عضویت در خبرنامه الکترونیک
رئیس مجمع جهانی شهرهای اسلامی :

استفاده ایران از ۲۷۰۰۰ تجربه موفق بین‌المللی در ارتقای محیط زیست شهری

کد خبر: 87684
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۸ ق.ظ

رئیس مجمع جهانی شهرهای اسلامی با اشاره به اینکه واگذاری تهیه گزارش مجمع جهانی شهرهای اسلامی ۲۰۱۸ به ایران امکان استفاده ایران از ۲۷ هزار تجربه موفق در خصوص محیط زیست شهری را به ایران می‌دهد، گفت: وضعیت شهرهای ایران به شکلی است که ما با محیط زیست شهری تقابل داریم.

به گزارش ندای مردم، مسعود نصرتی، رئیس مجمع جهانی شهرهای اسلامی «نقش اجتماعی و فرهنگی شهروندان در محیط زیست شهری» را بسیار ارزشمند تحلیل و عنوان کرد: قرار است توسط شهروندان و با علم و علاقه‌ و تعلقی که شهروندان به محیط زیست شهری دارند، در کنار شش شاخصه‌ای که سازمان ملل برای بررسی شهرها مصوب کرده است، مسئله معنویت به عنوان هفتمین شاخصه بررسی محیط زیست شهری مورد بررسی قرار گیرد.

وی تصریح کرد: شاخصه معنویت نه به عنوان شاخصه هفتم بلکه به عنوان شاخصی که بر شش شاخصه دیگر متمرکز بوده احاطه دارد، به تحلیل شهرها توسط سازمان ملل اضافه خواهدشد و با توجه به اینکه بعد معنویت در شهرهای اسلامی ارزش بیشتری دارد، سرعت ما را در رشد جایگاهمان در ارزشیابی بین‌المللی بالا می‌برد و از هزینه‌های ما می‌کاهد.

رئیس مجمع جهانی شهرهای اسلامی به تجربه توجه به معنویت در محیط زیست شهری در شهر قزوین نیز اشاره و اظهار کرد: ما این تجربه را در شهر قزوین انجام دادیم یعنی در کنار شش شاخصه‌ جهانی که توسط سازمان ملل برای سنجش شهرها مصوب شده بود، میزان احساس تعلق شهروندان به موضوعات شهری و مباحث آرمانی اندازه‌گیری شد تا نشان دهد یک شهر پویا نیازمند شهروندان پویا نیز هست.

وی در ادامه به وضعیت آمایش سرزمینی جمعیت ایران اشاره و اظهار کرد: از نگاه آمایش سرزمینی و توزیع جمعیتی ۳۶ درصد جمعیت کشور در هشت کلان شهر حضور دارند و ۳۶ درصد مابقی در ۷۴ شهر و ۱۸ درصد بقیه در هزار و ۷۰ شهر زندگی می‌کنند و این یعنی ما با محیط زیست شهری تقابل داریم. متوسط جامعه شهری در جهان ۵۰ درصد است در حالی که جامعه شهری ایرانی ۷۳ درصد شهرها را در سطح کشور به خود تخصیص داده است یعنی ما از این رنج متوسط جهانی ۲۳ درصد بالاتر هستیم.

نصرتی خاطرنشان کرد: اگر ما موفق شویم در هشت کلان شهر پرجمعیت جذابیت‌ها را به شهرهای اقماری مجاور و شهرهای نزدیک‌تر انتقال دهیم و در طرح‌های جامع و ساختارهای راهبردی نتوانیم شرایط مهاجرپذیری را از این هشت کلان شهر دور کنیم این تقابل معنادار نخواهدبود. ما در حال دسته‌پنجه نرم کردن با موضوعاتی هستیم که از یک سوی مدیران شهر در کنار پارلمان‌های محلی به دنبال آنها هستند و از سوی دیگر دولت و مجلس.

وی ادامه داد: حدود دو هفته قبل که وزرای سازمان‌های محیط زیست کشورها میهمان دکتر ابتکار بودند برنامه دبیرخانه محیط زیست شهری به ایران سپرده شد که مجمع جهانی شهرهای اسلامی در این برنامه همراهی و مشارکت خوبی داشت و از مهر ماه این دبیرخانه کار خود را شروع می‌کند. اکنون تهیه گزارش جهانی ۲۰۱۸ به ایران سپرده شده است در حالی که تهیه گزارش جهانی ۲۰۱۶ در اختیار شهر نیویورک بود. پس باید بدانیم در چه جایگاهی قرار داریم.

شهردار قزوین اظهار کرد: ما در شهر قزوین تجربه کردیم که در کنار چهار هزار و ۳۰۰ هکتار وسعت محدوده شهری حدود چهار هزار و ۳۰۰ هکتار پارک و سازمان باغستان‌های سنتی را ایجاد کنیم واین یعنی به وسعت شهر برنامه برای محیط شهری دور از ذهن نیست.

وی در پایتن گفت: در اجلاس سوم اردیبهشت ماه که خدمت آقای رئیس‌ جمهور و رئیس سازمان بهزیستی بودیم سه شهر مثال زدم که یکی از این شهرها مشکل محیط زیستی داشت. شهر مکزیکوسیتی که ۲۰ میلیون جمعیت دارد به حدی آلوده بود که پرنده‌ها به دلیل آلودگی هوا به زمین می‌افتادند اما با کارهایی که به صورت مشترک توسط دولت، مجلس و مردم انجام شد اکنون این شهر جزو ۲۰ شهر آلوده جهان نیست؛ پس ما هم می‌توانیم با استفاده از ۲۷ هزار تجربه موفق بین‌المللی وضعیت محیط زیست شهری را ارتقا دهیم.

دیدگاه کاربران