عضویت در خبرنامه الکترونیک
سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی :

نسخه جدید برنامه پزشک خانواده ابلاغ می‌شود

کد خبر: 87454
تاریخ انتشار: ۲۷ تیر ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۱ ب.ظ

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: نسخه ۰۴ پزشک خانواده در وزارت بهداشت تدوین شده و به زودی ابلاغ می‌شود.

به گزارش  ندای مردم ، ایرج حریرچی افزود: نسخه ۰۴ پزشک خانواده شامل نظام ارجاع سطح یک در روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر و نیز نظام ارجاع و پزشک خانواده در شهرهاست.

وی ادامه داد: همزمان با نسخه جدید برنامه پزشک خانواده با محوریت مراقبان سلامت طرح ملی پرونده الکترونیک سلامت نیز تا پایان امسال برای همه ایرانیان تکمیل می‌شود اما اجرای کامل برنامه پزشک خانواده در کشور زمان بر است.

وی گفت: اقدام مهم دیگری که امسال شروع شده و در دولت دوازدهم کامل می شود، نسخه الکترونیک داروهاست که زیرساختهای الکترونیک آن آماده شده است.

قائم مقام وزیر بهداشت درباره وضعیت سواد سلامت مردم نیز گفت: مطالعات وزارت بهداشت در شهرها نشان می دهد که حدود ۴۴ درصد مردم از سطح سواد سلامت کافی به معنای توانایی و مهارت کافی برای مراقبت از خود در برابر بیماری ها و حفظ و ارتقای سطح سلامت خود، برخوردار نیستند.

وی ادامه داد: سطح سواد مردم ایران در استان های مختلف متفاوت است و تا ۳۶ درصد تفاوت اختلاف سطح سواد سلامت بین استانهای مختلف وجود دارد.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: پایین بودن سطح سواد سلامت مردم یکی از مشکلات اساسی حوزه سلامت است، بسیاری از مردم هنوز توان و مهارت نه گفتن و حل مسائل زندگی را ندارند و به همین علت سطح سواد سلامت مردم هنوز کافی نیست.

وی افزود: مهمترین منابع کسب اطلاعات سلامت رادیو و تلویزیون با ۴۲ درصد، بعد از آن کسب اطلاعات از پزشکان و کارکنان سلامت با ۴۰٫۶درصد، سپس اینترنت ۳۲ درصد و دوستان ۱۶درصد و روزنامه‌ها و مجلات ۹ درصد است.البته منابع کسب اطلاعات سواد سلامت مردم در این مطالعه همپوشانی دارد.

دیدگاه کاربران