عضویت در خبرنامه الکترونیک
وزیر کار، رفاه و تامین اجتماعی :

دوران صنعتی شدن کشور، جامعه پرمهارتی نشد

کد خبر: 87698
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۳۹۶ - ۱:۳۹ ب.ظ

علی ربیعی، وزیر کار گفت: مطالعات ما نشان می دهد ۷ میلیون ایرانی بیمه اجتماعی ندارند. خوشبختانه کاری که در وزرات خانه انجام دادیم بیمه سلامت بوده است. هدف گیری کردیم و ۱۱ میلیون شخص از این طریق بیمه کردیم که ۲ میلیون حذف شدند. نزدیک ۱۰ میلیون حاشیه نشین شهری دفترچه بیمه سلامت گرفتند.

به گزارش ندای مردم، علی ربیعی وزیر کار، رفاه و تامین اجتماعی با اشاره به شرایط خاص کنونی کشور برای ایجاد شغل گفت: «کشور دارای شرایط خاص است. از چند جهت این شرایط خاص برای کشور ایجاد شد. تحولات جمعیتی کشور به گونه ای بوده که دهه ۶۰ و دهه ۷۰ جواب نگرفتند و نتوانستند به سرکار بروند. در دنیا نسل هایی که بعد از جنگ جهانی بودند خودشان نیز دارای خصوصیت های خاصی بودند و انتظاراتشان از زندگی خاص است.»

او افزود:« از سوی دیگر کشور دچار یک رکود مضمن و طولانی شد. این رکود طولانی موجب شد متوسط رشد کشور کاهش پیدا کند. باید ۲۰ الی ۳۰ سال یک تلاش مدوام کنیم تا متوسط رشد جامعه را به بالای ۶ درصد برسانیم. همین رکود بی سابقه موجب شد در دوره ای با نوعی بیکاری تجمیعی رو به رو شویم. آخرین آمار بهار ۹۵ الی ۹۶ توسط مرکز آمار منتشر شد، ۷۰۰ هزار شغل در کشور ایجاد شده است اما خودش را در رشد اقتصادی کشور نشان نمی دهد.»

وزیر کار در واکنش به این سوال که آیا اصلا می تواند موضوع ایجاد یک میلیون شغل در سال را تحقق داد؟ پاسخ داد:« بله شغل، شغل است. تعداد شغل های ایجاد شده بنابر دفترچه های تامین اجتماعی ۲۲ هزار شغل است که ۱۴ هزار از آن دفترچه تامین اجتماعی گرفتند. منتهی شرایط طوری است که آنقدر بیکاری زیاد شده که این ایجاد شغل ها دیده نمی شود. در هر خانه ای که وارد می شوید ۳ الی ۴ نفر بیکار هستند. نرخ مشارکت در واقع احساسی که افراد برای پیدا کردن شغل دارند زیاد شده و میزان شغلی که ایجاد می شود پاسخگو نیست.»

او عنوان کرد:« با برنامه ریزی می توانیم به این نرخ مشارکت پاسخگو باشیم. تقریبا سال گذشته رشد خوبی را در صنعت، کشاورزی و خدمات داشتیم. رشد اقتصادی به هر حال رشد است. انرژی و نفت موثر بود و در بخش تولید خودرو نیز برای افزایش رشد کشور موثر بوده است. باید بدانیم رشد اقتصادی اثر ملموسی را در زندگی افراد ندارد.»

مشکل مهارتی کشور

وزیر کار ادامه داد: «مسئله این است که سیاست گذاری باید به طور عمومی انجام شود. همیشه مسئله در کشور بهره وری بوده است. خود آدم ها که بتوانند توانا شوند خود یک مسئله در کشور بوده است. در دوران صنعتی شدن کشور، جامعه پرمهارتی نشد برای همین از نظر مهارت مشکل داریم. در حال حاضر با این افرادی که رو به رو شدیم بیشتر دچار مشکل شدیم. این نسلی که به دانشگاه رفت تعاملش برای کسب مهارت در جامعه بسیار کم است. زمانی که به کارآموزی تکیه می کنیم خیلی از افراد نقد می کنند اما باید این افراد مهارت کسب کنند تا بتوانند کار درست انجام شود. باید توجه داشت نیروی کار آماده کسب شغل نیست. باید مهارت یاد گرفته شود تا کار به طور راحت تر پیدا شود.»

