عضویت در خبرنامه الکترونیک

شورای شهر به اندازه کافی نظارت نمی کند/ دود تخلفات در چشم مردم

کد خبر: 87554
تاریخ انتشار: ۳۱ تیر ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۳ ق.ظ

هنگامی که به منطقه حصارک تهران میروید؛ در ابتدا به ساختمانی بر می خورید که به گفته محلیان در گذشته رستوران بوده است اما حکم قلع و قمع گرفته است. سرنوشت این زمین پس از قلع و قمع ناگوارتر از قبل از آن است. وجود نخاله های ساختمانی این محل را به زمینی برای ریختن زباله ی بیشتر تبدیل کرده است.

به گزارش ندای مردم ، ساختمان های زیادی در سطح شهر مشاهده می کنید که به منبع بزرگ نخاله های ساختمانی و زباله دانی ها بدل شده است. غافل از آنکه سرنوشت این زمین ها بنا بوده است در خدمت شهر باشد نه آنکه خود به معضلی شهری تبدیل گردد.

عموما صاحبانی که ساخت و ساز خود را در زمین های غیر مجاز انجام می دهند و یا تخلفی در امر ساختمان انجام داده اند حکم قلع و قمع توسط کمیسیون ماده صد نصیبشان می شود که البته اگر روابط خوبی داشته باشند به پرداخت جریمه اکنفا می شود.

تخلف ساختمانی به معنی نقض قوانین و ضوابط شهرسازی، فنی، ایمنی و بهداشتی در احداث ساختمان است و ابهام در قوانین و مقررات ناظر بر ساخت و ساز از جمله علل تخلف ساختمانی است و مبنا و مستند رسیدگی به تخلفات ساختمانی در محدوده قانونی و حریم مصوب شهرها ماده صد قانون شهرداریها و تبصره های یازده گانه آن است. از این رو بسیاری از این تخلفات در محدوده شهر تهران به بررسی کیمیسیون ماده صد می رسد و سرنوشت خیلی از این ساختمان ها در این کمیسیون حکم قلع و قمع است در این باره خبرنگار تیتر شهر به سراغ یکی از اعضای شورای شهر تهران رفت و ماجرای سرنوشت قلع و قمع را از او پیگیری کرد.

محمد حقانی، رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه شورا باید در این خصوص نظارت داشته باشد، افزود: جنبه نظارتی ساختمان ها بر عهده شورا است. بارها گفته ام شورا به اندازه کافی نظارت ندارد اما بحث قلع و قمع و جمع آوری نخاله های ساختمانی به اصطلاح پسماندهای ساختمانی بر عهده شهرداری است.

وی افزود: اگر چنین اتفاقی نیفتد شورا تذکر می دهد. بنده بارها گفته ام که ما از نظر نظارتی متاسفانه ساز و کار مناسبی نداریم.

حقانی ادامه داد: متاسفانه از طریق شورایاری ها و از طریق رسانه ها با امور آشنا می شویم و به هر حال تذکر می دهیم. اما در مورد مسائل اساسی تذکرات ما به سوال و استیضاح ختم می شود که در این سال ها اتفاقی نیفتاد.

رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر گفت: بارها در خصوص ماندن پسماندهای ساختمانی گفته ایم. یعنی در خیلی جاها در حریم شهر تهران نخاله های ساختمانی بسیاری وجود دارد که حاصل ساخت و سازهای بسیاری است که در تهران صورت می گیرد و دودش به چشم مردم می رود. در حالی که ما مرکز تخلیه خاک و نخاله داریم و هزینه های بسیاری در این قضیه می شود اما متاسفانه نظارتی از سوی خدمات شهری صورت نمی گیرد.

دیدگاه کاربران