عضویت در خبرنامه الکترونیک
رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی :

نامشخص بودن مشاغل مورد نیاز جامعه طی ۱۰ سال آینده

کد خبر: 87659
تاریخ انتشار: ۰۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱:۳۶ ب.ظ

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ضمن گلایه از این که هیچ کس آینده مشاغل را برای آموزش و پرورش به تصویر نمی کشد، گفت: باید بدانیم طی ۱۰ سال آینده چه مشاغلی مورد نیازجامعه است.

به گزارش  ندای مردم، حجت الاسلام والمسلمین محی‌الدین بهرام محمدیان، با بیان اینکه امسال کتاب های شاخه فنی و حرفه‌ای جدیدالتالیف هستند، اظهارکرد: رویکرد ما در کتب فنی‌ و حرفه‌ای، مهارت‌محوری و پاسخگویی به نیازهای اشتغال جامعه است.

وی افزود: نگاه جدی به مقوله اشتغال و اقتصاد مقاومتی داریم به طوری که فارغ‌التحصیلان رشته‌های فنی ما بتوانند جوابگوی نیازهای بازار کار باشند و آمادگی اشتغال را داشته باشند. حتی در افق‌های دور صادرات نیروی کار را پیش بینی کردیم و برای تحقق آن باید استانداردهای آموزشی را با استانداردهای جهانی کار منطبق کنیم. اگر قرار باشد نیروی کار ما به کشورهای منطقه صادر شود و بتوانند از عهده کار در جای دیگری هم بر بیاید باید دستگاه‌های متولی کار و اشتغال هم، پای کار بیایند و به ارتقای استانداردهای کار کمک کنند.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با تاکید بر اینکه متاسفانه هنوز نیازهای بازارکاردر جامعه ما مشخص نیست،اظهار کرد: گله‌مندی ما این است که هیچ کس آینده مشاغل را برای ما به تصویر نمی‌کشد که بدانیم در۱۰ سال آینده چه مشاغلی و با چه نیازهایی مورد احتیاج جامعه است و معمولا دست به عصا راه می‌رویم.

محمدیان افزود: هرچند دروس به نحوی طراحی شده‌اند که دانش‌آموز ما از پایه مهارتی برخوردار باشد و اگر تغییراتی در بازار کار ایجاد شد فارغ التحصیلان با گذراندن یک دوره مهارتی به‌روزآوری شوند اما انتظار داریم از فرآیندهای اشتغال در جامعه مطلع باشیم و استانداردهای جدید مشاغل را تدوین کنیم.

دیدگاه کاربران