عضویت در خبرنامه الکترونیک
رئیس گروه بانک خون بند ناف و سلول های بنیادی سازمان انتقال خون ایران :

ذخیره سازی ۳ هزار و ۱۷۰ نمونه خون بندناف برای پیوند

کد خبر: 87436
تاریخ انتشار: ۲۷ تیر ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۱ ق.ظ

رئیس گروه بانک خون بند ناف و سلول های بنیادی سازمان انتقال خون ایران گفت: ۳هزار و ۱۷۰نمونه خون بندناف در بانک سازمان انتقال خون ذخیره شده که آماده پیوند است.

به گزارش ندای مردم ،مهین نیکو گفتار افزود: تاکنون ۱۳ پیوند انجام شده که نتیجه اغلب این پیوندها مطلوب بوده است و هفته آینده نیز یک پیوند دیگر انجام می شود.

وی با اشاره به اینکه خون بند ناف حاوی سلول های بنیادی خون ساز و دیگر سلول های بنیادی است، گفت: خون بند ناف برای کسانی که سابقه اختلال در سیستم خون سازی دارند مانند بیماران تالاسمی که بعد از دریافت های خون به مدت چندین سال دچار اختلال در سیستم خونی می شوند مورد استفاده قرار می گیرد.

نیکو گفتار تصریح کرد: افرادی که از بیماری های بدخیم خون رنج می برند از دیگر کسانی هستند که نیازمند پیوند این سلول های بنیادی از طریق خون بند ناف هستند.

وی یادآوری کرد: سایر بدخیمی ها مانند برخی از تومورها که به درمان مقاوم می شوند و بیمار تحت درمان شدید مانند رادیوگرافی و شیمی درمانی قرار می گیرند نیز در لیست کسانی هستند که نیازمند پیوند سلول های بنیادی از این طریق هستند.

وی با تاکید بر اینکه در بانک خون بندناف ملی ایران خون بندناف پردازش می شود، گفت: خون بند ناف هایی که شرایط لازم و کیفیت بالایی دارند پردازش می شود.

نیکو گفتار ادامه داد: سازمان انتقال خون برای پردازش و ذخیره خون بند ناف براساس استانداردهای جهانی که از سوی بانک خون بندناف جهانی اعلام شده است، عمل می کند.

وی با بیان اینکه تمام اهدا کنندگان غربالگری می شوند، خاطر نشان کرد: در این فرآیند وجود هر گونه احتمال عفونت در خون مادر و همچنین تمام بیماری های ویروسی و میکروبی مورد بررسی دقیق قرار می گیرد.

این مسئول سازمان انتقال خون اعلام کرد: بیمارستان های شریعتی ،مرکز طبی کودکان ،مفید و محک در زمینه پیوند سلول های بنیادی خون بندناف با ما همکاری دارند.

وی با گفت :اکیپ های جمع آوری خون بند ناف داریم و اگر مادری تمایل به اهدای خون بند ناف را داشته باشد می تواند با امضای رضایت نامه این عمل را انجام دهد.

دیدگاه کاربران