عضویت در خبرنامه الکترونیک
کارشناس مسئول هموفیلی و تالاسمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی :

دولت هزینه‌های درمانی ۱۰ هزار بیمار هموفیلی و ۱۹ هزار تالاسمی را می پردازد

کد خبر: 87648
تاریخ انتشار: ۰۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱:۰۷ ب.ظ

کارشناس مسئول هموفیلی و تالاسمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ۱۰هزار بیمار هموفیلی و ۱۹هزار بیمار تالاسمی در کشور داریم که هزینه همه داروها و درمان های این بیماران مورد حمایت دولت است.

به گزارش ندای مردم، مرضیه حنطوش زاده  افزود: زمانی که طرح تحول سلامت ابلاغ شد چون بیماران هموفیلی و تالاسمی از قبل به عنوان بیمار خاص شناخته شده بودند، این بیماران وارد طرح تحول سلامت نشدند و طرح تحول سلامت برای حمایت از بقیه بیماران اجرا شد که هزینه های زیادی را پرداخت می کردند.

وی اضافه کرد: در مجموع بسته خدمات بیماران خاص از جمله هموفیلی و تالاسمی شامل دو قسمت است، یکی خدماتی است که از طریق بیمه ها ارائه می شود و این سازمان ها به صورت ۱۰۰درصد خدماتی را برای این بیماران پوشش می دهند و دوم خدماتی است که بیمه‌ها مانند سایر بیماران درصدی از هزینه های آن را پوشش می دهند.

کارشناس مسئول هموفیلی و تالاسمی وزارت بهداشت ادامه داد: در مورد خدماتی که ۱۰۰درصد حمایت می شود، این بیماران هیچ پرداختی ندارند اما برای خدماتی که پوشش بیمه ۱۰۰درصد نیست، وزارت بهداشت ما به التفاوت هزینه آن را برای بیماران پرداخت می کند.

وی گفت: در واقع چون این خدمات در مراکز دولتی و زیر نظر دانشگاه های علوم پزشکی به بیماران هموفیلی یا تالاسمی ارائه می شود، مثلا اگر یکی از این بیماران نیاز به جراحی طحال داشته باشد، مثلا اگر سازمان بیمه تامین اجتماعی پوشش ۱۰۰درصد دارد که مشکلی نیست اگر سازمان بیمه سلامت ایران ۷۰ درصد هزینه این خدمات را پوشش بدهد، مابه التفاوت هزینه آن را وزارت بهداشت پرداخت می کند.

حنطوش زاده افزود: در مورد خدمات دندانپزشکی که در همه جای دنیا تامین هزینه های آن مشکل است، برای جبران هزینه های دندانپزشکی بیماران تالاسمی هر سال ۵۰۰ هزار تومان و برای هر بیمار مبتلا به هموفیلی هر سال ۶۰۰ هزار تومان برای جبران هزینه دندانپزشکی از سوی وزارت بهداشت پرداخت می شود.

وی گفت: داروهای هموفیلی چه داخلی و چه خارجی در دسترس بیماران است، داروهایی که تولید داخل دارند، کاملا رایگان است اما هزینه داروی خارجی به صورت ۱۰۰درصد پرداخت نمی شود.

کارشناس مسئول هموفیلی و تالاسمی وزارت بهداشت افزود: در مورد داروهای مورد نیاز بیماران تالاسمی، سازمان غذا و دارو از محل اعتبارات بیماران صعب العلاج بخشی از هزینه داروی این بیماران را تامین می کند و بخشی از هزینه داروهای آهن زدا مثل داروی تزریقی دسفرال و داروی خوراکی ایکس جید پرداخت می شود.

دیدگاه کاربران