عضویت در خبرنامه الکترونیک
رئیس سازمان بهزیستی :

اجباری شدن آزمایش ژنتیک پیش از ازدواج تاکید کرد

کد خبر: 87315
تاریخ انتشار: ۲۴ تیر ۱۳۹۶ - ۱:۳۰ ب.ظ

رئیس سازمان بهزیستی گفت: اجباری شدن طرح غربالگری ژنتیک پیش از ازدواج در تمام کشور که از تولد ۲۵ تا ۳۰ هزار کودک معلول جلوگیری می کند از راهبردهای اصلی سازمان بهزیستی است.

به گزارش  ندای مردم ، انوشیروان محسنی بندپی به عنوان سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه تهران افزود: پیشگیری از بروز و شیوع آسیب های اجتماعی و معلولیت و توسعه غربالگری برای کاهش ناشنوایی و تنبلی چشم از دیگر راهبردهای اساسی است که سازمان بهزیستی در حال اجرای آنهاست.

وی اظهار کرد: آسیب های اجتماعی با توجه به پیچیدگی و تغییری که در سبک زندگی، گسترش فضای مجازی و عصر تکنولوژی بوجود آورده، شرایطی را فراهم کرده که نگاه علمی و کارشناسی برای مقابله و کنترل این آسیب ها نیاز است پس باید برنامه ریزی داشته باشیم.

محسنی بندپی با بیان اینکه اعتیاد، طلاق، حاشیه نشینی ، مفاسد اخلاقی از آسیب های اجتماعی عمده جامعه هستند، ادامه داد: تاکید ویژه مقام معظم رهبری برای مهار و کنترل این آسیب ها در دستور کار بهزیستی قرار گرفته است ایشان اشاره داشتند که باید به مسئله آسیب اجتماعی ویژه نگاه شود.

رییس بهزیستی کشور با اشاره به اینکه تلاش شده منویات مقام معظم رهبری را در سازمان بهزیستی در مورد رسیدگی به آسیب های اجتماعی محور قرار دهیم، گفت: سیاست های دولت تدبیر و امید و وزیر کار را نیز برای مقابله با این آسیب ها مدنظر قرار دادیم.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۹۰ درصد افرادی که پرسشنامه اعتیاد را در کشور تکمیل کرده اند، این معضل را جدی ترین آسیب اجتماعی می دانند، افزود: جمع آوری و پذیرش معتادان متجاهر، ارایه الگوی دادگاه درمان مدار با تعامل دستگاه قضایی از مهمترین اقدامات پیشگیرانه در جهت کاهش و مقابله با اعتیاد است که شرایط آن در سازمان بهزیستی فراهم شده است.

محسنی بندپی با اشاره به کاهش عوامل خطر اعتیاد با استقرار پنج هزار تیم اجتماع محور در پنج هزار محله، تصریح کرد: سازمان بهزستی جزو دستگاههای برتر در درمان و پیشگیری معتادان است.

سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه تهران با بیان اینکه طلاق نیز به عنوان یکی دیگر از آسیب های اجتماعی بنیان خانواده رامی لرزاند گفت :در حال حاضر طرح ‘نماد’ (نظام مراقبت های اجتماعی از دانش آموزان ) با همکاری ۹ نهاد که در جهت توانمندی و افزایش مهارت های زندگی و اجتماع پذیر دانش آموزان است در حال اجراست.

محسنی بندپی اظهار کرد: طرح ‘مان’ (مشارکت اجتماعی دانش آموزان ) که برای حساس سازی آنها در برابر آسیب های اجتماعی است ، نیز اجرایی می شود.

رئیس سازمان بهزیستی با اشاره به توسعه کمی و کیفی اورژانس اجتماعی برای مشاوره و پیشگیری از بحرانهای اجتماعی و خانوادگی ، گفت :سعی داریم با استقرار ۱۵۰ اورژانس اجتماعی و بکارگیری ۱۵۰۰ مددکار و روانشناس شرایط مهار آسیب های اجتماعی را فراهم کنیم.

وی در ادامه به اقدامات انجام شده در جهت حمایت از معلولان اشاره کرد و افزود: در دو سه سال اخیر برای ۴۸ هزار معلول شغل ایجاد شده و با همکاری بنیاد مستضعفان و وزارت کار، خانواده های دارای دو معلول به بالا نیز قرار است صاحب مسکن شوند.

محسنی بندپی با اشاره به افزایش مستمری سه و چهار دهم درصدی مددجویان طی دو سه سال اخیر ، گفت: بیش از ۵۰ هزار مددجو در جشنواره قرآنی شرکت کرده اند و در دو سال اخیر بهزیستی بطور متوالی میزبان مسابقات قرآنی نابینایان جهان اسلام بوده است.

وی یادآور شد: سازمان بهزیست همواره تلاش کرده از سیاست های دولت تدبیر و امید و وزیر کار برای مقابله با آسیب ها ی اجتماعی بهره ببرد و از ظرفیت های جامعه به ویژه خیران و نیکوکاران نیز استفاده کند.

دیدگاه کاربران