عضویت در خبرنامه الکترونیک
رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی :

اختصاص ۱۵ هزار میلیارد ریال برای توسعه و نوسازی ماشین‌آلات کشاورزی

کد خبر: 87023
تاریخ انتشار: ۱۷ تیر ۱۳۹۶ - ۲:۳۳ ب.ظ

رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی از اختصاص خط اعتباری ۱۵ هزار میلیارد ریالی ( ۱۵۰۰ میلیارد تومان) برای توسعه و نوسازی ماشین‌آلات کشاورزی در سال جاری خبر داد و گفت: سالیانه ۲۵ هزار میلیارد ریال(۲۵۰۰ میلیارد تومان) تقاضای تسهیلات برای توسعه و نوسازی ماشین آلات کشاورزی وجود دارد.

به گزارش ندای مردم ،‘کامبیز عباسی ضمن ابراز امیدواری از جذب کامل این خط اعتباری، با اشاره به اینکه فضای خوب سرمایه گذاری در قالب پرداخت مشوق‌ها و تسهیلات در دولت به وجود آمده است؛ بیان کرد: در چهار سال گذشته بیش از ۵۰ هزار میلیارد ریال( پنج هزار میلیارد تومان) سرمایه گذاری در حوزه مکانیزاسیون صورت گرفته و باعث افزایش تعداد تراکتور به میزان بیش از ۸۰ هزار دستگاه و ۱۸۰ هزار دستگاه انواع ادوات دیگر کشاورزی شده است.

رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه با توسعه مکانیزاسیون ضایعات برداشت غلات به کمتر از ۵٫۷ درصد رسیده است؛ از آن به عنوان رشد چشمگیری در این حوزه نام برد.

عباسی افزود: همچنین در حوزه مکانیزاسیون برنج از برداشت مکانیزه ۱۵ درصد مزارع شالیزار به ۸۵ درصد رسیدیم و بیش از ۶ هزار میلیارد ریال (۶۰۰ میلیارد تومان) سرمایه گذاری در این زمینه اتفاق افتاد.

رییس مرکز مکانیزاسیون کشاورزی با بیان این که در حوزه مکانیزاسیون صنعت شیلات و دام و طیور نیز اقدام های خوبی صورت گرفته است، افزود: به تازگی به مکانیزاسیون گیاهان دارویی نیز ورود پیدا کردیم و برنامه‌هایی نیز برای مکانیزاسیون جنگلداری و مرتع‌داری نیز داریم.

وی ابرازامیدواری کرد تا پایان برنامه ششم توسعه مکانیزاسیون کشاورزی به اتمام برسد.

**پایداری در تولید را دنبال می‌کنیم

عباسی با اشاره به اینکه در کشاورزی با روش‌های گذشته دستیابی به تولید پایدار ممکن نیست؛ گفت: ما به دنبال رکورد زنی و افزایش تولید نیستیم بلکه به دنبال پایداری تولید در بخش کشاورزی هستیم چرا که با گذر زمان و تغییرات اقلیمی، راهی جز ورود به تکنولوژی‌های نوین نداریم.

** استانداردسازی تجهیزات کشاورزی به ١٢٠٠ مورد در سال

وی به توجه سازمان متبوع خود برای تعریف استاندارد در حوزه تجهیزات و ماشین آلات آبیاری و کشاورزی اشاره کرد و گفت: برای تعریف استاندارد و استانداردسازی در حوزه لوازم و تجهیزات آبیاری و ماشین آلات کشاورزی اهمیت زیادی قایل هستیم به طوری که آمار استانداردسازی را که در دولت قبل سالانه ۲۵۰ مورد در سال بود به ۱۲۰۰ مورد در سال رساندیم.

رئیس مرکز مکانیزاسیون کشاورزی یکی دیگر از عوامل مهم برای توسعه سرمایه‌گذاری در بخش مکانیزاسیون کشاورزی را برگزاری نمایشگاه‌هایی مثل نمایشگاه «آی فارم» (IFARM ) نام برد.

عباسی گفت: یکی از اولویت های ما این است که در نمایشگاه آی فارم کشاورزان به عنوان اعضای اصلی حضوری پررنگ داشته باشند چرا که بحث پایداری تولید به کمک مکانیزاسیون در کشاورزی خصوصا با تغییرات اقلیمی اخیر و افت کیفیت خاک از اهمیت بالایی برخوردار است.

این مقام مسئول ادامه داد: حضور ماشین آلات و ادوات با کیفیت کشاورزی از یک سو و حضور کشاورزان به عنوان بازار تقاضا از سوی دیگر در نمایشگاه آی فارم حائز اهمیت است و سیاست ما نیز در نمایشگاه حول محور کشاورزی مکانیزه و کاهش تقاضای آب و بهبود مواد آلی در خاک است.

دیدگاه کاربران