدون دخانیات (۱۰ لغایت ۱۴ تیرماه) با اطلاع رسانی و حساس سازی شهروندان نسبت به موضوع دخانیات و سلامت خانواده و همچنین جلب مشارکت‌های مردمی در راستای فرهنگ سازی برای کاهش مصرف دخانیات گام برداریم.

به گزارش نداي مردم، سمانه زمانی در این خصوص اظهار داشت: بدون شک استعمال دخانیات زمینه ساز گسترش آسیب‌های اجتماعی در جامعه است به طوریکه آمار‌ها حاکی از آن است که ۵۰ هزار مرگ در ایران ریشه در استعمال مواد دخانی دارد بنابراین اقدامات و فعالیت‌های آموزشی و ترویجی هفته ملی بدون دخانیات برای اطلاع رسانی و افزایش آگاهی شهروندان در دستور کار شهرداری تهران قرار دارد.

وی با اعلام اینکه هفته ملی بدون دخانیات به دلیل تقارن با ماه مبارک رمضان به ۱۰ الی ۱۶ تیر موکول شد، افزود: در ایران حدود ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر مصرف‌کننده انواع مواد دخانی هستند و ۴ درصد از کل مرگ و میر بالای ۳۰ سال کشور به واسطه مصرف دخانیات ثبت می‌شود. از همین رو اداره کل سلامت معاونت اجتماعی شهرداری تهران در سال جاری در نظر دارد برنامه‌های مختلفی را به اجرا در آورد.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران با اشاره به نامگذاری روزهای هفته ملی بدون دخانیات گفت: شنبه ۱۰تیر به عنوان روز “دخانیات تهدیدی برای جوانان”، یکشنبه ۱۱تیر به عنوان روز “دخانیات تهدیدی برای زنان”، دوشنبه ۱۲تیر به عنوان روز “دخانیات تهدیدی برای محیط زیست”، سه شنبه۱۳ تیر به عنوان روز “دخانیات تهدیدی برای توسعه پایدار”، چهارشنبه ۱۴تیر به عنوان روز “دخانیات تهدیدی برای سلامت”، پنج شنبه ۱۵تیر به عنوان روز “سفیران سلامت علیه دخانیات” و جمعه ۱۶تیر به عنوان روز “نقش آموزه های دینی در کنترل مصرف دخانیات” نامگذاری شده است.

وی تصریح کرد: مناطق ۲۲گانه طی این هفته باید در راستای اطلاع رسانی و حساس سازی شهروندان نسبت به موضوع دخانیات و سلامت خانواده و جلب مشارکتهای مردمی و همکاری بین بخشی در راستای پیشبرد برنامه‌های اجرایی تلاش کنند.

زمانی با تاکید بر لزوم استفاده حداکثری از ظرفیت اعضای کانونهای پیشگیری از استعمال دخانیات افزود: مناطق ۲۲ گانه ضمن اهتمام ویژه در بازنگری فعالیت‌های انجام گرفته در پارکها و اماکن بدون دخانیات در سطح منطقه، خدمات سلامت محور از قبیل مشاوره، راهنمایی، ارجاع و ترک مواد دخانی را به مردم ارائه می‌دهند.

وی از اجرای همایش منطقه ای با رویکرد آموزشی در موضوع پیشگیری از استعمال دخانیات خبر داد و گفت: طی این همایش از برگزیدگان ترک سیگار و قلیان و حامیان برنامه‌های پیشگیرانه و کنترل مصرف دخانیات تقدیر به عمل می‌آید.

دیدگاه کاربران