عضویت در خبرنامه الکترونیک
وزیر جهاد کشاورزی جمهوری اسلامی ایران :

آمادگی ایران برای مبادله بذر و کشت برنج ایرانی در ویتنام

کد خبر: 87354
تاریخ انتشار: ۲۵ تیر ۱۳۹۶ - ۸:۲۲ ق.ظ

وزیر جهاد کشاورزی جمهوری اسلامی ایران در دیدار همتای ویتنامی خود از لزوم امضای موافقتنامه های بهداشتی دامی و گیاهی و امکان مبادله بذر و کشت گونه های پرمصرف برنج ایرانی در ویتنام سخن گفت.

به گزارش ندای مردم ، «محمود حجتی» نیاز سالیانه ایران به برنج را سه میلیون تن اعلام کرد و افزود: سالیانه ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن برنج در کشور تولید می شود و نزدیک به ۸۰۰ هزارتن کسری تولید از طریق واردات تامین می شود که می توانیم بخشی از آن را از ویتنام تهیه کنیم.

وی تاکید کرد ۲ کشور در مبادلات تجاری و کشاورزی می توانند مکمل باشند و محصولات مورد نیاز یکدیگر را تامین کنند.

حجتی، صادرات دوباره کالاهای کشاورزی از طریق ایران و ویتنام به بازارهای منطقه ای را از دیگر ظرفیت های همکاری برشمرد و تاکید کرد: برای توسعه همکاری های کشاورزی ۲کشور لازم است موافقتنامه های بهداشتی در زمینه های گیاهی و دامی امضا شود.

به گفته وی, ایران نخستین تولیدکننده قزل آلای پرورشی در آب های شیرین و شور در جهان است و محصولات ویژه مناطق خشک نظیر پسته، خرما، سیب و انار را تولید و صادر می کند و آمادگی دارد این محصولات را برای مصرف مردم ویتنام یا کشورهای اطراف آن صادر کند.

در این دیدار، وزیر کشاورزی و توسعه روستایی ویتنام نیز توافق رییسان جمهوری ۲کشور برای افزایش مبادلات تجاری به سالیانه ۲میلیون دلار را یادآوری کرد و گفت: ایران با توسعه همکاری های کشاورزی با این کشور, علاوه بر دسترسی به جمعیت ۹۰ میلیون نفری ویتنام به بازار ۶۵۰ میلیون نفری اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا (آ.سه‌.آن) نیز راه می یابد.

«نگوین سوان کونگ» اضافه کرد: ویتنام از شمال به جنوب کشور یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون نفری چین متصل است و با ۱۵ کشور جهان موافقتنامه تجارت آزاد دارد که ایران می تواند از این ظرفیت ها برای توسعه بازارهای صادراتی خود استفاده کند.

وی از صادرات ۳۰ میلیارد دلاری ویتنام در سال ۲۰۱۶ و سهم یک میلیارد دلاری هر یک از بخش های محصولات جنگلی، شیلاتی، بادام هندی، فلفل سیاه و برنج خبر داد و گفت: ماهیان خاویاری، قزل آلا، سالمون و آبزیان دریای خزر در بازار ویتنام مورد استقبال قرار دارد و آمادگی داریم این محصولات را از ایران تامین کنیم.

وی افزود: سالیانه نزدیک به ۱۲ میلیون گردشگر که ۴۰ درصد آنها اروپایی اند به ویتنام سفر می کنند و آنها نیز از محصولات شیلاتی ایران استقبال می کنند.

وزیر کشاورزی و توسعه روستایی ویتنام از آمادگی این کشور برای صادرات برنج، موز، انبه، لیمو ترش، آناناس و گوشت گاو خبر داد و از وزیر جهاد کشاورزی به همراه بازرگانان ایرانی دعوت کرد تا پیش از پایان سال ۲۰۱۷ میلادی به ویتنام سفر کنند.

در این دیدار، مقرر شد کارگروه مشترک دائمی ایران و ویتنام تشکیل شود و با بررسی راه های گسترش همکاری های کشاورزی، زمینه تسهیل رفت و آمد تجار و همچنین تهیه و امضای موافقتنامه های بهداشتی گیاهی و دامی ۲ کشور را فراهم کند.

 

دیدگاه کاربران