عضویت در خبرنامه الکترونیک
مدیرعامل شرکت زرین زعفران مشرق زمین :

افزایش عرضه طلای سرخ در تالار نقره‌ای

کد خبر: 86943
تاریخ انتشار: ۱۲ تیر ۱۳۹۶ - ۸:۵۱ ق.ظ

زعفران انبار یکی از شرکت ها در شهرستان تربت حیدریه که یکی از قطب‌های اصلی تولید زعفران کشور است، در بورس کالای ایران پذیرفته شده و محصول موجودی این انبار آماده معامله در بورس است.

به گزارش نداي مردم، انبار شرکت زرین زعفران مشرق زمین پس از طی مراحل تودیع تضامین و احراز شرایط نقش آفرینی به عنوان انبار بورسی، آماده معامله زعفران رشته‌ای درجه یک (پوشال مرغوب) و رشته ای بریده ممتاز (سرگل) از کشاورزان و دارندگان این نوع زعفران در تربت حیدریه است. در عین حال بازرگانان، فعالان بازار زعفران می توانند نسبت به معامله و خرید و فروش زعفران تربت حیدریه از طریق نماد این انبار در بورس کالای ایران اقدام کنند.

شرکت زرین زعفران مشرق زمین به عنوان یکی از شرکتهای خوش نام و مشهور در عرصه تولید و تجارت زعفران در استان خراسان رضوی و سطح کشور شناخته شده است. در همین زمینه غلامرضا کریمی، مدیرعامل شرکت زرین زعفران مشرق زمین در خصوص پتانسیل های این شرکت برای گسترش تجارت شفاف و منصفانه زعفران از طریق بورس کالا و همچنین سوابق این شرکت گفت: شرکت زرین زعفران مشرق زمین از شرکتهایی است که در این زمینه دارای فعالیت های صادراتی و بازرگانی داخلی قابل توجهی است.

وی افزود: این شرکت اولین بانک تخصصی نگهداری زعفران در کشور است که با سرمایه اولیه ۶۰ میلیارد ریالی منقسم به ۶۰ هزار سهم فعالیت می کند؛ ۳۰ هزار سهم این شرکت متعلق به تولید کنندگان زعفران، ۱۵ هزار سهم متعلق به دست اندرکاران زعفران اعم از فرآوری کننده، تجار سطح شهر و صادرکنندگان و ۳۵ درصد دیگر هم متعلق به هیات موسس اولیه اعم از کشاورزان خبره شهرستان است.

وی به مزایای عرضه زعفران در بورس کالای ایران اشاره کرد و گفت: با توجه به تعریف زنجیره کامل برای این محصول، زعفران باید در جایی کشف قیمت شود که بهترین محل از نظر قانون مداری، بورس کالای ایران است زیرا در بورس کالا می توانیم برای این محصول ثبات قیمت ایجاد کنیم تا خریدار، صادر کنند و مشتری خارجی از اصالت محصول اطمینان داشته و روند ثابت قیمتی را دنبال کنند.

کریمی تاکید کرد: بنابراین عرضه این محصول در بورس کالای ایران باعث ثبات قیمت و در اختیار گرفتن میزان تقاضای محصول از داخل و خارج از کشور می شود؛ همچنین با عرضه در بورس کالا معاملات آن قانونمند شده و محصول استانداردی تولید می شود زیرا با وجود اینکه ایران بزرگ ترین تولید کننده زعفران در دنیاست ولی متاسفانه استانداردی برای آن وجود ندارد که با ورود به بورس کالا استاندار سازی لازم برای محصول صورت می گیرد، به طوری که یکی از الزامات بورس کالا داشتن استانداردهای لازم برای محصول است بر این اساس بورس کالا موجب استاندار سازی محصول شده و خریدار مطمئن است که محصولی با کیفیت خریداری می کند.

مدیرعامل شرکت زرین زعفران مشرق زمین به معامله موفق سکه طلا در بورس کالا اشاره کرد و گفت: زعفران نیز مانند طلا کالای ارزشمندی است و کاربردهای زیادی دارد که امیدواریم با زنجیره ای که برای آن تعریف شده است به مصارف دیگر زعفران و به اهدافی تعیین شده همچون ارتقا جایگاه زعفران دست یابیم.

دیدگاه کاربران