عضویت در خبرنامه الکترونیک
رئیس سازمان حج و زیارت :

شروع پروازهای حج امسال؛ از هشتم مردادماه

کد خبر: 87221
تاریخ انتشار: ۲۱ تیر ۱۳۹۶ - ۸:۲۴ ق.ظ

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: پروازهای حج امسال از هشتم مرداد ماه آغاز می‌شود و تا سوم شهریور امسال ادامه خواهد داشت.

به گزارش ندای مردم، حمید محمدی،‌ افزود: بخشی از عوامل ستادی و همچنین اداره کنندگان هتل‌های نخستین کاروان‌ها در روز دوم مرداد ماه اعزام خواهند شد.

وی افزود: پروازهای کاروان‌های حجاج مدینه قبل، نیز از روز هشتم مرداد شروع می شود و تا ۳۰ مرداد ادامه خواهد داشت. پروازهای کاروان های مدینه بعد هم از ۲۰ مرداد آغاز می‌شود و تا سوم شهریور آخرین پرواز انشاالله وارد جده می‌شود.

رئیس سازمان حج و زیارت کشورمان اعلام کرد: کاروان‌های مدینه بعد، پس از ورود به جده با اتوبوس به میقات جحفه منتقل می‌شوند تا پس از محرم شدن در جحفه، راهی مکه مکرمه شوند.

وی تصریح کرد: با وجود اینکه فاصله جده تا مکه حدود ۷۵ کیلومتر است ولی به دلیل ضرورت رفتن به حجفه سفر حجاج تاسه ساعت و بعضا ممکن است اندکی بیشتر به طول انجامد و مسیر اعزام برای زائران طولانی به نظر برسد.

محمدی در پاسخ به این سوال که آیا اعزام همه حجاج به صورت مستقیم به مدینه است یا نه، تصریح کرد: طبق برنامه، همه حجاج که مدینه قبل هستند به صورت مستقیم به مدینه می روند. البته باید توجه داشت که سازماندهی و مدیریت نزدیک به ۲ میلیون حاجی خارجی که عمده آن‌ها از طریق هوایی وارد عربستان می شوند باید بسیار دقیق باشد و با وجود احداث ترمینال جدید در فرودگاه مدینه منوره، بازهم ممکن است تغییر برنامه از جانب سعودی‌ها صورت گیرد که البته تمامی تغییرات از قبل به اطلاع حجاج خواهد رسید.

وی با اشاره به اینکه تمام پروازها از طریق هواپیمایی ایران و عربستان سعودی صورت خواهد می گیرد، تصریح کرد: از حدود ۱۵ سال قبل بر اساس تصمیمی که در کمیسیون مشترک اقتصادی اتخاذ شده است، ۵۰ درصد پروازها با شرکت‌های هواپیمایی ایرانی و ۵۰ درصد هم توسط هواپیمایی سعودی انجام می‌شود.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: در سراسر کشور ۲۰ ایستگاه پروازی برای اعزام حجاج وجود دارد که فرودگاه امام خمینی(ره) از مهم ترین آنها به شمار می‌رود و هشت استان همجوار خود را پوشش می‌دهد. شرکت‌های خدمات فرودگاهی کشور که مسئولیت فرودگاه‌ها را بر عهده دارد امکانات لازم و کافی را برای حجاج در نظر گرفته‌اند که پرواز آنها به سهولت انجام شود.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: بنابراین بهتر است که مدیران کاروان‌ها به ویژه در تهران ترتیبی اتخاذ کنند که مراسم بدرقه و خداحافظی بصورت خیلی خوب در نقطه ای خارج از فرودگاه و ترمینال‌ها صورت پذیرد تا مشکلات کمتری هم برای حجاج و مسولان پیش بیاید.

دیدگاه کاربران