عضویت در خبرنامه الکترونیک
وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه :

ظرفیت انتقال گاز طبیعی ترکیه به ۱۱ میلیارد متر مکعب ارتقا می‌یابد

کد خبر: 87180
تاریخ انتشار: ۲۰ تیر ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۳ ب.ظ

وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه اعلام کرد که ظرفیت انتقال گاز طبیعی این کشور با تکمیل طرح‌های در دست اجرا به ۱۱ میلیارد متر مکعب ارتقا می یابد.

به گزارش ندای مردم ،برات آلبایراک روز دوشنبه طی سخنرانی در بیست و دومین کنگره جهانی نفت در استانبول افزود: ظرفیت انتقال شبکه گاز طبیعی ترکیه را از روزانه ۱۹۰ میلیون به ۳۰۰ میلیون مترمکعب رساندیم و پس از دو سال این مقدار را به ۴۰۰ میلیون متر مکعب افزایش خواهیم داد.

وی بیان کرد: تا سال ۲۰۲۳ این ظرفیت را به ۱۱ میلیارد متر مکعب ارتقا خواهیم داد و بدین وسیله یکی از کشورهای با ظرفیت بالا در منطقه خواهیم شد.

وی با اشاره به انتخاب شعار ‘ترکیه کشور کلیدی در بخش انرژی’ به عنوان شعار بیست و دومین کنگره جهانی نفت با اسپانسری ارتباطات بین‌المللی خبرگزاری آناتولی اظهار کرد: ترکیه به یک کشور پیشتاز در سازمان همکاری و توسعه اقتصادی به خصوص در عرصه انرژی تبدیل شده است.

وی با تاکید بر رشد سریع تقاضا در بخش انرژی ترکیه و افزایش سه برابری در ظرفیت نصب شده برق این کشور ظرف ۱۵ سال اخیر اضافه کرد: ترکیه در این بازه زمانی، رشد اقتصادی ۵ درصدی داشته است.

آلبایراک همچنین گفت: ترکیه به ویژه قصد افزایش سرمایه‌گذاری‌ها و فعالیت‌های اکتشافی و تولید نفت و گاز طبیعی را دارد و هم اکنون تلاش بسیار زیادی برای انجام فعالیت‌های لرزه‌نگاری در دریای مدیترانه انجام می دهد.

وی با اشاره به انجام فعالیت‌های اکتشافی انرژی ترکیه در دریای سیاه افزود: به زودی فعالیت‌های جستجو و حفاری پیشرفته در این مناطق انجام خواهد شد و به این ترتیب امنیت عرضه انرژی را افزایش خواهیم داد.

وی اظهار کرد: با دیپلماسی انرژی صرفا منافع تجاری یا امنیت عرضه را مدیریت نخواهیم کرد بلکه ترکیه به عنوان یک شریک و بازی ساز برای تحقق پروژه‌های انرژی به یکی از مهمترین کشورها در منطقه تبدیل خواهد شد.

وی پروژه‌های خط لوله انتقال نفت خام باکو- تفلیس – جیحان و خط لوله انتقال گاز ترانس آناتولی (TANAP) را از مهمترین مصادیق در این زمینه ذکر کرد و ادامه داد: خط لوله جریان ترک نیز به عنوان یکی از این پروژه‌ها خواهد بود.

به گزارش ایرنا، بیست و دومین کنگره جهانی نفت از روز گذشته با حضور ۵۰ وزیر و بیش از ۵۰۰ مسئول و نماینده از شرکت های پیشرو در زمینه انرژی در شهر استانبول ترکیه آغاز شده است.

دیدگاه کاربران