ربیعی با اشاره به کاهش قدرت خرید مردم گفت: «در شهرهای بزرگ قدرت خرید مردم کاهش پیدا کرده است به همین ترتیب استراتژی حداقل دستمزد را در کشور اتخاذ کردیم. در چهار سال تلاش کردیم بیشتر از تورم رشد کنیم.»

او بیان کرد: «یک عده ای همچنان فکر می کنند شغل یعنی استخدام اما دیگر این دوره تمام شده است. شغل استخدام دولتی دیگر خیلی اندک شده است. مفهوم شغل کاذب اشتباه شده است. این شغل ها کذب نیستند. شغل کاذب یعنی شخصی به جای ۱۰ ساعت کار کردن ۲ ساعت کار کند. البته قبول داریم در این دوران نتوانستیم رشدی را داشته باشیم که تولید را راه اندازی کند و به سمت استخدام نیروی کار برویم. به همین ترتیب یک برنامه ای را داریم که جاهایی که پرکشش بازار نسبت به اشتغال را دولت تحریک کند. مانند پوشاک یا ای سی تی.»

سامان‌دهی صندوق‌ها

وزیر کار با اشاره هدفگذاری بیمه سلامت برای رفاه اجتماعی مردم گفت:« مطالعات ما نشان می دهد ۷ میلیون ایرانی بیمه اجتماعی ندارند. خوشبختانه کاری که در وزرات خانه انجام دادیم بیمه سلامت بوده است. هدف گیری کردیم و ۱۱ میلیون شخص از این طریق بیمه کردیم که ۲ میلیون حذف شدند. نزدیک ۱۰ میلیون حاشیه نشین شهری دفترچه بیمه سلامت گرفتند.»

او ادامه داد:« در بیمه بازنشستگی برنامه ای تحت عنوان بیمه فراگیر را دنبال می کنیم که تامین منابع مالی صورت بگیرد که بین لایه کمتر حداقل دستمزد نیز عده ای بتوانند بیمهبخرند. نظام بیمه ای در سال های نخست بعد انقلاب اصولی بود. اما سازمان تامین اجتماعی به سازمانی تبدیل شد که به منابع مردم متکی است و در حال حاضر کاملا خصوصی است. خود کارگر و کارفرما سهم می گذارد و خودشان اداره می کنند.»

ربیعی اظهار کرد:«از طرف دیگر ده ها نوع بیمه دیگر در کشور ایجاد شد. مانند صندوق فولاد. اگر امروزه ما به صندوق فولاد رسیدگی نکنیم، بحران شدیدی خواهد شد. در واقع در سفره مردم شریک ایجاد کردیم که عده دیگری را حمایت کنیم. بنابراین یکی از مشکلات ما این است که باید صندوق ها را سامان دهیم.»

وزیر کار گفت: «صندوق بازنشستگی، فقر و بیکاری سه موضوع اصلی است که باید وزارت کار آن ها را سامان دهد. اگر بتوانیم همبستگی بین بیمه درمان را با بیمه بازنشستگی داشته باشیم، افراد به سرکار بروند از محل کار حق بیمه بگیرند و درمان را از آن دهیم. باید این چرخه را کامل کنیم. باید چرخه درمان را به چرخه شغل پیوند دهیم. اگر اینکار انجام نشود هزینه درمان در کشور به قدری زیاد خواهد شد که میانه راه دچار مشکل خواهیم شد

دیدگاه کاربران